Цигарки в Польщі стануть дорожчими: коли набудуть чинності нові акцизи на тютюнові вироби? Сейм Польщі ухвалив рішення щодо акцизів на тютюнові вироби, і більшість депутатів підтримала підвищення ставок. Зміни торкнуться не лише сигарет, а й тютюнових виробів для нагрівання та рідин для електронних сигарет. Тепер законопроєкт розгляне Сенат. Детальніше про це можна дізнатися в постійній програмі Анни Львової Zobacz więcej na temat:
"Dzień w pięć minut" - 23.10 - Marsz Niepodległości legalny Prezydent Warszawy zgodził się, żeby Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy; MSZ mówi o częstszych próbach nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, bo Moskwa i Mińsk wykorzystują migrantów; Premier Węgier Viktor Orban, który wygłosił ostre i antyunijne przemówienie do Węgrów z okazji rocznicy wybuchu Powstania 1956 roku; Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres pojawił się w Kazaniu na rosyjskim szczycie państw BRICS; Określenie wskaźnika BMI, glukoza oraz lipidogram znajdą się w obowiązkowych badaniach medycyny pracy - zapowiada wiceszef resortu zdrowia;160 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy przechwycili policjanci z Bytomia w karawanie. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: zamknięcie konsulatu Rosji w Poznaniu oraz północnokoreańscy żołnierze w służbie Kremla Dziś w programie skomentujemy decyzję MSZ-u o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu; sprawdzimy najnowsze doniesienia o zaangażowaniu Korei Północnej w wojnę przeciwko Ukrainie; przeniesiemy się do Gruzji, którą dzieli kilka dni do wyborów rozstrzygających bój o przyszłość tego kraju; na koniec gość programu opowie o wielokulturowości Wrocławia oraz o możliwościach i wyzwaniach, jakie za tym idą. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat:
Wczesne glosowanie w USA. Po co i dlaczego? W trzecim odcinku trójkowego cyklu Marek Wałkuski tłumaczy dlaczego i jak działa system wcześniejszego głosowania w Stanach Zjednoczonych. Opowiada też o trudnościach systemu, jego lukach (m.in. o tym, że najprawdopodobniej głosy osób zmarłych są liczone), a także pyta Amerykanów o ich zdanie o takim sposobie głosowania. Zobacz więcej na temat:
Як лукашэнкаўская прапаганда выкарыстоўвае паездкі замежных грамадзян у Беларусь 23-10-2024 Сёння ў праграме: выпуск навін і агляд польскіх СМІ, і сярод тэм: аўтапрамысловасць збаўляе абароты; Як лукашэнкаўская прапаганда выкарыстоўвае паездкі замежных грамадзян у Беларусь; Агляд падзей культуры і адна з тэм: у пятніцу ў польскіх кінатэатрах – прэм’ера працягу культавай кінасерыі Zobacz więcej na temat:
Koncert Kim Gordon w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Gwiazdą otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest Kim Gordon - przez lata wokalistka i basistka Sonic Youth, a obecnie od lat artystka niezależna. W tym roku ukazał się jej drugi album, "The Collective", stworzony we współpracy z Justinem Raisenem - producentem m.in. Lil Yachty'ego czy Yvesa Tumora. Adam Smolarek rozmawia o różnych obliczach Kim Gordon z Mateuszem Bartoszkiem, multiinstrumentalistą współtworzącym trójmiejską grupę Żurawie. Zobacz więcej na temat:
News from Poland 2024-10-23 Poland closes Russian consulate general in Poznań Polish president visits Republic of Korea - and the bilateral cooperation tops his agenda. Poland’s Poznań to host International Astronautical Congress in 2027. "Dirty Dancing" star shares her insights from filming in Poland. Zobacz więcej na temat:
"Wybraniec". Porządne kino, czy paszkwil na Trumpa? Co jest prawdą w najbardziej kontrowersyjnym filmie roku? I prof. Tomasz Płudowski O tym filmie sam ubiegający się o fotel prezydencki Donald Trump napisał: "To smutne, że szumowiny takie jak ludzie zaangażowani w to - miejmy nadzieję - nieudane przedsięwzięcie mogą mówić i robić, co chcą, aby zaszkodzić ruchowi politycznemu, który jest znacznie większy niż ktokolwiek z nas". "Wybraniec" w reżyserii Alego Abbasiego i wg scenariusza Gabe’a Shermana, z popisowymi rolami Sebastiana Stana (Donald Trump), Jeremy’ego Stronga (Roy Cohn) i Marii Bakalovej (Ivana Trump) ukazuje początki kariery politycznej Trumpa. Co jest w filmie fikcją, a co prawdą? Czy uczciwie przedstawia Donalda Trumpa? Czy może okazać się czynnikiem, który zmieni układ sił w walce o Biały Dom? Odpowiada amerykanista dr hab. Tomasz Płudowski z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. Zobacz więcej na temat:
Magda Mikołajczuk o powieści "Wczasowiczka. Śmierć w Tatrach" Ewy Salwin i Grzegorza Kalinowskiego O kryminalno-historycznej powieści "Wczasowiczka. Śmierć w Tatrach" Ewy Salwin i Grzegorza Kalinowskiego, dziejącej się w przedwojennym Zakopanem, wśród elit zafascynowanych góralszczyzną. Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA
Мастачка Аляксандра Канафальская: Нягледзячы на пераслед і эміграцыю, не на секунду не шкадую аб сваіх учынках у 2020-м Беларуская мастачка, ілюстратарка Аляксандра Канафальская добрая знаёмая беларусам Уроцлава. Дзяўчыны актыўная дзяячка мясцовай беларускай грамады. Без яе ўдзелу або завадатарства не абыходзіцца ніводная культурніцкая імрэза беларусаў у Ніжняй Сілезіі. А яшчэ Аляксандра ладзіць масавая паходы ў горы. У падкасце «Беларусы ў Польшчы і ў свеце» слухайце аповед Аляксандры Канафальскай пра ўдзел у пратэстах, страх страціць дзяцей, а таксама пра новае поўнае выклікаў і радасцяў жыццё ў Польшчы. Zobacz więcej na temat:
Puls Europy 23.10.2024 W Parlamencie europejskim trwa debata w sprawie zaostrzenie unijnej polityki migracyjnej. Grupy centroprawicowe oraz prawicowe opowiedziały się za zaostrzeniem polityki migracyjnej, w tym polityki powrotowej. Socjaliści i demokraci, lewica oraz liberałowie chcą wdrożenia paktu migracyjnego, ale są przeciwni zaostrzeniom. Gośćmi programu w studiu w Strasburgu byli eurodeputowani: Anna Zalewska - Prawo i Sprawiedliwość oraz Dariusz Joński - Koalicja Obywatelska. Przygotowali: Monika Suszek, Jakub Witkowski, Dariusz Pieróg. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 23.10.2024 Francuscy rolnicy wzywają do wznowienia protestów przeciwko unijnej polityce rolnej. Powodem, który ponownie zaognił sytuację, jest zapowiadana umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami Mercosuru. Francja od początku była największym we Wspólnocie krytykiem tej umowy. Przygotowali: M. Skajewska, K. Grzesiowski, H. Szrubarz. Zobacz więcej na temat:
Łódź Łza - esej na dwa głosy Łódź Łza - esej na dwa głosy, sopran i kontrabas to performance rozpisany na dwa głosy i instrument muzyczny, zbliżony w formie do dialogu filozoficznego, wzbogaconego skomponowaną specjalnie muzyką o charakterze medytacyjnym. Scenariusz wydarzenia porusza problematykę uchodźczą, etosu gościnności i etyki solidarności. A więcej o eseju na dwa głosy ŁÓDŹ-ŁZA - Agnieszka Obszańska. Gość: Grzegorz Hańderek - rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Zobacz więcej na temat: Trójka
РАНОК. Фестиваль культур та подорожей «Цікаві світу» В Білостоці вже в 13-й раз пройде Фестиваль культур та подорожей «Цікаві світу» (24.10-27.10) - розповідає Уршуля Висоцька (Білостоцький центр культури). Розмову провели Яна Стемпєвич і Марцін Матушевський Zobacz więcej na temat:
РАНОК. Всеукраїнський радіодиктант національної єдності 25 жовтня українці у різних куточках писатимуть диктант «Магія голосу» авторства Оксани Забужко. У Варшаві є декілька місць, де можна взяти участь у цій всеукраїнській акції. Одне з них міститься в будинку С Вищої комерційної школи (SGH). Про цю акцію розповідає Ірина Дегтярьова (уповноважена ректора SGH у справах співпраці з українськими ВУЗами) - розмову провели Яна Стемпнєвич і Марцін Матушевський Zobacz więcej na temat:
РАНОК. Про проект «Академія молодих архітекторів» та Фонд «Інший простір» Академія молодих архітекторів - програма для варшавської молоді, яка пропонує познайомитися ближче з професію архітектора. Що тиждень-два проводяться робітні з варшавськими архітекторами, є заняття з малюнку, молодь знімає тематичні, освітні фільми разом з викладачем - Поліна Вєтрова (архітекторка, координаторка проекту «Академія молодих архітекторів» та представниця Фонду «Інший простір». Розмову провели Яна Стемпнєвич і Марцін Матушевський Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Co nieco o przymiotnikach Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o przymiotnikach. Zobacz więcej na temat: poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia
Przygotowania do podróży 23 października 1838 r. George Sand ze swymi dziećmi opuściła Lyon, udając się do Perpignan. Postanowiła, że tegoroczną zimę spędzi na Majorce, ze względu na dolegliwości reumatyczne syna. Chopin wyraził chęć wspólnego wyjazdu, licząc na to, że jemu też dobrze zrobi wygrzanie się w słońcu Wysp Balearskich. Od wielu już lat słyszał od swych lekarzy, że powinien choć raz całą zimę spędzić w jakimś łagodnym klimacie. George ucieszyła decyzja Fryderyka, zwłaszcza, że jego przyjaciele Grzymała i Matuszyński, perswadowali, że zrobi dobry uczynek, zabierając go na rok „w ciepłe strony”. Pisarka niecierpliwie oczekiwała przyjazdu kompozytora, który po czterech nocach i dniach spędzonych w dyliżansie, zdrów i w dobrym humorze, zawitał do Perpignan. Przed wyjazdem z Paryża, zabezpieczając odpowiednie fundusze na drogę, pożyczył 1000 franków od bankiera Auguste'a Léo. Od Pleyela wziął 500 franków a conto należności za Preludia, które mu sprzedał za 2000 franków. Obiecał, że po przybyciu na Majorkę ukończy cykl tych miniatur i odeśle je do Paryża. (md) Zobacz więcej na temat: