Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Puls Europy 23.10.2024

W Parlamencie europejskim trwa debata w sprawie zaostrzenie unijnej polityki migracyjnej. Grupy centroprawicowe oraz prawicowe opowiedziały się za zaostrzeniem polityki migracyjnej, w tym polityki powrotowej. Socjaliści i demokraci, lewica oraz liberałowie chcą wdrożenia paktu migracyjnego, ale są przeciwni zaostrzeniom. Gośćmi programu w studiu w Strasburgu byli eurodeputowani: Anna Zalewska - Prawo i Sprawiedliwość oraz Dariusz Joński - Koalicja Obywatelska. Przygotowali: Monika Suszek, Jakub Witkowski, Dariusz Pieróg.
Zobacz więcej na temat: 

Łódź Łza - esej na dwa głosy

Łódź Łza - esej na dwa głosy, sopran i kontrabas to performance rozpisany na dwa głosy i instrument muzyczny, zbliżony w formie do dialogu filozoficznego, wzbogaconego skomponowaną specjalnie muzyką o charakterze medytacyjnym. Scenariusz wydarzenia porusza problematykę uchodźczą, etosu gościnności i etyki solidarności. A więcej o eseju na dwa głosy ŁÓDŹ-ŁZA - Agnieszka Obszańska. Gość: Grzegorz Hańderek - rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Zobacz więcej na temat:  Trójka

РАНОК. Всеукраїнський радіодиктант національної єдності

25 жовтня українці у різних куточках писатимуть диктант «Магія голосу» авторства Оксани Забужко. У Варшаві є декілька місць, де можна взяти участь у цій всеукраїнській акції. Одне з них міститься в будинку С Вищої комерційної школи (SGH). Про цю акцію розповідає Ірина Дегтярьова (уповноважена ректора SGH у справах співпраці з українськими ВУЗами) - розмову провели Яна Стемпнєвич і Марцін Матушевський
Zobacz więcej na temat: 

РАНОК. Про проект «Академія молодих архітекторів» та Фонд «Інший простір»

Академія молодих архітекторів - програма для варшавської молоді, яка пропонує познайомитися ближче з професію архітектора. Що тиждень-два проводяться робітні з варшавськими архітекторами, є заняття з малюнку, молодь знімає тематичні, освітні фільми разом з викладачем - Поліна Вєтрова (архітекторка, координаторка проекту «Академія молодих архітекторів» та представниця Фонду «Інший простір». Розмову провели Яна Стемпнєвич і Марцін Матушевський
Zobacz więcej na temat: 

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Co nieco o przymiotnikach

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o przymiotnikach. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Przygotowania do podróży

23 października 1838 r. George Sand ze swymi dziećmi opuściła Lyon, udając się do Perpignan. Postanowiła, że tegoroczną zimę spędzi na Majorce, ze względu na dolegliwości reumatyczne syna. Chopin wyraził chęć wspólnego wyjazdu, licząc na to, że jemu też dobrze zrobi wygrzanie się w słońcu Wysp Balearskich. Od wielu już lat słyszał od swych lekarzy, że powinien choć raz całą zimę spędzić w jakimś łagodnym klimacie. George ucieszyła decyzja Fryderyka, zwłaszcza, że jego przyjaciele Grzymała i Matuszyński, perswadowali, że zrobi dobry uczynek, zabierając go na rok „w ciepłe strony”. Pisarka niecierpliwie oczekiwała przyjazdu kompozytora, który po czterech nocach i dniach spędzonych w dyliżansie, zdrów i w dobrym humorze, zawitał do Perpignan. Przed wyjazdem z Paryża, zabezpieczając odpowiednie fundusze na drogę, pożyczył 1000 franków od bankiera Auguste'a Léo. Od Pleyela wziął 500 franków a conto należności za Preludia, które mu sprzedał za 2000 franków. Obiecał, że po przybyciu na Majorkę ukończy cykl tych miniatur i odeśle je do Paryża. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy oraz wyniki wyborów i referendum w Mołdawii

W dzisiejszej audycji mówimy o zapowiedzi kolejnego amerykańskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Podsumowujemy wyniki wyborów prezydenckich i referendum konstytucyjnego w Mołdawii. Wspominamy zmarłego Janusza Olejniczaka, wybitnego pianistę. Naszym gościem jest dziś Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, z którą rozmawiamy o wielokulturowości tego miasta.
Zobacz więcej na temat: 

СКРИНЯ. Хто я: ідентичність у психології

Авторська програма Мар'яни Кріль і Олени Рудої. Як психологи розпізнають проблеми із самовизначенням, як війна і міграція впливають на свідомість людини та чи можливо в таких умовах допомогти собі, розповідає психологиня Людмила Зана, яка працює з українськими воєнними мігрантами від початку повномасштабного вторгнення.
Zobacz więcej na temat: 

"Dzień w pięć minut" 22.10: Sikorski kontra Rosja

Szef MSZ mówi o wycofaniu zgody na funkcjonowanie rosyjskiego konsulatu w Poznaniu; PSL chce pomóc osobom żyjącym w związkach nieformalnych - i wkrótce przedstawi swój projekt ustawy o osobie najbliższej; Od czwartku mają ruszyć bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19; Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowała, że szuka mężczyzny który wszedł na Giewont z rowerem elektrycznym; E-papieros wybuchł w ustach 20-letniej Polki na wakacjach w Palermo we Włoszech; 36-ścioro osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie rozpoczęło nowy rok akademicki w Centrum Studiów KUL.
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz komentarze po wyborach i referendum w Mołdawii

W dzisiejszej audycji mówimy o zapowiedzianym właśnie nowym pakiecie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Podsumowujemy także międzynarodowe komentarze po wyborach prezydenckich i referendum konstytucyjnym w Mołdawii. Mówimy o nagrodach i wyróżnieniach wręczonych na tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Naszym gościem jest dziś Jacek Buda, kierujący ambasadą RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z którym rozmawiamy o obecności polskich przedsiębiorców w tym kraju.
Zobacz więcej na temat: 

Пісменніца і драматург Дыяна Балыка спрабуе сябе ў новай ролі акторкі. “Мой жыццёвы прынцып: кажы жыццю так”

Пісменніца і драматург Дыяна Балыка спрабуе сябе ў новай ролі акторкі. Яна грае ў спектаклі “Ордэн Белай Мышы” па аднайменнай прытчы Уладзіміра Арлова. Яна расказвае пра працу над спектаклем, творчым калектывам і свой рэцэпт на жыццё. “Мой жыццёвы прынцып: кажы жыццю так”, - гаворыць Дыяна Балыка. Казка-прытча "Ордэн Белай Мышы" - гэта тэатральны эксперымент і даследаванне гісторыі беларусаў праз спалучэнне тэксту класіка беларускай літаратуры Уладзіміра Арлова і актуальных тэкстаў сучаснай драматургіі. Сюжэт спектакля - прадказанне. Ён балансуе паміж фантастыкай і рэальнасцю, вядзе гледача ў незабыўнае падарожжа ў свет пазнавання беларускіх рэалій з іх эмоцыямі і перажываннямі. Гэта размова аб часе і аб сабе.
Zobacz więcej na temat: