Komentarze z Polski: nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz komentarze po wyborach i referendum w Mołdawii W dzisiejszej audycji mówimy o zapowiedzianym właśnie nowym pakiecie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Podsumowujemy także międzynarodowe komentarze po wyborach prezydenckich i referendum konstytucyjnym w Mołdawii. Mówimy o nagrodach i wyróżnieniach wręczonych na tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Naszym gościem jest dziś Jacek Buda, kierujący ambasadą RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z którym rozmawiamy o obecności polskich przedsiębiorców w tym kraju. Zobacz więcej na temat:
Пісменніца і драматург Дыяна Балыка спрабуе сябе ў новай ролі акторкі. “Мой жыццёвы прынцып: кажы жыццю так” Пісменніца і драматург Дыяна Балыка спрабуе сябе ў новай ролі акторкі. Яна грае ў спектаклі “Ордэн Белай Мышы” па аднайменнай прытчы Уладзіміра Арлова. Яна расказвае пра працу над спектаклем, творчым калектывам і свой рэцэпт на жыццё. “Мой жыццёвы прынцып: кажы жыццю так”, - гаворыць Дыяна Балыка. Казка-прытча "Ордэн Белай Мышы" - гэта тэатральны эксперымент і даследаванне гісторыі беларусаў праз спалучэнне тэксту класіка беларускай літаратуры Уладзіміра Арлова і актуальных тэкстаў сучаснай драматургіі. Сюжэт спектакля - прадказанне. Ён балансуе паміж фантастыкай і рэальнасцю, вядзе гледача ў незабыўнае падарожжа ў свет пазнавання беларускіх рэалій з іх эмоцыямі і перажываннямі. Гэта размова аб часе і аб сабе. Zobacz więcej na temat:
Swing states, czyli gdzie wygrywa się wybory Swing states - czyli stany w USA w których liczba republikańskich i demokratycznych wyborców jest mniej więcej taka sama. A zatem bitwa o głosy wyborców i tym samym wynik wyborów prezydenckich często skupia się na tych niezdecydowanych terenach.... Marek Wałkuski śledzi poczynania kandydatów i więcej opowie w podcaście "Trump vs Harris. Walka o Biały Dom". Zobacz więcej na temat:
ПРОФІТ. Банк державного розвитку Польщі підтримає польський бізнес у відбудові України Між Міністерством фінансів і регіональної політики Польщі та Банком державного розвитку Польщі було підписано угоду про запуск пілотного фінансового інструменту для підтримки польських підприємців, які беруть участь або планують брати участь у відбудові чи модернізації України. Це дуже важливий крок до інтернаціоналізації, підвищення конкурентоспроможності польських компаній і забезпечення їх відповідними ресурсами. Бюджет інструменту в рамках угоди між міністерством фінансів і регіональної політики Польщі та Банком державного розвитку Польщі становить понад 250 мільйонів злотих. Ці кошти забезпечать пільгове фінансування у вигляді кредитів для проектів, які реалізують польські компанії. Інструмент стане доступним щонайпізніше з 1 січня 2025 року у вибраних вами фінансових посередників, щоб охопити якнайширшу кількість зацікавлених. Автор: Володимир Гарматюк Zobacz więcej na temat:
Размова пра міграцыйны крызіс; Польшча - буйнейшы вытворца гусінага мяса 22-10-2024 Сёння ў перадачы: Размова з выкладчыкам Беластоцкага ўніверсітэту Даніэлем Бацькоўскім пра міграцыйны крызіс; Пульс польскай эканомікі: Польшча - буйнейшы вытворца гусінага мяса Zobacz więcej na temat:
Польское Радио на русском: новости, обзор печати, безопасность и миграционная политика правительства Польша, фитнес-тест Купера 1. НОВОСТИ. 2. Обзор печати. ТЕМА ДНЯ: строительство Щита «Восток» и миграционная политика правительства Польши. 4. ЗВУКИ ГОРОДА: фитнес-тест Купера. Zobacz więcej na temat:
News from Poland :Polish government plans to legalise same-sex civil unions western city of Poznań opens new forensic laboratory,efforts underway to clean the Baltic of hazardous remnants from shipwrecks and a new biopic, telling the story of legendary Polish boxer Jerzy Kulej, hits cinemas across Poland..... Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 22.10.2024 Polska chce podwyższenia limitów połowowych na 2025 rok. Warszawa negocjuje zmianę propozycji ogłoszonych przez Komisję Europejską w sierpniu. Ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa w krajach Unii Europejskiej, m.in. Jacek Czerniak, uzgadniają w Luksemburgu kwoty połowowe na przyszły rok. Przygotowali: M. Strzałkowski, K. Surówka, I. Mirecka. Zobacz więcej na temat:
N97 - 02 - Jestem z siebie dumna, że dałam radę Gościnią drugiego odcinka podcastu N 97 jest Katarzyna Krupa, prezenterka telewizyjna, mówczyni TEDx, prywatnie mama trzyletniego Hugo. Opowiada o tym, że w jej przypadku skuteczne okazało się zadaniowe podejście do leczenia niepłodności. Przyznaje, że bywały lekkie kryzysy, ale grono bliskich dawało jej ogrom wsparcia. Mówi także o tym, że czuła się rozczarowana podejściem personelu medycznego do pacjentek będących w procedurze in vitro. Czy wyobraża sobie życie bez dziecka? Na szczęście nie musi, ale miała plan b. Na podcast zaprasza Polskie Radio Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
"Nadzieją był On" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny i Hanny Dołęgowskiej Reportaż to zapis wspomnień i emocji związanych z ostatnim okresem życia księdza Jerzego Popiełuszki. Przedstawia mało znane fakty dotyczące wcześniejszych prób zamachów, zastraszania księdza Jerzego, okoliczności jego porwania i śmierci. Relacje świadków oraz emocje związane z podaniem informacji o jego zaginięciu, odnalezieniu ciała i pogrzebie, który zgromadził blisko milion Polaków, do dziś niesamowicie poruszają. Mimo upływu czterdziestu lat, okoliczności porwania i śmierci księdza Popiełuszki nadal budzą wątpliwości, ukazując, jak jego odwaga i bezkompromisowa postawa były nie do zaakceptowania przez komunistyczne władze. Zobacz więcej na temat:
Ucho widzi - 16 - Pałac Kultury i Nauki od piwnicy do iglicy Od piwnicy do iglicy, czyli wędrówka po najbardziej tajemniczym budynku Warszawy, Pałacu Kultury Nauki. Czy wiecie jakie zwierzęta żyją w piwnicach pałacu? Jakie ptaki wyprowadzają lęgi przy ogromnym zegarze? Jak długo jedzie winda na 30 piętro? Dla Was znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania. Posłuchajcie podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
Jazgot Historie - odcinek pt. "Serce" Czego potrzeba do zakochania? Jedno spojrzenie? Czuły gest? Czasem wystarczy… słowo. I właśnie słowa sprawiły, że serce Marka Boreckiego zabiło szybciej. Na zdjęciach piękna, delikatna kobieta, kreująca się na silną businesswoman. Dzięki niej Marek - samotnik, odzyskał wigor i chęć do życia. Czy to ważne, że nigdy się nie widzieli? Scenarzystą drugiego odcinka jest Igor Brejdygant. Nagranie ma charakter edukacyjny i rozrywkowy. Wszystkie osoby, nazwy, wydarzenia i miejsca w nim występujące są fikcyjne i stanowią wyłącznie rezultat wyobraźni twórców, a fabuła jest jedynie wizją artystyczną. Jakiekolwiek podobieństwo do rzeczywistych osób, nazw, wydarzeń i miejsc jest przypadkowe i niezamierzone, a twórcy realizując nagranie nie mieli na celu naruszenia jakichkolwiek dóbr osobistych, praw własności intelektualnej czy prawa do prywatności. Na podcast zaprasza mBank. Zobacz więcej na temat:
„Muzyka z cierpienia” 22 października 1932 r. w Hull University College wygłoszony został trzeci z serii wykładów o utworach Chopina, zatytułowanych „Muzyka z cierpienia”, wygłoszony w języku francuskim przez wybitnego angielskiego chopinologa Arthura Hedleya, który całe swe życie poświęcił dziełu chopinowskiemu. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu monografia o polskim kompozytorze, oczyszczona z błędów, legend i nieporozumień. Do każdego szczegółu życia i twórczości Chopina podchodził on z wielkim pietyzmem, a jednocześnie z wielką sumiennością i prawdziwą wiedzą. Podczas wykładu wygłoszonego w Hull University College, Hedley zauważył, że „właściwe podejście do muzyki Chopina wymaga zrozumienia istoty jego miłości wobec własnego kraju, Polski. Cierpienia Polaków pod panowaniem Rosji wzbudziły w Chopinie silny gniew i udrękę, które znalazły wyraz w jego muzyce”. Polski kompozytor był dla Hedleya nowatorem obdarzonym geniuszem najwyższej próby, wzbogacającym swój instrument środkami zdolnymi wyrazić wszelkie emocje. (md) Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 21 października 2024 W "Kronice Sportowej" m.in. o meczu kończącym 12. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy (Radomiak - Puszcza), o tym kto zostanie nowym prezesem Polskiego Związku Koszykówki i podsumowanie mistrzostw Europy w tenisie stołowym. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: żądania Izraela dotyczące zakończenia wojny w Libanie oraz gala konkursu „Polak Roku we Włoszech i na świecie” w Neapolu W dzisiejszej audycji mówimy o żądaniach Izraela względem USA, dotyczących zakończenia wojny w Libanie. Rozmawiamy także o gala konkursu „Polak Roku we Włoszech i na świecie”, która odbyła się w Neapolu. Mówimy o debacie dotyczącej przyszłości polskiej polityki migracyjnej i azylowej. Naszym gościem jest dziś Jacek Buda, kierujący ambasadą RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z którym rozmawiamy o obecności polskich przedsiębiorców w tym kraju. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Rozmowy z Ekspertami - 38 - Współczesna szkoła w oczach rodziców i nauczycieli - Szkoła to instytucja, która trwa od tysięcy lat. Dziś rodzice chcą jednak mieć w niej swój udział. Wielu rodzicom nie wystarcza bycie w trójce klasowej, chcieliby mieć większy wpływ na działalność placówek edukacyjnych swoich dzieci. Kiedyś było mniej podziałów w szkole - powiedział gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom Tomasz Ziewiec, dyrektor SP nr 25 w Warszawie. Rozmawiała z nim Joanna Mokosa-Rykalska, autorka bloga "Matka siedzi z tyłu". Zobacz więcej na temat:
"Dzień w pięć minut" 21.10: Mołdawia bliżej niż dalej Unii Europejskiej Mołdawianie zdecydowali o wpisaniu do konstytucji dwóch poprawek dotyczących integracji z Unią Europejską. Zmarł Janusz Olejniczak - wybitny pianista, jeden z czołowych współczesnych interpretatorów twórczości Fryderyka Chopina. Artyści dostaną ubezpieczenie społeczne - powstanie Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Krzysztof Brejza zeznał przed komisją śledczą do spraw Pegasusa, że CBA prawie 40 razy włamało się na jego telefon. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: Izraelskie żądania dotyczące zakończenia wojny w Libanie oraz wybory połączone z referendum w Mołdawii W dzisiejszej audycji mówić będziemy o żądaniach Izraela względem USA, dotyczących zakończenia wojny w Libanie. Powiemy także o niedzielnych wyborach prezydenckich i referendum konstytucyjnym, które odbyły się w Mołdawii. Podsumujemy "Igrzyska Wolności", czyli serię debat o wyzwaniach stojących przed Zachodem, które odbyły się w Łodzi. Wspomnimy także zmarłego Janusza Olejniczaka, wybitnego polskiego pianistę. Zobacz więcej na temat: