Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Komentarze z Polski: nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz komentarze po wyborach i referendum w Mołdawii

W dzisiejszej audycji mówimy o zapowiedzianym właśnie nowym pakiecie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Podsumowujemy także międzynarodowe komentarze po wyborach prezydenckich i referendum konstytucyjnym w Mołdawii. Mówimy o nagrodach i wyróżnieniach wręczonych na tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Naszym gościem jest dziś Jacek Buda, kierujący ambasadą RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z którym rozmawiamy o obecności polskich przedsiębiorców w tym kraju.
Zobacz więcej na temat: 

Пісменніца і драматург Дыяна Балыка спрабуе сябе ў новай ролі акторкі. “Мой жыццёвы прынцып: кажы жыццю так”

Пісменніца і драматург Дыяна Балыка спрабуе сябе ў новай ролі акторкі. Яна грае ў спектаклі “Ордэн Белай Мышы” па аднайменнай прытчы Уладзіміра Арлова. Яна расказвае пра працу над спектаклем, творчым калектывам і свой рэцэпт на жыццё. “Мой жыццёвы прынцып: кажы жыццю так”, - гаворыць Дыяна Балыка. Казка-прытча "Ордэн Белай Мышы" - гэта тэатральны эксперымент і даследаванне гісторыі беларусаў праз спалучэнне тэксту класіка беларускай літаратуры Уладзіміра Арлова і актуальных тэкстаў сучаснай драматургіі. Сюжэт спектакля - прадказанне. Ён балансуе паміж фантастыкай і рэальнасцю, вядзе гледача ў незабыўнае падарожжа ў свет пазнавання беларускіх рэалій з іх эмоцыямі і перажываннямі. Гэта размова аб часе і аб сабе.
Zobacz więcej na temat: 

ПРОФІТ. Банк державного розвитку Польщі підтримає польський бізнес у відбудові України

Між Міністерством фінансів і регіональної політики Польщі та Банком державного розвитку Польщі було підписано угоду про запуск пілотного фінансового інструменту для підтримки польських підприємців, які беруть участь або планують брати участь у відбудові чи модернізації України. Це дуже важливий крок до інтернаціоналізації, підвищення конкурентоспроможності польських компаній і забезпечення їх відповідними ресурсами. Бюджет інструменту в рамках угоди між міністерством фінансів і регіональної політики Польщі та Банком державного розвитку Польщі становить понад 250 мільйонів злотих. Ці кошти забезпечать пільгове фінансування у вигляді кредитів для проектів, які реалізують польські компанії. Інструмент стане доступним щонайпізніше з 1 січня 2025 року у вибраних вами фінансових посередників, щоб охопити якнайширшу кількість зацікавлених.  Автор: Володимир Гарматюк
Zobacz więcej na temat: 

Размова пра міграцыйны крызіс; Польшча - буйнейшы вытворца гусінага мяса 22-10-2024

Сёння ў перадачы: Размова з выкладчыкам Беластоцкага ўніверсітэту Даніэлем Бацькоўскім пра міграцыйны крызіс; Пульс польскай эканомікі: Польшча - буйнейшы вытворца гусінага мяса
Zobacz więcej na temat: 

Польское Радио на русском: новости, обзор печати, безопасность и миграционная политика правительства Польша, фитнес-тест Купера

1. НОВОСТИ. 2. Обзор печати. ТЕМА ДНЯ: строительство Щита «Восток» и миграционная политика правительства Польши. 4. ЗВУКИ ГОРОДА: фитнес-тест Купера.
Zobacz więcej na temat: 

N97 - 02 - Jestem z siebie dumna, że dałam radę

Gościnią drugiego odcinka podcastu N 97 jest Katarzyna Krupa, prezenterka telewizyjna, mówczyni TEDx, prywatnie mama trzyletniego Hugo. Opowiada o tym, że w jej przypadku skuteczne okazało się zadaniowe podejście do leczenia niepłodności. Przyznaje, że bywały lekkie kryzysy, ale grono bliskich dawało jej ogrom wsparcia. Mówi także o tym, że czuła się rozczarowana podejściem personelu medycznego do pacjentek będących w procedurze in vitro. Czy wyobraża sobie życie bez dziecka? Na szczęście nie musi, ale miała plan b. Na podcast zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat: 

"Nadzieją był On" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny i Hanny Dołęgowskiej

Reportaż to zapis wspomnień i emocji związanych z ostatnim okresem życia księdza Jerzego Popiełuszki. Przedstawia mało znane fakty dotyczące wcześniejszych prób zamachów, zastraszania księdza Jerzego, okoliczności jego porwania i śmierci. Relacje świadków oraz emocje związane z podaniem informacji o jego zaginięciu, odnalezieniu ciała i pogrzebie, który zgromadził blisko milion Polaków, do dziś niesamowicie poruszają. Mimo upływu czterdziestu lat, okoliczności porwania i śmierci księdza Popiełuszki nadal budzą wątpliwości, ukazując, jak jego odwaga i bezkompromisowa postawa były nie do zaakceptowania przez komunistyczne władze.
Zobacz więcej na temat: 

Jazgot Historie - odcinek pt. "Serce"

Czego potrzeba do zakochania? Jedno spojrzenie? Czuły gest? Czasem wystarczy… słowo. I właśnie słowa sprawiły, że serce Marka Boreckiego zabiło szybciej. Na zdjęciach piękna, delikatna kobieta, kreująca się na silną businesswoman. Dzięki niej Marek - samotnik, odzyskał wigor i chęć do życia. Czy to ważne, że nigdy się nie widzieli? Scenarzystą drugiego odcinka jest Igor Brejdygant. Nagranie ma charakter edukacyjny i rozrywkowy. Wszystkie osoby, nazwy, wydarzenia i miejsca w nim występujące są fikcyjne i stanowią wyłącznie rezultat wyobraźni twórców, a fabuła jest jedynie wizją artystyczną. Jakiekolwiek podobieństwo do rzeczywistych osób, nazw, wydarzeń i miejsc jest przypadkowe i niezamierzone, a twórcy realizując nagranie nie mieli na celu naruszenia jakichkolwiek dóbr osobistych, praw własności intelektualnej czy prawa do prywatności. Na podcast zaprasza mBank. 
Zobacz więcej na temat: 

„Muzyka z cierpienia”

22 października 1932 r. w Hull University College wygłoszony został trzeci z serii wykładów o utworach Chopina, zatytułowanych „Muzyka z cierpienia”, wygłoszony w języku francuskim przez wybitnego angielskiego chopinologa Arthura Hedleya, który całe swe życie poświęcił dziełu chopinowskiemu. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu monografia o polskim kompozytorze, oczyszczona z błędów, legend i nieporozumień. Do każdego szczegółu życia i twórczości Chopina podchodził on z wielkim pietyzmem, a jednocześnie z wielką sumiennością i prawdziwą wiedzą. Podczas wykładu wygłoszonego w Hull University College, Hedley zauważył, że „właściwe podejście do muzyki Chopina wymaga zrozumienia istoty jego miłości wobec własnego kraju, Polski. Cierpienia Polaków pod panowaniem Rosji wzbudziły w Chopinie silny gniew i udrękę, które znalazły wyraz w jego muzyce”. Polski kompozytor był dla Hedleya nowatorem obdarzonym geniuszem najwyższej próby, wzbogacającym swój instrument środkami zdolnymi wyrazić wszelkie emocje. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: żądania Izraela dotyczące zakończenia wojny w Libanie oraz gala konkursu „Polak Roku we Włoszech i na świecie” w Neapolu

W dzisiejszej audycji mówimy o żądaniach Izraela względem USA, dotyczących zakończenia wojny w Libanie. Rozmawiamy także o gala konkursu „Polak Roku we Włoszech i na świecie”, która odbyła się w Neapolu. Mówimy o debacie dotyczącej przyszłości polskiej polityki migracyjnej i azylowej. Naszym gościem jest dziś Jacek Buda, kierujący ambasadą RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z którym rozmawiamy o obecności polskich przedsiębiorców w tym kraju.
Zobacz więcej na temat: 

Strefa Rodzica - Rozmowy z Ekspertami - 38 - Współczesna szkoła w oczach rodziców i nauczycieli

- Szkoła to instytucja, która trwa od tysięcy lat. Dziś rodzice chcą jednak mieć w niej swój udział. Wielu rodzicom nie wystarcza bycie w trójce klasowej, chcieliby mieć większy wpływ na działalność placówek edukacyjnych swoich dzieci. Kiedyś było mniej podziałów w szkole - powiedział gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom Tomasz Ziewiec, dyrektor SP nr 25 w Warszawie. Rozmawiała z nim Joanna Mokosa-Rykalska, autorka bloga "Matka siedzi z tyłu".
Zobacz więcej na temat: 

"Dzień w pięć minut" 21.10: Mołdawia bliżej niż dalej Unii Europejskiej

Mołdawianie zdecydowali o wpisaniu do konstytucji dwóch poprawek dotyczących integracji z Unią Europejską. Zmarł Janusz Olejniczak - wybitny pianista, jeden z czołowych współczesnych interpretatorów twórczości Fryderyka Chopina. Artyści dostaną ubezpieczenie społeczne - powstanie Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Krzysztof Brejza zeznał przed komisją śledczą do spraw Pegasusa, że CBA prawie 40 razy włamało się na jego telefon.
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: Izraelskie żądania dotyczące zakończenia wojny w Libanie oraz wybory połączone z referendum w Mołdawii

W dzisiejszej audycji mówić będziemy o żądaniach Izraela względem USA, dotyczących zakończenia wojny w Libanie. Powiemy także o niedzielnych wyborach prezydenckich i referendum konstytucyjnym, które odbyły się w Mołdawii. Podsumujemy "Igrzyska Wolności", czyli serię debat o wyzwaniach stojących przed Zachodem, które odbyły się w Łodzi. Wspomnimy także zmarłego Janusza Olejniczaka, wybitnego polskiego pianistę.
Zobacz więcej na temat: