Basia Kędzior o życiu z rybią łuską Basia ma 26 lat, choć przy urodzeniu lekarze dawali jej maksymalnie kilka dni życia. Urodziła się z chorobą o nazwie "rybia łuska". Jak choroba wpływa codzienność Basi? I czy jest przeszkodą na drodze do realizacji marzeń? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podcaście Kuby Jamrozka "Jamrozek wrażliwie" Zobacz więcej na temat:
Dominika Węcławek – wiedźma od rapu W drugim odcinku „Wychowanych na…” o hip-hopie Jacek Paśnik rozmawia z Dominiką Węcławek – pisarką, współautorką „Antologii Polskiego Rapu”, dziennikarką związaną między innymi z „Polityką”, „Machiną” czy magazynem „Ślizg”, w którym pod pseudonimem pisała ona o polskim rapie w latach 00. Gościni zaprasza do dawnych miejscówek najpopularniejszych raperów, wspomina odwiedziny w ich dzielnicach i swoje rodzinne strony – niesławny wrocławski „Trójkąt”, a także odkurza artefakty z czasów, w którym rapujące dziewczyny nie były jeszcze oczywistością, a rap nagrywało się częściej w domu niż w profesjonalnym studio. Zobacz więcej na temat:
Bezpłatnie koleją 14 października 1894 r. w Żelazowej Woli miało miejsce odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina. Twórcą monumentu był znany architekt Bronisław Żochowski-Brodzic, który m.in. nadzorował przebudowę Teatru Wielkiego, projektował w stolicy liczne wille i pałacyki. Mimo niepewnej pogody i niezbyt dogodnej komunikacji, na uroczystość przybyło ponad dwa tysiące osób. Kolej Warszawsko-Wiedeńska ofiarowała bezpłatnie pięć wagonów dla gości i wykonawców, których dowiozła do Rudy Guzowskiej. Stamtąd do miejsca uroczystości podróżni docierali przygotowanymi dla nich furmankami. Wiele osób przybyło własnym transportem. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie trzynastej. Zabrzmiała Kantata „Utrata” na chór i orkiestrę Noskowskiego, specjalnie na tę okazję skomponowana. Jedynym gościem przybyłym spoza Polski był pianista i kompozytor Milij Bałakiriew, inicjator budowy pomnika. „Z zagranicy nikt nie przybył, nie nadesłano kwiatów i adresów. (…) Gdyby Chopin był Niemcem lub Francuzem, inaczej wyglądałoby odsłonięcie jego pomnika” – utyskiwała krajowa prasa. (md) Zobacz więcej na temat:
Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego. "Dążymy do celów, które kończą się sukcesem" Największą wartością każdego projektu są ludzie. W tym wypadku są to naukowcy, którzy dzielą się swoją wiedzą. Najlepsza i największa polska uczelnia oferuje kursy, które pozwalają zdobyć nowe kwalifikacje i kompetencje z pominięciem rekrutacji i egzaminów. Gościem Piotra Węża była dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka, dyrektor Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego. Zobacz więcej na temat:
ПОЛЬСЬКА ВЕРСІЯ. Посилення заходів безпеки в Європі через імовірність російських атак Бельгія впроваджує додаткові заходи безпеки в частинах та підрозділах, Польща відкриває нову базу протиракетної оборони. Чи означає це те, що гібридна війна на континенті перестає бути гібридною? Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: promocja języka polskiego za granicą i Magazyn Kuriera Galicyjskiego Dziś w programie podsumujemy pierwszy rok działalności Pop Fund, czyli Funduszu Polskich Organizacji Pozarządowych. Fundusz powstał, żeby wspierać uchodźców z Ukrainy w mniejszych miejscowościach, poza największymi aglomeracjami w Polsce. O promocji języka polskiego za granicą powie Mariusz Czech z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dziś też Kurier Galicyjski, przygotowany przez koleżanki i kolegów ze Lwowa. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: И. Яшин о ситуации в РФ, виноград в польской кухне В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Тема дня: И. Яшин о ситуации в РФ. 3. Добро пожаловать в Польшу: долина реки Ливец. 4. Вкус Польши: виноград. Zobacz więcej na temat:
Odcinek 28: Janina Ochojska o silnej woli w przełamywaniu własnych słabości Dorosłość zazwyczaj weryfikuje dziecięce marzenia o zmienianiu świata, ale nie w jej przypadku. "Pochodzę z ubogiej rodziny, sama potrzebuję pomocy, a jednak mam wpływ na świat" – mówi Janka Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji, która udzieliła pomocy blisko 18 milionom ludzi w 52 krajach na świecie. Zobacz więcej na temat:
«Лідарамі не нараджаюцца, а становяцца» — польская Школа лідараў адзначыла 30-годдзе 13-10-2024 Слухайце ў праграме: выпуск навін; «Лідарамі не нараджаюцца, а становяцца» — польская Школа лідараў адзначыла 30-годдзе; пра ўкараненне ідэі сацыяльных крам у Польшчы расказвае дырэктарка «Дома пад Цісам» у Эльблёнгу Юстына Дукс. Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: ситуация на Ближнем Востоке глядя из Варшавы В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Тема дня: ситуация на Ближнем Востоке глядя из Варшавы. Zobacz więcej na temat:
Student Mochnacki 13 października 1821 r. Maurycy Mochnacki, teoretyk polskiego romantyzmu, publicysta, działacz polityczny, pianista, krytyk literacki i muzyczny, zaliczony został w poczet studentów wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Z grona ówczesnych literatów, 21-letniemu Fryderykowi Chopinowi najbliższy był starszy od niego o pięć lat Maurycy. Liceum Warszawskie ukończył on w 1821 roku, tj, na dwa lata przed wstąpieniem tam Fryderyka, który dość wcześnie czytywał literackie artykuły Mochnackiego. Młodego kompozytora pochłaniały szczególnie jego rozważania o muzyce i fachowe recenzje muzyczne, dzięki którym Mochnacki nazwany został „ojcem polskiej krytyki muzycznej”. Był też sprawnym pianistą o wielkim talencie muzycznym. Bohdan Zaleski, przyjaciel Fryderyka i Maurycego, po latach wspominał przemiłe spotkania warszawskie, kiedy to ulubione „nocturno grywali przy księżycu – tych nocy czarodzieje, Szopenek i Maurycy”. Pamiętał też, że Maurycy „jako fortepianista, był nieporównanym – osobliwie w egzekucji arcydzieł Mozarta, Beethovena, Webera”. (md) Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: stan ukraińskich archiwów po wybuchu wojny i wyzwania edukacji w środowisku wielokulturowym Dziś w programie podsumujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia; następnie zdamy relację z debaty dotyczącej archiwów ukraińskich po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji; sprawdzimy też mądrze i świadomie zarządzać finansami - a jest ku temu świetna okazja, ponieważ październik jest miesiącem oszczędzania; na koniec gość programu opowie o wileńskiej konferencji poświęconej edukacji w środowisku wielokulturowym. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat:
Po prostu Wschód: Jak Amerykanie patrzą na naszą część Europy W tym wydaniu Magazynu mówimy o Stanach Zjednoczonych, o tym, jak Amerykanie patrzą na naszą część Europy, jakie znaczenie w obecnej kampanii wyborczej ma rosyjska agresja na Ukrainie. Gościem audycji jest amerykański korespondent Polskiego Radia - Marek Wałkuski. Zobacz więcej na temat:
Репортаж «Допомога не має національності». Про допомогу людям, що постраждали від повені Повінь, від якої в середині вересня постраждали тисячі мешканців Сілезії, Нижньої Сілезії та Любуського воєводства, за дуже короткий час знищила все майно людей. Разом з тим, вони були в цьому не самі. Про те, як українці, які проживають у Вроцлаві, долучилися до допомоги постраждалим від повені - у репортажі Мар'яни Кріль «Допомога не має національності». Авторка висловлює щиру подяку своїм співрозмовникам і співрозмовницям - Дарії, Марії, Юрію, Ані, Андрієві, Ірині, Анастасії та Дані за розповіді і допомогу у створенні репортажу Zobacz więcej na temat:
Польська версія. Транспортна галузь у Європі: досвід, виклики та тенденції. Як змінюється ринок міжнародних перевезень у Європі? Польська версія. Транспортна галузь у Європі: досвід, виклики та тенденції. Як змінюється ринок міжнародних перевезень у Європі? Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: sytuacja w Libanie, gdzie stacjonują polscy żołnierze i prezent od papieża dla wileńskiego hospicjum Dziś w programie przyjrzymy się bliżej sytuacji w Libanie, po tym, jak Izrael ostrzelał stanowiska sił pokojowych ONZ; następnie przeniesiemy się do Wilna, gdzie tamtejsze hospicjum prowadzone przez Polaków otrzymało dar od papieża Franciszka; sprawdzimy też czy bakterie... można wytresować, a na koniec powiemy o niezwykłym wyczynie Polaka- Kacper Sienicki wyruszył rowerem z Warszawy do Kijowa. Celem jest zebranie środków na rehabilitację Uukraińskich jeńców wojennych. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat: