Filmowa Strefa Psychologii #5 - Córka trenera Maciej Kornet jest trenerem tenisa swojej siedemnastoletniej córki Wiktorii. Wspólnie przemierzają Polskę, a przystanki w tej podróży to turnieje tenisowe. Czy łatwo być córką i zawodniczką? Jak to jest być ojcem i trenerem? Czy są role, których łączenie może toksyczne? Czy sukces zawsze musi być związany z presją? A czy jego brak to tragedia? Odpowiedzi na te pytania szukają psycholog Kaja Tomczyk i Kuba Jamrozek. Zobacz więcej na temat:
"Codzienna przygoda" – reportaż Grażyny Wielowieyskiej o pierwszej kobiecie na Mazowszu z licencją maszynisty Jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu, kobieta zasiadająca za sterami Boeinga 787, kobieta - kierowca tirów czy kierownik budowy, budziła zdziwienie, że pracuje w zawodzie przeznaczonym dla mężczyzn. Pierwsze z nich z trudem przecierały szlak. Dziś nie budzą już takiej sensacji, choć stale jeszcze muszą udowadniać, że nadają się do wykonywanej pracy. Dorota Nosarzewska jest kierownikiem pociągu SKM. Jako pierwsza kobieta na Mazowszu uzyskała licencję maszynisty. Pracę rozpoczęła 15 lat temu jako sekretarka, pierwsza sekretarka SKM. Ponieważ bardzo lubi kontakt z ludźmi a praca w biurze nie dawała jej aż takich możliwości, zgłosiła się na kurs kierowników pociągu. Bardzo chciała jeździć pociągami i być tą pierwszą. Jak mówi, ma ten dryg do jazdy, jeździła nawet kiedyś Jelczem, zapisała się więc na kurs maszynisty i uzyskała licencję. Rozpoczęła drugi, dający już pełne uprawnienia do prowadzenia pociągu. W organizowanym od kilku lat, przez Warszawski Transport Publiczny konkursie "Osobowość WTP Przyjazna Pasażerom", otrzymała z zeszłym roku wyróżnienie. Zobacz więcej na temat:
"Przekop dla wątpiących" – reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego o budzącej kontrowersje inwestycji finansowanej z budżetu państwa - przekopie na Mierzei Wiślanej Co przyniesie przekop na Mierzei Wiślanej mieszkańcom jednego z najbiedniejszych regionów w Polsce? Czy da szansę na zmniejszenie drastycznego bezrobocia w miejscowościach gmin położonych na wybrzeżu zalewu? Czy młodzież nadal będzie musiała szukać szans dla siebie w innych dużych miastach i za granicą? Czy władze regionu będą na tyle rozsądne, by stworzyć program rozwoju turystyki, który nie spowoduje - tak jak na Półwyspie Helskim - czegoś co jest zaprzeczeniem wypoczynku. Tłoku na campingach i wielogodzinnych korków samochodowych. Czy młodzi uwierzą w siebie i znajdą pomysł na ułożenie sobie życia w tym zapomnianym przez poszczególne ekipy rządowe miejscu na północy kraju? Co nam przekop przyniesie? - to kolejny reportaż o budzącej kontrowersje inwestycji finansowanej z budżetu państwa - przekopie na Mierzei Wiślanej w miejscowości Nowy Świat k. Krynicy Morskiej. Zobacz więcej na temat:
Oryginał z Quimper 8 marca 1848 r. Eugène Delacroix złożył wieczorem wizytę Chopinowi, o czym nie omieszkał zanotować w swym „Dzienniku”. Poznał wtedy „oryginała przybyłego z Quimper”, a był nim lekarz Alexandre Simon „mający wielką pogardę dla homeopatów wszelkich odcieni”. Przyjechał do Paryża na prośbę Chopina, sceptycznie odnoszącego się do lekarzy i ich wskazówek, mimo to stale wzywającego do siebie coraz to nowych doktorów, nawet takich, którzy mieli coś z szarlatanów i blagierów. Delacroix podejrzewał, że doktor Simon już dawno przestał praktykować, ale zgodził się leczyć kompozytora, bo był namiętnym wielbicielem jego muzyki. Podziwiał również Beethovena. „Mozart nie wydaje mu się na wyżynie tych imion – wspominał Delacroix – a Cimarosa według doktora to stara peruka...” (md) Zobacz więcej na temat:
"Ten tydzień zmienił wszystko" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego To już kolejny dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Coraz więcej ofiar i to wśród osób cywilnych. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. U nas to już pół miliona. W Medyce cały czas granice przekraczają Ukraińcy, którzy mówią, że nigdy nie spodziewali się takiej pomocy od Polaków. Kto nie był na granicy nie jest w stanie sobie tego wyobrazić mówią mieszkańcy Medyki. Dworzec w Przemyślu to tłum kobiet z płaczącymi dziećmi. Kobiet, które ledwo trzymają się na nogach. To biegający mężczyźni, szukający powrotnego pociągu na Ukrainę, żeby bronić swój kraj. Tak relacjonują nasi wysłannicy. Zobacz więcej na temat:
"Czas wielkiego niepokoju" - reportaż Jakuba Tarki o inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego o świcie Rosja zaatakowała sąsiedni kraj - niepodległą Ukrainę. Napaść ta doszczętnie zburzyła spokój nie tylko Ukraińców, ale też całego świata. To pierwsza taka sytuacja w Europie od zakończenia II wojny światowej. W strachu o swoich bliskich żyją Ukraińcy mieszkający i pracujący w Polsce. Jakie emocje im towarzyszą, czego się boją? Jak tłumaczą agresję Rosji? Jak o wojnie rozmawiają ze swoimi bliskimi, którzy zostali na Ukrainie? Jakie wieści otrzymują z ojczyzny? Jak widzą przyszłość swojego kraju? Zobacz więcej na temat:
Zielony Ład (Sezon 2, Odcinek 3) - Unijny lek na klimatyczny lęk Zgodnie z wynikami badań naukowych, prawie połowa młodych ludzi na całym świecie twierdzi, że lęk związany z klimatem wpływa na ich codzienne życie i funkcjonowanie. Czym właściwie jest tak zwane climate anxiety i jak radzić sobie ze stresem klimatycznym? Odpowiedzi na te pytania poszukamy razem Kasią Semaan w nowym odcinku podcastu Zielony Ład. Zobacz więcej na temat:
Jedynkowe Przeboje Zbyszka Zeglera ODC.1 Daft Punk i sanah Jedynkowe Przeboje Zbyszka Zeglera ODC.1 Daft Punk i sanah. Wykorzystane fragmenty utworów zespołu DAFT PUNK: Around The World, One More Time, Giorgio By Moroder, Lose Yourself To Dance, Get Lucky, Instant Crush (wszystkie Sony Music Entertainment Poland) THE WEEKND featuring DAFT PUNK: I Feel It Coming, Starboy (Universal Music Polska) oraz SANAH: Kolońska i szlugi, Solo, Królowa dram, Szampan, Ale Jazz (Magic Records). Zobacz więcej na temat:
Bez skrupułów 7 marca 1847 r. francuska pisarka madame Delphine de Girardin w swych „Lettres parisiennes”, wspominając o sukcesie uczennicy Chopina, Camille Dubois z d. O'Meara, wiele miejsca poświęciła polskiemu kompozytorowi: „Mistrz był świadkiem triumfu swej uczennicy, a słuchacze niespokojnie zadawali sobie pytanie, czy go usłyszą tego wieczoru. Trzeba przyznać, że dla jego namiętnych wielbicieli męką Tantala było widzieć, jak Chopin przez cały wieczór krążył po salonie, i nie usłyszeć go”. Madame de Girardin, w listach której dominacja stylu nad treścią była absolutna, pisała: „Nie był to właściwie koncert, była to muzyka poufna, poważna, taka, jaką kochamy; a on nie był wirtuozem, który zjawia się, by odegrać umówione kawałki, a potem znika; był człowiekiem wspaniałego talentu, wykorzystywanym, zadręczanym, zamęczanym bez żadnych względów czy skrupułów”. (md) Zobacz więcej na temat:
Pleyelowi Preludia, Schumannowi Balladę... 6 marca 1839 r., Chopin przebywający w Marsylii w towarzystwie George, Solange i Maurycego, wysłał kolejny już list do Juliana Fontany. Stan zdrowia kompozytora nie pozwalał na wyjazd z miasta, a opiekujący się nim lekarz Cauvière zalecał odłożenie wszelkich podróży na początek lata. „Lepiej mi daleko – pisał Fryderyk do przyjaciela – zaczynam grać, jeść, chodzić i mówić jak wszyscy ludzie; widzisz, że i piszę łatwo, kiedy znów odbierasz ode mnie parę słów. Ale znów z interesem”. Tym razem chodziło o zmianę dedykacji w kilku kompozycjach: „Bardzo bym chciał, aby moje Preludia były dedykowane Pleyelowi, a Balladę Robertowi Schumannowi, Polonezy Tobie jak są, a nie Kesslerowi. Jeżeli Pleyel nie będzie chciał odstąpić od dedykacji Ballady, to Preludia dedykuj Schumannowi”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Podcast o niepełnosprawności" - odcinek 19. Na niewinne ukraińskie miasta i wsie spadają burzące i niszczące pociski wysyłane przed dyktatora, który chce rozszerzyć swoje imperium kosztem ludzkiego życia. W równie niewinnych polskich miastach i na wsiach eksploduje budująca cały świat potęga dobra i miłości wysyłana przez nasze serca. Otwieramy je i nasze domy - pomagając uchodźcom z Ukrainy. Ważne, żeby wiedzieć jak skutecznie i mądrze pomagać, żeby jak najlepiej wykorzystać dobro, które sami generujemy. W Ursusie rozmawiałem o tym z Wojciechem Jóźwiakiem ze Spółdzielni Socjalnej "Kto rano wstaje...". Zapraszam, Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat:
Ojciec chrzestny 5 marca 1823 r. w dniu imienin Fryderyka, na jednym z czwartkowych wieczorów tradycyjnie już urządzanych w mieszkaniu państwa Chopinów, otrzymał on od swego ojca chrzestnego Fryderyka Skarbka 2-tomową książkę francuskiego pisarza, dramaturga i librecisty Jean Nicolasa Bouilly'ego zatytułowaną „Les encouragements de la jeunesse”. Na zaginionym pierwszym tomie tej książki znajdowała się dedykacja ofiarodawcy, a w drugim, zachowanym do dziś, widnieje podpis Chopina i rysunki jemu przypisane. Frycek często grywał w warszawskim salonie państwa Skarbków, a swego pierwszego drukowanego poloneza zadedykował Wiktorii Skarbkowej. Po jednym z licznych popisów młodocianego wirtuoza, gospodarz „zerwał się z krzesła i czule imiennika swego uściskał”. Fryderyk Skarbek należał do tych, którzy pierwsi poznali się na zdolnościach przyszłego geniusza muzycznego. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 47 (4.03.2022) O przebiegu, skutkach i światowych reakcjach na rosyjską agresję na Ukrainie. Zobacz więcej na temat: