Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Matura wczoraj i dziś" - reportaż Jakuba Tarki o egzaminie maturalnym na przestrzeni lat

O pokoleniu, które uczy się zdalnie i podchodzi do matur w pandemii mówi się czasem "stracone pokolenie". Zapomina się często, że matury na przestrzeni lat były zdawane w różnych warunkach - w zakonspirowanych mieszkaniach, na spacerniaku Pawiaka, nawet w obozach śmierci podczas apeli. Trudno powiedzieć o ówczesnych pokoleniach, że były stracone. O tym, co przeżywały i jak zdawały swój egzamin dojrzałości usłyszą państwo w audycji dokumentalnej Jakuba Tarki "Wczoraj i dziś". Maj, 2021
Zobacz więcej na temat: 

Zostań żołnierzem. Czołgista

Zapraszamy na cykl podcastów "Zostań żolnierzem". Autorka - Agnieszka Drążkiewicz, dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej, wraz ze swoimi rozmówcami wyjaśnia jak zostać żołnierzem Wojska Polskiego, co oznacza służba w armii, jakie wiążą się z danym zawodem wojskowym wyzwania i oczekiwania. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Nowe odcinki będą pojawiały się w każdą środę.  W pierwszym odcinku zapraszamy na rozmowę z dowódcą czołgu Leopard 2PL.
Zobacz więcej na temat: 

Tęsknoty Zofii

12 maja 1824 r. urodziła się w Warszawie Zofia Rosengardt, warszawska pianistka pracująca w Paryżu pod kierunkiem Chopina. W roku 1846 poślubiła bliskiego przyjaciela kompozytora, poetę Bohdana Zaleskiego. Był on autorem mistrzowskich ballad i rzewnych dumek, nawiązujących do ludowej twórczości ukraińskiej. Zofia wczesne dzieciństwo spędziła w Warszawie, później na podwarszawskiej wsi. Przebywała także u hrabiny Branickiej na Ukrainie, gdzie nasłuchała się wielu śpiewów ludowych. Będąc już w Paryżu jako  jedna z najzdolniejszych uczennic Chopina przypominała mu te „tęskne dumki i szumki ukraińskie”, piękno których porywało kompozytora, a „echa których przemieniał w równie czarodziejskie dźwięki fortepianu”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Liścik z życzeniami" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o akcji #PaczkaDlaSeniora

Na warszawskiej Ochocie trwa wielkie pakowanie. Wolontariusze pakują paczki dla najuboższych i samotnych  seniorów. Do każdej paczki dołączony jest liścik od wychowanków placówek wychowawczych. To już kolejna taka akcja. Według  badań GUS poziom ubóstwa powoduje, że co 25 Senior, co drugi dzień nie może sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek. Dlatego Fundacja Dobrych Inicjatyw, w ramach akcji #PaczkaDlaSeniora, wraz z wolontariuszami przygotowała ponad 200 paczek. Zaczyna się wielkie rozwożenie paczek. Dlaczego młodzi ludzie uczestniczą w takich akcjach?
Zobacz więcej na temat: 

"Żebyśmy nie zapominali" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej poświęcony Józefowi Wittlinowi

W Warszawie na murach kamienic montowane są tablice wielkich warszawiaków. To po to, żebyśmy pamiętali o tych, którzy tu żyli i tworzyli. Tworzyli literaturę, tworzyli miasto, tworzyli wielkie wynalazki. Co jakiś czas odbywa się uroczystość odsłonięcia kolejnej tablicy pamięci. Także Józef Wittlin, pisarz, prozaik i poeta doczekał się swojej tablicy. Nie mógł wrócić do Polski po wojnie, zmarł na emigracji. Jego córka, Elżbieta Wittlin-Lipton boleje, że ten wybitny intelektualista i tłumacz Odysei jest dla młodego pokolenia jest osobą zapomnianą, więc może teraz ktoś przechodząc ulicą Dąbrowskiego, zatrzyma się, przeczyta i pomyśli...
Zobacz więcej na temat: 

Bagno wciąga!​ Dosłownie i w przenośni.

Wciąga dlatego, że jest środowiskiem bardzo różnorodnym i bogatym w różnego rodzaju gatunki zwierząt oraz roślin, które bez siebie nie mogą funkcjonować, a także które stanowią jedność. A wciąga dosłownie, dlatego że jest bardzo nasączone wodą i w tym przypadku faktycznie można zapaść się pod ziemię! A co ze zwierzętami? Jak one to robią, że utrzymują się na powierzchni? Na te i wiele innych pytań o bagna odpowie Olga Betańska z PN "Ujście Warty" w rozmowie z Kacprem Kowalczykiem
Zobacz więcej na temat: 

"Szpilki i gumowce" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

"A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady" – ta parafraza słów piosenki Wojciecha Młynarskiego stała się popularnym określeniem pomysłów na wprowadzenie radykalnych zmian we własnym życiu. Ale gdyby tak Bieszczady zamienić na Staw, czyli niewielka wioskę po Chełmem to słowa piosenki zyskałyby bardzo osobiste znaczenie. Małgorzata Sabarańska-Figas rzuciła szpilki i karierę w korporacji dla gumowców i siodła. Maj, 2021.
Zobacz więcej na temat: 

„Czasu nie odzyskasz”

11 maja 1855 r. w Paryżu wystąpili dwaj uczniowie Chopina, Thomas Tellefsen i przedwcześnie zmarły Paul Gunsberg. Niezwykle utalentowany pianista, o którym Camille Dubois, najlepsza francuska uczennica kompozytora, napisała: „Młodzieniec ten był obdarowany nadzwyczajnymi wprost warunkami. Chopin zrobił z niego wspaniałego wykonawcę. Chłopak zmarł na suchoty; gdyby nie to, zdobyłby wielką sławę”. Zachowała się wzmianka o tym młodym pianiście, przekazana siostrze kompozytora Ludwice Jędrzejewiczowej przez Jane Stirling. Podczas lekcji, gdy Chopin dawał swemu genialnemu uczniowi wskazówki dotyczące ćwiczenia, powiedział: „Czasu dziś straconego już nigdy nie odzyskasz”. Wiadomo, że Paul Gunsberg zmarł młodo, nie jest jednak znana ani data jego urodzin, ani śmierci. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Europa od kuchni 10.05.2021

Komisja Europejska zaproponowała przepisy uderzające w kraje, które dotują swoje firmy. Chodzi o projekt regulacji dotyczący zakłóceń na jednolitym rynku spowodowanych przez zagraniczne subsydia. Komisja Europejska nie wymienia wprawdzie w swej propozycji Chin, ale wiadomo, że te przepisy mają uchronić Unię przed rynkowymi manipulacjami Państwa Środka. W audycji komentarz ekonomistów: Adama Czerniaka - Polityka Insight i SGH oraz Przemysława Ruchlickiego z Krajowej Izby Gospodarczej. Autorzy: Sylwia Zadrożna, Beata Płomecka Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg.
Zobacz więcej na temat: 

Czy Chopin to Szopen?

10 maja 1879 r. w „Tygodniku Ilustrowanym” (nr 176) zamieszczono opinię dotyczącą pisowni  nazwiska Chopin. Polemikę podjęły wówczas redakcje kilku pism, w tym  „Kuriera Codziennego”, który żądał: „aby nazwisko Szopena pisano, jak je podpisywał sam mistrz, to jest Chopin, po francusku, [...] każde nazwisko jest własnością osoby, która je nosi i   dowolnie nikomu przekręcać go nie wolno”. „Tygodnik Ilustrowany” trzymał się polskiej pisowni: „raz dlatego, że Szopen był Polakiem, po wtóre, że sam tak w młodości się podpisywał, a wreszcie że nazwisko jego tak bardzo w społeczeństwie naszym jest głośne, iż pisać je po francusku byłoby niewłaściwym”. „Echo Muzyczne” opowiadało się także za polską pisownią nazwiska naszego twórcy narodowego. (md)
Zobacz więcej na temat: