Halina Bojarska Fotografia z kwietnia 1912 roku przedstawiająca m.in. Piotra Mizerę, seniora, (z prawej strony u góry) który w tym czasie przebywał w Niemczech na robotach w kopalni. Zobacz więcej na temat:
Litak Bolesław Zdjęcie grupy jeńców wykonane w 1918 roku, w niewoli rosyjskiej. Zobacz więcej na temat:
Litak Bolesław Poświadczenie z 4 Pułku Legionów dla Władysława Drzała z 1916 r. Zobacz więcej na temat:
Ride "Clouds of Saint Marie" Utowór pochodzi z albumu "This Is Not a Safe Place", który ukaże się 16 sierpnia 2019. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Andrzej Gwoździk Mój dziadek Józef Karkulak nie mówił o wojnie. Wiemy tylko, że we wrześniu 1939 roku brał udział w obronie Warszawy, później jako mieszkaniec Pomorza został wcielony do Wehrmachtu, z którego zdezerterował we Francji i dostał się do Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. Dni lęku, niepewności o własny los, troska o rodzinę pozostawioną w Polsce zamknięte w jednym zdaniu. Nigdy nie opowiedziana historia, która mogłaby posłużyć za scenariusz filmu. W naszym rodzinnym archiwum mamy jednak pamiątkę, mówiącą za niego – znaleziony we Francji dziewiętnastowieczny słownik, który uratował życie dziadkowi, zatrzymując na swych stronicach kulę karabinową. Jak się okazało nabój przebił blaszany kubek i utkwił w grubej księdze schowanej w plecaku. Szczęśliwy przypadek, cud -nie wiemy, ale książkę tę do dziś przechowujemy jak relikwię. Zobacz więcej na temat:
Agnieszka Konopka Kurs sanitarny, Łomża 1938 r. (pierwszy z lewej). - Pamiątki po moim dziadku Stanisławie Podstawka urodzonym 8 maja 1915 r. Dziadek 12 marca 1938 r. poszedł do wojska. Należał do 33 Pułku Piechoty - oddziału Piechoty Wojska Polskiego II RP, Pułk wchodził w skład samodzielnej grupy operacyjnej NAREW. W dniu 13 marca 1938 r. dziadek został przydzielony do 3 Kompanii 33 Pułku Piechoty. Latem 1938 r. dowódca wyznaczył dziadka do odbycia szkolenia sanitarnego. Po szkoleniu dziadek został przeniesiony do pracy w szpitalu w Łomży jako sanitariusz. W szpitalu przebywał od 20 września 1938 r. W momencie wybuchu wojny dziadek był sanitariuszem. W 2001 r. został mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na stopień Podporucznika Wojska Polskiego. Zobacz więcej na temat:
Agnieszka Konopka Zdjęcie Kompanii w sali wykładowej, Łomża. - Pamiątki po moim dziadku Stanisławie Podstawka urodzonym 8 maja 1915 r. Dziadek 12 marca 1938 r. poszedł do wojska. Należał do 33 Pułku Piechoty - oddziału Piechoty Wojska Polskiego II RP, Pułk wchodził w skład samodzielnej grupy operacyjnej NAREW. W dniu 13 marca 1938 r. dziadek został przydzielony do 3 Kompanii 33 Pułku Piechoty. Latem 1938 r. dowódca wyznaczył dziadka do odbycia szkolenia sanitarnego. Po szkoleniu dziadek został przeniesiony do pracy w szpitalu w Łomży jako sanitariusz. W szpitalu przebywał od 20 września 1938 r. W momencie wybuchu wojny dziadek był sanitariuszem. W 2001 r. został mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na stopień Podporucznika Wojska Polskiego. Zobacz więcej na temat:
Agnieszka Konopka Zdjęcie całej drużyny nad Narwią z dnia 5 czerwca 1938 r. (dziadek piąty z lewej pierwszy rząd). - Pamiątki po moim dziadku Stanisławie Podstawka urodzonym 8 maja 1915 r. Dziadek 12 marca 1938 r. poszedł do wojska. Należał do 33 Pułku Piechoty - oddziału Piechoty Wojska Polskiego II RP, Pułk wchodził w skład samodzielnej grupy operacyjnej NAREW. W dniu 13 marca 1938 r. dziadek został przydzielony do 3 Kompanii 33 Pułku Piechoty. Latem 1938 r. dowódca wyznaczył dziadka do odbycia szkolenia sanitarnego. Po szkoleniu dziadek został przeniesiony do pracy w szpitalu w Łomży jako sanitariusz. W szpitalu przebywał od 20 września 1938 r. W momencie wybuchu wojny dziadek był sanitariuszem. W 2001 r. został mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na stopień Podporucznika Wojska Polskiego. Zobacz więcej na temat:
Agnieszka Konopka Książeczka wojskowa dziadka, zdjęcie całej drużyny nad Narwią z dnia 5 czerwca 1938 r. - Pamiątki po moim dziadku Stanisławie Podstawka urodzonym 8 maja 1915 r. Dziadek 12 marca 1938 r. poszedł do wojska. Należał do 33 Pułku Piechoty – oddziału Piechoty Wojska Polskiego II RP, Pułk wchodził w skład samodzielnej grupy operacyjnej NAREW. W dniu 13 marca 1938 r. dziadek został przydzielony do 3 Kompanii 33 Pułku Piechoty. Latem 1938 r. dowódca wyznaczył dziadka do odbycia szkolenia sanitarnego. Po szkoleniu dziadek został przeniesiony do pracy w szpitalu w Łomży jako sanitariusz. W szpitalu przebywał od 20 września 1938 r. W momencie wybuchu wojny dziadek był sanitariuszem. W 2001 r. został mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na stopień Podporucznika Wojska Polskiego. Zobacz więcej na temat:
W drogę koleją żelazną 14 sierpnia 1843 r. Chopin na trzy dni wyjechał z Nohant do Paryża. Miał do załatwienia kilka spraw w wydawnictwie Schlesingera, z którym umawiał się na publikację ważniejszych kompozycji, zapewniając tym samym swej twórczości należne jej miejsce w uznanej, nie tylko w Paryżu, firmie wydawniczej. Pojechał do Paryża również po to, by odebrać ze stancji 15-letnią Solange. Od wiosny tego roku kursowała między Paryżem a Orleanem kolej żelazna, co znacznie ułatwiało podróżowanie. Mimo wyjazdu i licznych gości odwiedzających latem Nohant, Chopin wiele komponował. Powstały 'Nokturny' op. 55 i 'Mazurki' op. 56, naszkicowany został także plan nowej 'Sonaty' w tonacji h-moll. (md) Zobacz więcej na temat:
Anna Kowalska Grygajtis Awanse w pracy w Państwowej Żupie Solnej w Kosowie. Nominacja z Ministerstwa Przemysłu i Handlu w Warszawie. Siedzi w pierwszym rzędzie, pierwszy od lewej. Plakat z sąsiedniej kopalni soli potasowych i kainitu w Kałuszu. Zobacz więcej na temat:
Anna Kowalska Grygajtis Karta wojskowa i służba w armii austriackiej Michała Kanafockiego (drugi od lewej w drugim rzędzie od dołu). Zobacz więcej na temat:
Anna Kowalska Grygajtis Pamiętnik gimnazjalistki Adeli Kanafockiej, babci śp. mojego męża K. Grygajtisa. Wpisy sprzed 115 lat koleżanek i kolegów z Kołomyi, Kut, Wyżnicy i Kosowa. Zobacz więcej na temat: