Kamasi Washington "Street Fighting Mas" Utwór prmuje najnowszy album amerykańskiego muzyka zatytułowany "Heaven and Earth", który ukaże się 22 czerwca br. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Najsłynniejszy nauczyciel 22 czerwca 1830 r. urodził się w Łańcucie Teodor Leszetycki. Uczeń Karola Czernego (fortepian) i Simona Sechtera (kompozycja), debiutował we Lwowie z udziałem dyrygenta Franciszka Ksawerego Mozarta (syna Wolfganga). W 1852 r. pojawił się w Petersburgu, gdzie stworzył podwaliny szkoły rosyjskiej. Potem założył szkołę w Wiedniu, z której wyszli Polacy (Paderewski, Friedman, Horszowski, Łukasiewicz, Melcer, Morsztyn, Pankiewicz, Śliwiński i in) i dziesiątki cudzoziemców. Koncertował i komponował. (sd) Nagraniom jednego z uczniów Leszetyckiego, Mieczysława Horszowskiego, którego urodziny wypadają nazajutrz po urodzinach mistrza, poświęcona będzie jutrzejsza audycja Czarne na białych. Zapraszamy na godz. 22. Zobacz więcej na temat:
Sylwetki niepodległości Cykl, realizowany w ramach audycji "Dawno, dawno temu", powstał we współpracy Polskiego Radia Dzieciom i Muzeum Tradycji Niepodległościowych Łodzi. Poświęcony jest sylwetkom ludzi, których działania, poglądy i czyny bezsprzecznie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. O swój kraj walczyli wszelkimi możliwymi sposobami. Niektórzy byli świadkami tego, jak Polska traciła suwerenność, inni żyli, kiedy oficjalnie państwo polskie nie istniało, a jeszcze inni odbudowywali Polskę po roku 1918. Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień ósmy Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się: piłkarze reprezentacji Polski: Piotr Zieliński, Dawid Kownacki, byli reprezentanci Polski Adrian Mierzejewski, Paweł Golański i Radosław Gilewicz, prezes PZPN Zbigniew Boniek, rzecznik polskiej reprezentacji Jakub Kwiatkowski, dziennikarze Polskiego Radia Tomasz Kowalski, Robert Skrzyński, Andrzej Janisz, Marek Solecki. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018
"Lepiej dać niż brać" Fragment wieczorynki słowno-muzycznej w wykonaniu zespołu "Kaskada", z udziałej orkiestry pod kierownictwem Edwarda Ciukszy, zachęcającej do włączenia się w zbiórke przedświąteczną dla bezrobotnych i biednych. Zobacz więcej na temat:
Jaromir Nohavica "Darmodej" Utwór znalazł się na płycie z koncertu, jaki Jaromir Nohavica zagrał w 2012 roku z orkiestrą Filharmonii im. Leoša Janáčka w hali Gong w Ostrawie. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Henryk Sztompka 21 czerwca 1961 r. zmarł w Krakowie wybitny chopinista Henryk Sztompka. Ur. 1 kwietnia 1901 r. w Bogusławcach (Wołyń), wsławił się wspaniałymi interpretacjami dzieł Chopina. Wychowanek m.in. Paderewskiego w Morges, do 1939 r. rozwijał międzynarodową karierę. Sensacyjnie zadebiutował w Paryżu Fantazją polską Paderewskiego (1932), a potem z olbrzymim sukcesem dał tam recital (Chopin, Beethoven, Schumann). Jego uczennicą była m.in. Regina Smendzianka. Jest pierwszym w historii fonografii pianistą, który nagrał komplet mazurków Chopina. (sd) Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień siódmy Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia: Rafał Bała, Andrzej Janisz, Marek Solecki, Marek Brzeziński o opiniach francuskich mediów, Maciej Jastrzębski o polskich kibicach, Tomasz Kowalczyk o meczu Urugwaj-Arabia Saudyjska. Trener polskiej reprezentacji Adam Nawałka, pomocnik Piotr Zieliński, bramkarz Wojciech Szczęsny, Kamil Glik, Łukasz Fabiański o meczu z Senegalem. Były reprezentacyjny bramkarz Jan Tomaszewski o taktyce polskiej reprezentacji. Kibice rozczarowani meczem. Prezes PZPN Zbigniew Boniek tłumaczy piłkarzy. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018 Adam Nawałka Jan Tomaszewski
Barbara Wrońska "Nieustraszeni" Utwór znalazł się na wydanej w lutym tego roku płycie "Dom z ognia". To pierwszy solowy, całkowicie autorski album wokalistki i instrumentalistki znanej m.in. z zespołów Pustki oraz Ballady i Romanse. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
„Liszt gra moje etiudy” 20 czerwca 1833 r. powstał wspólny list Franchomme’a, Liszta i Chopina do Hillera, w którym znalazły się słynne frazy: „W tej chwili Liszt gra moje etiudy i unosi mnie daleko poza obręb rozsądnych myśli. Chciałbym mu wykraść sposób, w jaki je wykonuje. […] Heine przesyła serdeczniejsze pozdrowienia, […] serdeczności od Berlioza”. (sd) Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień szósty Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia: Sylwia Urban, Andrzej Janisz, Robert Skrzyński i Maciej Jastrzębski; byli reprezentanci Maciej Żórawski i Maciej Szczęsny (ojciec obecnego bramkarza Wojciecha Szczęsnego). Trener polskiej reprezentacji Adam Nawałka o meczu z Senegalem. Kamil Grosicki i Grzegorz Krychowiak o meczu z Senegalem. Szef banku informacji polskiej kadry Hubert Małowiejski o zespole Senegalu. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018 Piłka nożna mundial 2018 Adam Nawałka Senegal
Halina Regulska Automobilistka, pisarka, jedna z najbardziej znanych przedwojennych uczestniczek rajdów samochodowych, uczestniczka Powstania Warszawskiego. W 1918 roku miała 18 lat, mieszkała w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Gen. Józef Haller Wojskowy, polityk. Dowódca podczas wojny polsko-bolszewickiej. W 1918 roku dowódca II Brygady Legionów, następnie dowódca II Korpusu Polskiego w Rosji, następnie dowódca Błękitnej Armii, z którą wrócił do kraju na początku 1919 roku. Zobacz więcej na temat:
Gen. Kazimierz Sosnkowski Polityk, wojskowy, formalny komendant główny Związku Walki Zbrojnej w latach 1939-1941, Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych w latach 1943-44. W 1918 roku szef sztabu 1. Brygady Legionów, więziony razem z Józefem Piłsudskim w Magdeburgu. Zobacz więcej na temat:
Martyna Jakubowicz "Posłaniec zła" Utwór pochodzi z płyty "Zwykły włóczęga", która ukazała się 18 maja 2018 roku. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Gen. Stanisław Sosabowski Wojskowy. W czasie II wojny światowej twórca 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W 1918 roku porucznik w armii austriackiej, w listopadzie tego roku kierownik Komisji Likwidacyjnej byłego austriackiego Generalnego Gubernatorstwa w Lublinie. Zobacz więcej na temat:
Prof. Adam Pragier Ekonomista i prawnik, członek Polskiej Partii Socjalistycznej, członek Rady Narodowej (namiastki parlamentu) na Obczyźnie w dobie II wojny światowej, działacz emigracyjny. W 1918 roku żołnierz Legionów i członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Zobacz więcej na temat:
Stefan Kisielewski Publicysta, prozaik i kompozytor, felietonista "Tygodnika Powszechnego", poseł na Sejm PRL. W 1918 roku miał 7 lat, mieszkał w Warszawie. Zobacz więcej na temat: