Beethoven w Warszawie Pod datą 15 czerwca 1829 r. w „Kurierze Warszawskim” podano informację o ukazaniu się „dzieł kompletnych sławnego Beethovena”, które są do nabycia w księgarni Antoniego Brzeziny. Chopin miał wykupiony abonament tej księgarni, upoważniający go do przeglądania wszystkich nowości nutowych, a nawet wypożyczania na krótko do domu. Z pewnością Fryderyk skorzystał z tej możliwości i zapoznał się z utworami geniusza. (sd) Zobacz więcej na temat:
Symfonia w duchu 14 czerwca 1847 r. w Berlinie wykonano II Symfonię w duchu muzyki polskiej op. 15 Ignacego Dobrzyńskiego – genialnego kolegi Chopina. Na koncert przyszedł Giacomo Meyerbeer, słynny twórca oper, pełniący w Berlinie ważną funkcję Generalnego Dyrektora Muzycznego. Ponadto wykonano Duet na klarnet i fortepian Polaka, o czym złośliwie Rellstab napisał: że kompozycja byłaby „zrozumiała i zajmująca, gdyby twórca krócej był zebrał myśli”. Rellstab nie miał racji, bo utwór jest genialny! (sd) Zobacz więcej na temat:
Gen. Tadeusz Kasprzycki Wojskowy, polityk, w 1914 roku dowódca 1 Kompanii Kadrowej, ostatni Minister Spraw Wojskowych II RP. W 1918 roku w sztabie 1 Brygady Legionów, członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Zobacz więcej na temat:
Anna Calvi "Don't beat the girl out of my boy" Utwór zapowiada nadchodzącą płytę brytyjskiej wokalistki. Album "Hunter" ukaże się 31 sierpnia. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Matka dziękuje Z 13 czerwca 1844 roku pochodzi list skierowany do George Sand przez Justynę Chopin z domu Krzyżanowską, w którym zwraca się z następującym podziękowaniem: „Matka Fryderyka dziękuje Pani szczerze i powierza swe ukochane dziecię jej matczynej pieczołowitości”. Korespondencja została wysłana w czasie, gdy do matki kompozytora zaczęły dochodzić wieści o jego coraz bardziej wątłym zdrowiu. (sd) Zobacz więcej na temat:
Podsumowanie spotkania Trumpa z Kimem [WIDEO] - Na zakończenie spotkania w Singapurze obaj przywódcy podpisali wspólną deklarację, w której Korea Północna zobowiązała się do pełnej denuklearyzacji (…) zaś Stany Zjednoczone zobowiązały się do zagwarantowania bezpieczeństwa Korei Północnej - mówi w podsumowaniu szczytu z Singapuru korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Korea Północna Stany Zjednoczone Donald Trump Kim Dzong Un
Jak wyglądały kulisy spotkania Trumpa z Kimem? [WIDEO] Oczy całego świata są zwrócone na Singapur, gdzie doszło do historycznego spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Jak wyglądał szczyt, w którym uczestniczyło ponad 2,5 tys. dziennikarzy "od kuchni"? Na miejscu jest dziennikarz Polskiego Radia Tomasz Sajewicz, który odkrywa kulisy wydarzenia. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Azja Singapur Kim Dzong Un Donald Trump Korea Północna Stany Zjednoczone broń nuklearna
Daria Zawiałow "Nic" Utwór pochodzi z albumu "Albo Inaczej 2". Oryginalny utwór pochodzi z repertuaru W.E.N.Y. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Jan Jański 12 czerwca 1933 r. urodził się w Poznaniu pianista i wybitny pedagog Jan Jański. Wychowanek Hanny Kruszewskiej, a następnie Zbigniewa Drzewieckiego. Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, rozwijał działalność koncertową jako solista i kameralista oraz pedagogiczną. Juror wielu konkursów m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni. (sd) Zobacz więcej na temat:
Bronisława Kawalla 11 czerwca 1943 r. urodziła się w Krakowie wybitna pianistka i pedagog Bronisława Kawalla. Pierwszych lekcji muzyki udzielała jej matka, potem Maria Bilińska-Riegerowa. Studia odbyła u Jana Ekiera; w Paryżu zaś u Monique Haas i Philippe’a Entremonta (fortepian) oraz Nadii Boulanger (kompozycja). Jest laureatką I nagrody Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Waszyngtonie (1974). „Muzyka – powiedziała – jest dla mnie sposobem na życie. Pedagogikę traktuję jako posłannictwo”. (sd) Zobacz więcej na temat:
Na eolipantalionie 10 czerwca 1825 r. Chopin improwizował na eolipantalionie Długosza podczas koncertu w Konserwatorium. Według Kazimierza Tarczyńskiego, współpracownika wynalazcy instrumentu, Fryderyk lubił grać na nowych instrumentach, szczególnie na Wystawie Przemysłowej. Jak podał prof. Tomaszewski, Chopin „podobno skomponował i podarował K. Tarczyńskiemu dwie fantazje na eolipantalion, nieznane, zaginione”. (sd) Zobacz więcej na temat:
Ben Howard "Nica Libres At Dusk" Utwór pochodzi z najnowszej płyty brytyjskiego wokalisty i muzyka, zatytułowanej "Noonday Dream". Zobacz więcej na temat: piosenka Trójka
Po sąsiedzku z Mozartem W początkowych dniach czerwca 1833 r. Chopin zmienił adres zamieszkania i przeniósł się do obszerniejszego i wytworniejszego lokalu przy Chaussée-d’Antin 5 w Paryżu. 8 czerwca wspomnianego roku z zadowoleniem przyjął wiadomość, że tego dnia nakładem Schlesingera ukazał się pięknie wysztychowany Koncert fortepianowy e-moll op. 11, dzieło dedykowane niedoszłemu nauczycielowi Fryderykowi Kalkbrennerowi. (sd) Zobacz więcej na temat:
Kazik & Zdunek Ensemble "Wojny" Utwór zespołu, który współtworzą Kazik Staszewski i trębacz Janusz Zdunek. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Przypomnienie uwertury Ignacy Jan Paderewski, wielki chopinista i patriota, był także kompozytorem. Znane są jego dzieła symfoniczne, fortepianowe, wokalne i kameralne, ale kilka ponad sto lat przeleżało w archiwach. Należy do nich młodzieńcza, napisana podczas studiów, świetna orkiestrowa Uwertura Es-dur z 1884 r. Odczytana z rękopisu, po raz pierwszy zabrzmiała 7 czerwca 1991 roku w Katowicach pod dyrekcją Tomasza Bugaja. (sd) Zobacz więcej na temat: