Caving. Podziemny świat jaskiń oczami grotołaza

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2025 16:33
- Caving to eksploracja wszystkich naturalnych pustek podziemnych, które są jaskiniami - mówił w Czwórce Kamil Kowalski, grotołaz, taternik jaskiniowy i instruktor wspinaczki. Podczas audycji "W wodzie i na trawie" opowiedział o eksplorowaniu jaskiń, a także wyjaśnił, jak rozpocząć swoją przygodę z grotołażeniem.
Jaskinia Niedźwiedzia w Sudetach
Jaskinia Niedźwiedzia w SudetachFoto: Shutterstock

- Caving to głównie aktywność polegająca na poruszaniu się w tych wszystkich systemach jaskiniowych, wąskich korytarzach czy ogromnych komorach, ale też często pionowych studniach. To wszystko to połączenie przygody, wysiłku fizycznego, orientacji w terenie z ogromną nutą pokory wobec samej natury - twierdzi Kamil Kowalski. - To przełamywanie własnych ograniczeń i barier. Trzeba to ciało tak uformować, żeby się zmieściło pod odpowiednim kątem, w odpowiedni sposób ułożyć kręgosłup, którego niby nie da się wyginać w każdą stronę, a tu jednak się da - dodaje.


Posłuchaj audycji "W wodzie i na trawie" o cavingu


Caving dla początkujących

Na początku powinniśmy zacząć od wycieczki stricte do jaskini turystycznej, których w polskich górach jest naprawdę dużo. Po nich może oprowadzać przewodnik, ale też w niektórych jaskiniach, na przykład w Mroźnej czy Mylnej wytyczone są szlaki turystyczne, które można przemierzyć samemu, nawet bez doświadczenia.



- Większość jaskiń to są ogromne, zawiłe korytarze, w których bardzo łatwo jest się zgubić. Nigdy nie wchodzimy do jaskini samodzielnie bez jakiegokolwiek przygotowania - mówi gość Czwórki. Najpierw trzeba o niej zdobyć o niej informacje, poznać jej plan i sprawdzić, czy nie jest ciasna lub pionowa. Wejścia do jaskini bez wcześniejszego przygotowania mogą skończyć się w najgorszy możliwy sposób.

Jak mówi Kamil Kowalski, jeżeli chcielibyśmy doświadczyć kolejnych jaskiniowych przeżyć, to można skontaktować się doświadczonym grotołazem-instruktorem, który przeprowadzi chętnych przez bardziej ekstremalne jaskinie.


Kurs instruktora cavingu

- Kolejnym etapem, jeżeli wiemy, że to nam sprawiło frajdę, jest zapisanie się na kurs taternictwa jaskiniowego organizowanego przez Polski Związek Alpinistów - twierdzi. Na takim szkoleniu poznaje się zasady nawigowania w jaskini, a także szlifuje się technikę wspinaczki. Kurs trwa rok czasu, na koniec którego należy zaliczyć egzamin.

Zobacz także:


Na kursie instruktora nauczyć się można także zasad przygotowania przed wyprawą, udzielania pierwszej pomocy w warunkach jaskiniowych, a także poznaje się wszelkie właściwości sprzętu grotołaza - wytrzymałości danej liny czy zastosowania poszczególnych węzłów. 

    ***

    Tytuł audycji: W wodzie i na trawie

    Prowadzący: Jędrzej Rosiewicz

    Gość: Kamil Kowalski (grotołaz, taternik jaskiniowy, instruktor wspinaczki)

    Data emisji: 27.07.2025

    Godzina emisji: 14.11

    kajz

    Czytaj także

    Przeciąganie liny – siła, strategia i duch drużyny w klasycznej rywalizacji

    Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 11:26
    Przeciąganie liny to sport dla tych, którzy nie boją się napięcia – dosłownie i w przenośni. To jedna z najstarszych dyscyplin olimpijskich, która znalazła się w programie igrzysk aż pięć razy, choć po raz ostatni w 1920 roku. Jak wygląda przeciąganie liny w wydaniu wyczynowym?
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Rycerze XXI wieku. Jak wyglądają współczesne turnieje rycerskie?

    Ostatnia aktualizacja: 23.06.2025 13:35
    Choć od średniowiecznych bitew minęły setki lat, tradycja walki mieczami w pełnej zbroi nadal nie zgasła. W "Audycji sportowej" Piotr Mittag, utytułowany polski rycerz, opowiedział o współczesnych pojedynkach, rekonstrukcjach rynsztunku, przygotowaniach fizycznych i emocjach towarzyszących starciom w historycznym, rycerskim stylu.
    rozwiń zwiń