Падзеі тыдня: Лукашэнка перахітрыў Пуціна; беларускі спектакль у Варшаве 03-11-2024 Zobacz więcej na temat:
Odkrywanie tajemnic trzcinowisk i mokradeł Co bąk zwyczajny robi w trzcinach i w jaki sposób wydaje jeden z najdonośniejszych głosów polskiej przyrody? O czym rozmawiają ze sobą ptaki z rodziny chruścieli? Dokąd wędrują polskie żurawie i jaka rysuje się przed nimi przyszłość? Co pokazują nagrania z instalowanych na bagnach fotopułapek? Jak wykorzystać drony do badań w niedostępnym terenie? Jak się bada skryte ptaki trzcinowisk i mokradeł? – z dr. hab. Marcinem Polakiem, ornitologiem, specjalistą od gatunków tajemniczych rozmawia Staszek Łubieński. Zobacz więcej na temat: stanisław łubieński Trójka
ТЕАТР. Де проходить моральна межа митця? І хто такі Schmalgauzen? У випуску — вистава «Батько» Аґати Дуди-Ґрач у Театрі Collegium Nobilium, фестиваль Era Schaeffera, а також розмова з театрально-музичним колективом Schmalgauzen Zobacz więcej na temat:
Wybory prezydenckie w USA. Nowy odcinek "Podcastu Świat": kogo wybiorą amerykańskie kobiety? Kobiety to klucz do sukcesu w wyborach w Stanach Zjednoczonych. To właśnie kobiety z przedmieść miast w Pensylwanii zdecydowały o wygranej Joe Bidena cztery lata temu. I to one mogą rozstrzygnąć wynik tych wyborów. Posłuchaj, a dowiesz się, kogo wybiorą. Zobacz więcej na temat:
Historia rzeźby. Arcydzieła w kamieniu, drewnie i brązie Rzeźby opowiadają historię także na odwiedzanych cmentarzach i nekropoliach. Stare Powązki, wileńska Rossa i Cmentarz Łyczakowski we Lwowie są galeriami sztuki na otwartym powietrzu. Gościem Piotra Węża był historyk sztuki dr Adam Tyszkiewicz. Zobacz więcej na temat: historia sztuki
Przyjaźń jako lekarstwo na samotność Naszym upragnionym celem jest niezawodna i serdeczna więź z drugą osobą, która chroni przed samotnością, rozpaczą, niewdzięcznością, a może nawet śmiercią. Gościem Jakuba Wygnańskiego był Paweł Ploch, autor książki "Architektura przyjaźni". Zobacz więcej na temat: samotność psychologia
Podróż w nieznane, wyjazd na Filipiny Wielki dzień, początek podróży w nieznane, wyjazd na Filipiny. Najpierw długi lot, potem rejs promem na wyspę Busuanga do nowego domu. Zobacz więcej na temat: Filipiny
Walka o "swingujące" stany | Kampania w 5 minut (3.11) Trwa ostatni weekend kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Kandydaci Demokratów i Republikanów odwiedzają stany, które mogą zdecydować o wynikach. To tzw. swing states. W sobotę wiece odbyły się m.in. w Karolinie Północnej. W tym odcinku dowiesz się o tym, która gwiazda wsparła jednego z kandydatów, a także zastanowimy się, co może przeważyć szalę wyborczą przy tak wyrównanym wyścigu? Jednym z wiodących tematów kampanii jest gospodarka i poziom życia. Czy mała grupa robotników z zamkniętej fabryki w Pensylwanii może przesądzić o tym, kto zamieszka w Białym Domu? Specjalna wysłanniczka Polskiego Radia odwiedziła takie miejsce. Koniecznie posłuchajcie, co zobaczyła i usłyszała tam Magdalena Skajewska. Agata Król, zapraszam! Zobacz więcej na temat:
„(...) jak gdyby przyszły w porę” 3 listopada 1844 r. Feliks Mendelssohn wystosował list do Fryderyka Chopina, prosząc: „Czy byłby Pan łaskaw, jako stary mój przyjaciel, napisać kilka taktów muzyki, zaznaczyć na dole, że napisał je Pan dla mojej żony (Cecilia M. B), i przysłać mi je?” Mendelssohn chcąc sprawić radość swej żonie, która miała zawsze „szczególne upodobanie” do wszystkiego, co wychodziło spod pióra polskiego kompozytora, często w domu grywał jego kompozycje. Chopin odpowiedział na list dopiero w październiku następnego roku, tłumacząc się: „[…] serce moje nie ma nic wspólnego z tym opóźnieniem – proszę przyjąć te słowa tak, jak gdyby przybyły w porę”. Do swego listu dołączył kartkę, na której zapisał Mazurka As-dur op. 59 nr 2 skomponowanego w 1845 roku, którego angielski krytyk muzyczny William Henry Hadow nazwał „chyba najpiękniejszym ze wszystkich mazurków”. Chopin kończąc list napisał: „Jeżeli kartka […] nie jest zbyt pomięta i będzie po temu stosowna sposobność, zechce Pan ją doręczyć ode mnie Pani Mendelssohn. Zawsze całym sercem oddany Chopin”. (md) Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 2 listopada 2024 W audycji m.in. o turnieju WTA Finals w Rijadzie, 14. kolejce ekstraklas w piłce nożnej: Raków Częstochowa - Stal Mielec, Motor Lublin - Pogoń Szczecin, Puszcza Niepołomice - Lech Poznań. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski - przegląd wiadomości politycznych tygodnia oraz renowacja polskich nekropolii W dzisiejszej audycji podsumujemy najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia. Powiemy także o kwestach na renowację nagrobków, które w tym czasie odbywają się na polskich nekropoliach. Zdamy relację z Bukaresztu, gdzie otwarto wystawę poświęconą Tadeuszowi Kantorowi. Z naszym gościem porozmawiamy dziś o wystawie „Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii” w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: акция «Мемориала» в Варшаве, 40-летие убийства Ежи Попелушко Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: исповедь вернувшегося из российского плена, столетие со дня рождения поэта З. Херберта Zobacz więcej na temat:
"Przemienienie" Franza Kafki w nowym tłumaczeniu Łukasza Musiała. Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Katarzyny Łęckiej Czy można stać się Mesjaszem we własnym domu, zamiast krzyża biorąc na barki starzejących się rodziców i niedojrzałą emocjonalnie siostrę? Kafkowskie "Przemienienie" zmusza nas do przyjrzenia się sensowności ofiary. Gregor Samsa odbywa niełatwą podróż do swojego wnętrza, by na ołtarzu wzniesionym przez najbliższych, złożyć ofiarę z samego siebie. Adaptacja i reżyseria: Katarzyna Łęcka. Przekład: Łukasz Musiał. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Grzegorz Łapiński. Obsada: Rafał Gąsowski, Henryk Talar, Marta Lipińska, Jerzy Schejbal, Joanna Sokołowska, Zbigniew Suszyński. Zobacz więcej na temat:
Польська версія: Дезінформація та інші порушення у всемережі, зокрема стосовно виборів Zobacz więcej na temat:
Wypadki na jezdni i torach | DZIEŃ W 5 MINUT (2.11) Nastolatek bez prawa jazdy spowodował wypadek pod Piasecznem - rozbił kilka samochodów; Karambol na Lubelszczyźnie musiał lądować śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego; Roztrzaskany przez pociąg samochód w powiecie przeworskim na Podkarpaciu; Niemcy nie mogą nosić od tego weekendu noży; Okradziony Jubiler w Gdańsku zrabowana droga biżuteria; Zaprasza Krzysztof Kaczmarczyk Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: kwesty na renowację polskich nekropolii i wspomnienie Antoniego Wiwulskiego, twórcy Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie W dzisiejszej audycji mówimy o kwestach na renowację nagrobków, które w tym czasie odbywają się na polskich nekropoliach. Porozmawiamy także o książce o Antonim Wiwulskim, twórcy Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i wileńskiego Pomnika Trzech Krzyży, pochowanym na wileńskiej Rossie. Przypomnimy także zmarłego w tym roku Adriana Madeja - rysownika, autora komiksów, projektanta grafik koncepcyjnych do gier o Wiedźminie. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat: