Koń To majestatyczne, dostojne zwierzę. Mówią, że najpiękniejsze ze wszystkich! Jego okiełznanie, a potem oswojenie człowiek liczy sobie jako jedno z największych swoich osiągnięć ewolucyjnych. Jaki jest każdy widzi, a bez niego trudno było sobie niegdyś wyobrazić życie nie tylko na wsi. Koń w tradycji ludowej zajmuje zaszczytne, ważne miejsce jako pomocnik gospodarza, towarzysz żołnierza czy kawalera. Dziś w „Źródłosłowie” o symbolice związanej z tym zwierzęciem mówiła językoznawczyni i etnolingwistka dr Olga Kielak. Zobacz więcej na temat:
Prawda uczuć 28 marca 1841 r. Anton Schindler, uczeń Beethovena i jego biograf, napisał: „Wieczorem przed godziną dziesiątą poszedłem do Léo [bankier August Léo]. Znajdowało się tam liczne towarzystwo. Panna Müller z Wiednia, którą Léo wskazywał mi już od dawna jako najlepszą uczennicę Chopina, grała na początku Trio Es-dur [op. 97] Beethovena bez cienia jakiegokolwiek poczucia formy, bez najmniejszej znajomości ekspresji. Od wielu lat nie słyszałem już tak złej gry na wszystkich poziomach. […] Spośród pianistów byli tam: Liszt, Chopin, Doehler, Leopold Mayer z Petersburga, Rosenhain, mały Rosjanin Anton Rubinstein. [...] Wszyscy odmówili grania, z wyjątkiem Doehlera”. Po wysłuchaniu gry Chopina w Paryżu w 1845 roku, Schindler napisał: „Chopin jest księciem wszystkich fortepianistów, uosobioną poezją przy fortepianie. […] Główną zaletą gry tego wielkiego mistrza jest najzupełniejsza prawda w wyrażaniu uczuć”. (md) Zobacz więcej na temat:
Przebudzenie zła Czy to co się obecnie dzieje na Ukrainie i świecie należy odczytywać jako wydarzenia ostateczne? Czy żyjemy w czasach przebudzenia się zła? Czy może wręcz przeciwnie: w trudnych czasach pokazujemy najwięcej dobra, solidarności i braterskich postaw? Zobacz więcej na temat: Czwórka
Польське радіо для України, 27 березня 2022 Польське радіо для України, 27 березня 2022 Zobacz więcej na temat:
Trochę za śmiałe? 27 marca 1835 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie pojawił się artysta, wizyta którego zelektryzowała stolicę. Był nim Francuz Charles Philippe Lafont, pierwszy skrzypek Dworu Cesarsko-Rosyjskiego i Królestwa Francuskiego. Jako cudowne dziecko koncertował w Niemczech, a w roku 1812 odbył pojedynek artystyczny z Paganinim. Na jego warszawskim koncercie obecny był Mikołaj Chopin, o czym poinformował Fryderyka. Udając się do Teatru pragnął wysłuchać gry przyjaciela swego syna, utalentowanego pianisty Edwarda Wolffa. Traf sprawił, że razem z nim wystąpił wówczas francuski skrzypek. Na wieść o występie Lafonta w Wiedniu w towarzystwie pianisty Antoniego Orłowskiego, Fryderyk napisał niegdyś: „Nie zazdroszczę Orłowskiemu, że Lafontowi akompaniuje, może przyjdzie czas, że mi Lafont będzie akompaniował. To trochę za śmiałe! Ale dalibóg może być”. (md) Zobacz więcej na temat:
Technologiczny i cyfrowy upadek Rosji Rosjanie zaczęli odczuwać sankcje nałożone na swój kraj i to nie tylko te gospodarcze, ale także sankcje technologiczne i internetowe. Z Rosji wycofali się wszyscy rynkowi giganci. W sklepach brakuje elektroniki, a obywatele nie mogą korzystać z najpopularniejszych platform społecznościowych. Czy czeka nas cyfrowy upadek Rosji? O tym z Pawłem Pilarczykiem z itbiznes.pl rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
Monitoring wędrówek ptaków Konflikty zbrojne zawsze wpływają na życie zwierząt a zwłaszcza na wędrówki ptaków. Tocząca się obecnie w Ukrainie wojna, będzie miała znaczenia dla naszych pierzastych sąsiadów. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia, w wielu miejscach na świecie, paradoksalnie, okres konfliktów między ludźmi był dobrym czasem dla populacji wielu gatunków. Jak będzie w tym przypadku? Kacper Kowalczyk razem z prof. Piotrem Tryjanowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu spróbują wyjaśnić, co może się zdarzyć. Zobacz więcej na temat:
Wiosna na niebie! Nadeszła wiosna, noce stają się coraz krótsze, ale pogodniejsze. To świetna okazja do obserwacji wiosennych konstelacji oraz kilku planet na niebie. Przeniesiemy się do starożytności odnajdując bohaterów greckich mitów wśród gwiazd. Zobacz więcej na temat:
"Podcast o niepełnosprawności" - odcinek 22. W cieniu wojny - 4 marca odbyła się ceremonia otwarcia XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie. Znicz Olimpijski tych Igrzysk także gasł w momencie dokonywania aktów terroru Rosji w Ukrainie. Zawodnicy z Ukrainy – po zakończeniu sportowych rywalizacji ruszyli z bronią w ręku bronić swojej Ojczyzny. Ich historii wysłuchała – specjalizująca się w sporcie paraolimpijskim Ilona Berezowska – dziennikarka współpracująca m.in. z „Integracją” i portalem Niepełnosprawni.pl. Zapraszam, Krzysztof Kaczmarczyk. Sekcja Sportowa portalu Polskiego Radia, które było partnerem XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie - przygotowała serwis specjalny, https://polskieradio24.pl/495 gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rywalizacji naszych reprezentantów w Pekinie. Zobacz więcej na temat:
Jedyny nauczyciel fortepianu 26 marca 1842 r. wychodzący w Paryżu „Dziennik Narodowy” przyniósł między innymi wiadomościami z kraju, także następującą, związaną z warszawskimi latami życia Fryderyka Chopina. Przedruku dokonano z poznańskiego „Tygodnika Literackiego”, który zamieścił ją w rubryce Doniesień literackich z dnia 14 lutego 1842 roku. W paryskiej prasie można było przeczytać: „W Warszawie umarł zeszłego miesiąca pierwszy nauczyciel w muzyce naszego Chopina, Wojciech Żywny, w 90 roku życia swego, w swoim czasie podobno najpierwszy fortepianista Warszawy. W starości odmładniała go myśl, że on był sam tylko nauczycielem Chopina; była to jego chwała, jego rozkosz, która starcowi, ile razy o tym wspominał, łzy radości wyciskała”. W tym samym dniu, gdy w Warszawie zmarł rano Żywny, w Paryżu wieczorem Chopin grał w sali Pleyela z Franchomme'em i Pauliną Viardot. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 50 (25.03.2022) O wojnie na Ukrainie i sukcesach ukraińskiej armii, o wydalonych z Polski rosyjskich szpiegach i o szczytach: unijnym i natowskim i perspektywie pomocy Zachodu dla Ukrainy. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Prawo - 06 - Statuty szkół i przedszkoli O tym jak tworzyć oraz redagować statuty szkół i przedszkoli opowiada Marzena Pilarz-Herzyk, autorka bloga "Mama prawniczka". Zobacz więcej na temat:
Być kobietą. Podcast Joanny Racewicz. Odcinek 29 Gościem Joanny Racewicz była Małgorzata Dec - terapeutka holistyczna, założycielka Instytutu Zdrowia i Urody Biosphere. Jest ekspertem w różnorodnych technikach masażu. Masaż to jej pasja, dzięki której robi to, co kocha. Całe życie dokształca się zawodowo w wielu krajach świata. Zobacz więcej na temat:
Do słuchania duszą 25 marca 1838 r. Ernest Legouvé, paryski dziennikarz, jeden z najbliższych przyjaciół Chopina, na łamach „Gazette Musicale” napisał: „Chopin […] dał wielki koncert wobec pięciuset słuchaczy, którzy byli przeniknięci, poruszeni, upojeni. […] Dalejże, Chopinie! Niech Cię ten triumf zachęci, […] udzielaj swego pięknego talentu wszystkim”. Recenzja dotyczyła benefisu polskiego pianisty Antoniego Orłowskiego w Rouen, w którym uczestniczył Chopin, pragnąc pomóc przyjacielowi w promocji jego sztuki. Entuzjazm Legouvé nie przekonał jednak Fryderyka do dalszych publicznych występów. Heinrich Heine w swym artykule z marca tego samego roku, napisał: „Chopin nie znajduje satysfakcji w tym, że jego ręce są oklaskiwane przez inne ręce za ich zwinność. On ma większe aspiracje; jego palce są tylko sługami jego duszy, a jego duszę oklaskują ci, którzy słuchają go nie uszami, lecz duszą”. (md) Zobacz więcej na temat: