Fundacja Szymborskiej ogłosiła nominowanych do nagrody imienia noblistki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2025 16:59
Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła w środę nazwiska pięciorga autorów nominowanych do XIII Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2024 roku.
Urszula Honek, Stanisław Kalina Jaglarz, Ola Lewandowska, Antonina Tosiek, Joanna Żabnicka  to pięcioro autorów i autorek nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2024 roku.
Urszula Honek, Stanisław Kalina Jaglarz, Ola Lewandowska, Antonina Tosiek, Joanna Żabnicka – to pięcioro autorów i autorek nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2024 roku.Foto: Fundacja im. Wisławy Szymborskiej

Jak poinformowała sekretarz nagrody Joanna Bociąg, do tegorocznej edycji wpłynęło 257 polskich tomów poezji wydanych w roku 2024. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano 61 tytułów. To spośród nich jury podczas kwietniowych obrad w Krakowie wybrało piątkę nominowanych do nagrody.

- Tegoroczne obrady przebiegały w spokojnej atmosferze, co nie znaczy, że zdanie jurorek i jurorów było jednomyślne. Jednak dzięki rozmowom udało się dokonać wyboru, który jest zadowalający dla całej kapituły - powiedziała sekretarz o wyborze nominowanych.


Nominowani to:

  • Urszula Honek za "Poltergeist" (wyd. Warstwy),
  • Stanisław Kalina Jaglarz za "zajęczy żar" (Warstwy),
  • Ola Lewandowska za "Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata" (Biuro Literackie),
  • Antonina Tosiek za "żertwy" (Biuro Literackie),
  • Joanna Żabnicka za "Dobre sąsiedztwo" (WBPiCAK).

Uznanie dla poezji z roczników 80. i 90. 

Członek kapituły nagrody Paweł Mackiewicz zwrócił uwagę, że wybór nominowanych to także uznanie dla poezji roczników 80. i 90. - To może jeszcze nie zmiana warty, ale z pewnością niewielki krok ku niej - ocenił.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej to statuetka oraz 100 tysięcy złotych.

Wyboru osób nominowanych dokonała kapituła w składzie: Andrea Ceccherelli (Włochy), Durdica Cilić (Chorwacja), Paweł Mackiewicz (Polska), Anna Marchewka (Polska), Magdalena Rabizo-Birek (Polska), Elżbieta Winiecka (Polska), Jurij Zawadski (Ukraina). 

Wręczenie wyróżnienia zaplanowane zostało na 30 czerwca w Teatrze Bagatela podczas Festiwalu Miłosza w Krakowie.

Nagroda im. Szymborskiej za 2023 rok 

Przypomnijmy, że Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą polską książkę poetycką wydaną w 2023 roku trafiła w ręce Magdaleny Bielskiej za tom "Poradnik dla niedawno zmarłych".

  • "Poradnik dla niedawno zmarłych" to piąta poetycka książka Magdaleny Bielskiej, najdojrzalsza z dotychczas przez nią napisanych.
  • Podstawową materią zebranych w tomie wierszy są własne doświadczenia poetki, a nadrzędnym tematem sytuacja kogoś, kto w krótkim okresie stracił kilkoro najbliższych i znalazł się w środku świata bez matki, ojca i babki.
  • Stratę, także tę najcięższą, poetka sugeruje przyjąć, udźwignąć, uczynić częścią własnego świata. 


***

IAR/zch

Czytaj także

Wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury. Irena Jun z najważniejszą statuetką

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 12:18
- Moją specjalnością jest przyglądanie się poezji, czytanie, mówienie, granie, przerabianie poezji na teatr. Niekiedy przynosi to nadzwyczajne rezultaty, jak na przykład teraz - mówiła podczas środowej gali (27.11) Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Irena Jun, laureatka głównej nagrody przyznawanej za całokształt twórczości.
rozwiń zwiń