Sprzeczności, dziwactwa i zalety Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 10:30
Gościem "Dnia Kobiet" był Marek Rybarczyk, wieloletni dziennikarz BBC oraz autor dowcipnej książki "Wszystkie szaleństwa Anglików". Nie tylko rozmawialiśmy z nim o Brexicie, ale także próbowaliśmy rozwikłać tajemnicę dwóch kranów i ogromnych wtyczek elektrycznych w angielskich domach.
Audio
  • "Wszystkie szaleństwa anglików" - wyspiarski ekscentryzm od kuchni (Dzień Kobiet/Czwórka)
Jak swoje szaleństwa kanalizuje jeden z najbardziej uprzejmych narodów Europy?
Jak swoje szaleństwa kanalizuje jeden z najbardziej "uprzejmych" narodów Europy?Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Wielka Brytania to kraina dziwacznych tradycji i antycznych urządzeń. - Szczególnie silnie odczuwało się to na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Wtedy uderzało tam życie do tyłu - hołdowanie zasadzie, że nie wymienia się ani nie reperuje czegoś, co się nie zepsuło - mówił w Czwórce Marek Rybarczyk.

Marek Rybarczyk Fajnie jest patrzeć na świat z perspektywy różnych narodów i tradycji  

Oprócz dziwactw i fobii związanych na przykład z elektrycznością, wyspiarze są narodem, który  ma nabożny wręcz stosunek do prawa. Stąd wynika właśnie "nieodwracalność" Brexitu, który - jak przekonuje Czwórkowy gość - podzielił Wielką Brytanię na dwie bardzo zbliżone do siebie rozmiarem części.

Z drugiej strony niezwykle wyrazista w kulturze Brytyjczyków jest ich niezależność i własna niepowtarzalna tradycja intelektualna, w której najbardziej cenią wolność i indywidualizm. - Lubię, kiedy wyspiarze są liberalni i szaleni, kiedy pokazują niezależność myślenia, tak jak w Monty Pythonie, którego skecze ogląda się jak swoiste traktaty filozoficzne - wyjaśniał Marek Rybarczyk.

Marek Rybarczyk Nie należy nigdy mieć wrażenia, że się jest lepszym niż inni. Tego trzeba się uczyć z brytyjskich błędów

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy, z której dowiecie się też, co tak naprawdę wielu Brytyjczyków chciało zamanifestować popierając Brexit, czy łatwo się z wyspiarzami zaprzyjaźnić oraz jakie brytyjskie dziwactwa udzieliły się Markowi Rybarczykowi. 

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Marek Rybarczyk (autor książki "Wszystkie szaleństwa Anglików")

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 8.05

jsz/mc

Czytaj także

Ksenofobiczne nastroje na Wyspach. Skąd się biorą?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 17:43
Obecnie Polacy są jedną z najliczniejszych grup etniczno-narodowych w Wielkiej Brytanii - według oficjalnych danych jest to nawet 835 tysięcy osób. Czy ostatnie napaści na polskich imigrantów, m.in. w Harlow i Leeds, są "papierkiem lakmusowym problemów, które trapią Zjednoczone Królestwo"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brexit. Czy Wielkiej Brytanii grożą przyspieszone wybory parlamentarne?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 13:57
- Brytyjski rząd odwołał się od decyzji Wysokiego Trybunału, dając sygnał, że obawia się tego, co będzie się działo w parlamencie – mówił w radiowej Jedynce Ryszard Czarnecki (PiS). Róża Thun (PO) stwierdziła natomiast, że "może dojść do wcześniejszych wyborów, w których Brytyjczycy wybiorą parlamentarzystów, którzy będą przeciwni wyjścia z UE".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:00
W Czwórce pojawiła się autorka książki "Dziewczyny z Solidarności". To kolejna propozycja Anny Herbich, po takich bestsellerowych pozycjach, jak "Dziewczyny z Powstania" i "Dziewczyny z Syberii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samotność w drodze. Jak rozchodzić złe emocje?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 10:59
W "Dniu Kobiet" pytamy o to Dominika Fórmanowicza, autora książki "Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam", która jest zapisem wędrówki głównego bohatera słynną trasą pielgrzymkową do Santiago de Compostela.
rozwiń zwiń