Polskie Radio
Section05
Brexit

Brexit: to może być cios, ale nie nokaut naszych eksporterów

Brexit może uderzyć w naszych eksporterów, przestrzega część ekonomistów. Wielka Brytania to dzisiaj nasz drugi partner w eksporcie i jeśli Unia Europejska nie wynegocjuje nowej umowy handlowej przed Brexitem, kilka branż z Polski może wpaść w poważne tarapaty, bo ich eksport do Zjednoczonego Królestwa stanie się nieopłacalny.
Zobacz więcej na temat:  Brexit eksport Wielka Brytania żywność GOSPODARKA Błażej Prośniewski Sylwia Zadrożna Justyna Golonko Unia Europejska handel

Wytyczne Komisji Europejskiej ws. Brexitu

- Brytyjczycy nie przewidzieli Brexitu. Przed referendum dominowała demagogia. Dopiero teraz przekonują się co to znaczy, po ponad 40 latach wystąpić z Unii Europejskiej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Zygmunt Janiec z Uczelni Łazarskiego. Gość odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego posiedzenia Rady ds. Ogólnych, podczas którego kraje członkowskie Unii mają przyjąć projekt zaleceń KE ws. negocjacji dot. Brexitu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania UE Unia Europejska

Zmniejsza się przewaga Konserwatystów nad Partią Pracy

Brytyjska lewica zmniejsza dystans do Konserwatystów. Według najnowszego sondażu dystans dzielący partię Jeremy'ego Corbyna od stronnictwa Theresy May jest najmniejszy od początku roku i wynosi 9 punktów procentowych. O zmieniającej się sytuacji na brytyjskiej scenie politycznej, tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, mówiliśmy w magazynie „Świat w Powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania sondaż Theresa May Anglia

PE przyjął rezolucję ws. transportu drogowego

Swoboda świadczenia usług transportowych w UE nie usprawiedliwia naruszania praw pracowników - wynika z przyjętej w czwartek rezolucji Parlamentu Europejskiego. Zdaniem polskich eurodeputowanych, nowe przepisy uderzą w firmy z Europy Środkowej i Wschodniej. O sprawie rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski (Klub Jagielloński), Michał Kobosko (Atlantic Council) i Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej).
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska transport Parlament Europejski Unia Europejska Brexit USA wiek emerytalny w Polsce emerytura