Plakat promujący 14. odsłonę festiwalu filmowego Afrykamera
AfryKamera to produkcje widziane oczami Afrykanów, pokazując kontynent takim, jak doświadczają go na co dzień mieszkańcy. W Organizatorzy festiwalu udowadniają wbrew stereotypom, że Afryka nie jest filmową pustynią.
W trakcie 13. odsłon imprezy mieliśmy szansę blisko 300 filmów z całego kontynentu. Wśród gości festiwalu znaleźli się cenieni na całym świecie producenci, dziennikarze, reżyserzy i twórcy z Angoli, Mozambiku, RPA, Burkina Faso, Egiptu, Maroko, Nigerii, Rwandy, Mauritiusa, Sudanu, Algierii, Francji i Wielkiej Brytanii. - Chcemy podkreślać, że zarówno kino afrykańskiej diaspory i kino afrykańskie od dawna znajduje się w głównym nurcie, co widać w repertuarze największych filmowych festiwali - komentował dyrektor festiwalu Przemysław Stępień.
- Dawniej kino afrykańskie było bardzo społeczne, skupione na sprawach bliskich Afrykanom. Kino opowiadało o pracy, rolnictwie, urbanizacji i biedzie. Współcześnie coraz więcej tematów opisuje poszukiwanie afrykańskiej tożsamości i duchowości, mówią o tym, jak ich dziedzictwo i kultura wpłynęły na to kim są dziś - opowiadał gość Czwórki.
W ramach festiwalu w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i Sundance, nominowane do Oskarów. nagradzane Cezarami. Co znajdziemy w tegorocznym repertuarze? O tym w nagraniu rozmowy.
zdjęcie ilustracyjne
14. odsłona festiwalu odbędzie się w tym roku w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Skoczowie, Płocku, Białymstoku, Łodzi, Bydgoszczy, Koninie, Dąbrowie Górniczej i Katowicach. Więcej na temat imprezy w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Przemysław Stępień (dyrektor festiwalu)
Data emisji: 10.12.2019
Godzina emisji: 11.09
ac