"Atlas" - film lekarza. Czy dostanie nominację do Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 12:28
"Atlas" to krótkometrażowy obraz, w którym główną rolę zagrał Tomasz Kot. To opowieść o pacjencie szpitala psychiatrycznego, o potrzebie historii i opowieści, napisana i wyreżyserowana przez lekarza, Macieja Kawalskiego. 
Audio
  • Maciej Kawalski opowiada o swoim filmie "Atlas" (Stacja Kultura/Czwórka)
Tomasz Kot
Tomasz KotFoto: Polskie Radio

Powstał fenomen: jakbyśmy jako społeczeństwo potrzebowali historii do życia. Skoro nie było wiadomo, jaka jest historia tego człowieka, to trzeba ją napisać od nowa, nie można go zostawić białą kartką Maciej Kawalski

Istnieje szansa, że ten film będzie walczył o nominację do Oscara. Opowiada on o nietypowym pacjencie szpitala psychiatrycznego. Bohater, w którego wciela się Tomasz Kot, przez cały czas patrzy się w jeden punkt, a ręce ma ułożone tak, jakby trzymał kulę ziemską - stąd jego pseudonim "Atlas". Nikt o nim nic nie wie, nie zna jego historii. Inni pacjenci zaczynają sami dopowiadać jego los, często te opowieści okazują się ich własnymi historiami albo problemami, z którymi się mierzą.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Tomasz Kot as Adam Prazmowski aka Atlas 🌎 @tomasz_kot.official

Post udostępniony przez Atlas the Short Film (@atlastheshortfilm)

Na konstrukcję tej postaci Maciej Kawalski wpadł podczas swoich praktyk studenckich. Postać Atlasa jest zaczerpnięta z życia.

acid rain 1200.jpg
Polski "Acid Rain" zawalczy o Oscara?

- Napisałem ten scenariusz, będąc na czwartym roku medycyny. Miałem wtedy zajęcia z psychiatrii i spotkałem takiego pacjenta, który miał katatonię, czyli zastygał bez ruchu i dodatkowo się nie odzywał. Był zagadką - mówi Maciej Kawalski, lekarz i reżyser. - To, co mnie zainspirowało do filmu "Atlas" to to, że zauważyłem, że ludzie dookoła tego pacjenta bardzo szybko zaczęli wytwarzać jakieś historie, które miałyby tłumaczyć, dlaczego on taki jest - dodaje. 

Przy tym scenariuszu po części skorzystałem z historii, które usłyszałem w szpitalu
i z typów ludzkich - użyłem historii miłosnej, historii wypadków w pracy, historii militarnej, użyłem dużo atmosfery szpitala Maciej Kawalski

Maciej Kawalski ukończył studia medyczne. Uważa, że praca lekarza i reżysera mają wiele wspólnego. Co łączy te dwa zawody? Czy w najnowszym filmie Kawalskiego, "Zakopiańscy dżentelmeni" znów zobaczymy Tomasza Kota? Jakie znakomitości, ze znanych postaci historycznych, pojawią się w filmie Kawalskiego? Więcej w materiale Weroniki Puszkar

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 10.39

pj/ac

Czytaj także

Lashana Lynch. Czy jesteśmy gotowi na Bonda w spódnicy?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 15:10
25 Bondem w historii filmów o agencie 007 będzie kobieta. Co prawda Lashana Lynch nie zastąpi Daniela Craiga, ale będzie go w wielu sprawach wyręczać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski "Acid Rain" zawalczy o Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 12:52
- "Acid Rain" to nie tylko najczęściej nagradzany polski film animowany, ale też najczęściej nagradzana animacja na świecie - mówi współproducent obrazu Grzegorz Wacławek. - "Acid Rain" zdobył już 22 nagrody, teraz jesteśmy nominowani do Annie Awards, chcemy zawalczyć o Oscara - dodaje. 
rozwiń zwiń