Kino niemieckie. O tym, co bije w sercu niemieckiego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 10:00
- Rok 2017 w niemieckiej kinematografii był taki, jak tegoroczne Berlinale. Dwie kategorie prezentowane w ramach festiwalu: "Perspektive Deutsches Kino" i "Lola" prezentują filmy, które jak w soczewce pokazują przyszłe trendy kina niemieckiego - mówiła Renata Prokurat z Instytutu Goethego.
Audio
  • Tydzień Filmu Niemieckiego w kinie Muranów. O niemieckiej kinematografii opowiada Renata Prokurat (Stacja Kultura/Czwórka)
Diane Kruger, gwiazda Bękartów wojny Quentina Tarantino i Troi Wolfganga Petersena zagrała główną rolę w najnowszym filmie Fatiha Akina - W ułamku sekundy
Diane Kruger, gwiazda "Bękartów wojny" Quentina Tarantino i "Troi" Wolfganga Petersena zagrała główną rolę w najnowszym filmie Fatiha Akina - "W ułamku sekundy"Foto: Gordon Timpen/Warner Bros. Ent./Gutek Film

black mirror 1200 pap.jpg
Seriale tv. Czy science fiction zdominuje 2018 rok?

Od 12 do 18 stycznia w warszawskim kinie Muranów odbędzie się Tydzień Kina Niemieckiego. Przed nami osiem najgłośniejszych premier ubiegłego roku. O tym co dzieje się we współczesnym kinie naszych zachodnich sąsiadów opowiadała współorganizatorka przegladu Renata Prokurat. - W związku z aktualnymi wydarzeniami w Europie i na świecie festiwal w 2017 roku był nacechowany tematami politycznymi. Jedni sięgali głębiej, inni przedstawiali spektrum problemów, które dotyczyły danego kraju. W Niemczech ciągle aktualny jest problem związany z kryzysem uchodźczym, dlatego ich rodzime kino sięga do tematów, które dzieją się tu i teraz - wyjaśniała.

Na przeglądzie nie zabraknie najnowszej produkcji reżysera Fatitha Akima, która została dostrzeżona przez jury takich festiwali jak Cannes i Złote Globy. "W ułamku sekundy" z Diane Kruger w roli głównej opowiada o kobiecie, która szuka sprawiedliwości po tragicznej śmierci męża i syna. - W przypadku tego filmu mamy do czynienia z tematem bardzo aktualnym. Reżyser zwraca uwagę na coraz bardziej widoczną nacjonalizację Niemiec, pyta o to, w jaki sposób Europa radzi sobie z ksenofobią i nienawiścią. Odnosi się do klasycznego motywu znanego choćby z książek Dostojewskiego przekonując, że wina zawsze znajdzie swoją karę - opowiadał gość Czwórki.

Które filmy prezentowane na tegorocznym Berlinale wywołały wśród widzów i krytyków największe kontorowersje? Co będziemy mogli zobaczyć w ramach Tygodnia Kina Niemieckiego w warszawskim Muranowie i jakie niespodzianki przygotował dla widzów Instytut Goethego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Renata Prokurat

Data emisji: 9.01.2018

Godzina emisji: 10.15

ac/kd

Czytaj także

Nowe kino niemieckie? "Bezbłędne artystycznie"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 14:50
- Mamy nadzieję, że Tydzień Filmu Niemieckiego zmieni wyobrażenie o kinematografii naszego sąsiada. Zwłaszcza, że udowodnimy, że niemieccy filmowcy posiadają olbrzymie poczucie humoru - przekonuje Renata Prokurat z Goethe-Institut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kevin sam w domu". Komedia jak filozoficzna przypowieść

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 15:45
- Mimo pewnych mankamentów, na przykład scenariuszowych, "Kevin sam w domu" świetnie sobie radzi wśród widzów, także w Polsce - ocenia krytyk filmowy, Kuba Koisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Eksterminator", czy "Gra o wszystko"? Na co iść do kina?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 15:02
To będzie udany weekend dla fanów polskich produkcji filmowych. Na ekrany kin wchodzi bowiem m.in. komedia "Gotowi na wszystko. Eksterminator", w reżyserii Michała Rogalskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabella Miko: Nowy Jork jest miejscem, które daje ci szansę bycia sobą

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 12:01
- Jedną nogą jestem w Polsce, drugą w Los Angeles. W Stanach stworzyłam swój dom i mam tam przyjaciół, ale kiedy przyjeżdżam do Polski to czuję, że to jest moje miejsce. Mam tutaj rodzinę, tu są moje korzenie, stąd pochodzą wszystkie wspomnienia z dzieciństwa - mówiła aktorka Izabella Miko.
rozwiń zwiń