Warszawska Nagroda Literacka - poznaj laureatów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 15:07
Warszawska Nagroda Literacka może pochwalić się przedwojenną tradycją. Pierwszych jej laureatów poznaliśmy w 1926 roku, a w poniedziałek wyróżnienia powędrowały w ręce kolejnych pisarzy.
Audio
  • Relacja z gali wręczenia Warszawskiej Nagrody Literackiej - materiał Olgi Mickiewicz (Stacja Kultura/Czwórka)
Nagrodę w kategorii książka dla dzieci otrzymali: Dorota Sidor oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy za książkę Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie.
Nagrodę w kategorii "książka dla dzieci" otrzymali: Dorota Sidor oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy za książkę "Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie".Foto: PAP/Paweł Supernak

Przez wojnę, z nagrodą musieliśmy pożegnać się na kilka dziesięcioleci. Jednak udało się ją wskrzesić kilka lat temu. W tym roku Warszawska Nagroda Literacka została przyznana w pięciu kategoriach.

Kazimierz Orłoś otrzymał nagrodę w kategorii proza, za książkę "Dom pod lutnią". - "Dom pod lutnią" zwrócił uwagę, słyszałem dużo dobrych opinii, ale nie spodziewałem się tej nagrody. Mam nadzieję, że jeszcze, chociaż czasu coraz mniej, jakąś powieść uda mi się napisać - mówi laureat.
Akcja nagrodzonej książki rozgrywa się tuż po wojnie, na Mazurach, gdzie obok siebie żyją Polacy, Ukraińcy i Mazurzy. W tym środowisku musi odnaleźć się kilkuletni chłopiec, którego matka bojąc się komunistycznych aresztowań, zostawia pod opieką rodziny.
W kategorii poezja nagroda powędrowała w ręce Krzysztofa Karaska za tom wierszy "Dziennik rozbitka". - To duży zaszczyt być nagrodzonym Warszawską Nagrodą, tym bardziej, że jestem warszawiakiem, a nie warszawianinem, od trzech pokoleń - chwalił się poeta.

Najlepsza książka dla dzieci to wg jury: "Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie" Doroty Sidor z ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

- Można powiedzieć, że to jest taka książka, która otwiera nadzieję na czytelnictwo młodego pokolenia - uzasadniał wybór laureatów Grzegorz Leszczyński, członek jury. - Ona nie tylko zaprasza czytelnika do środa, ale tu czytelnik musi razem z bohaterami skakać ze strony na stronę, podejmować decyzje, by poszukiwać królewskiej wydry - dodaje.
Nagroda w czwartej kategorii: edycja warszawska powędrowała do Tomasza Mościckiego, który w książce "Teatry Warszawy 44-45" przedstawił pasjonującą historię teatrów stolicy pod koniec wojny.
W tym roku warszawskim twórcą została wybrana Joanna Kulmowa, pisarka, poetka, autorka książek dla dzieci i reżyser teatralny.

Posłuchaj załączonego materiału Olgi Mickiewicz ze "Stacji Kultura" i dowiedz się więcej o Warszawskiej Nagrodzie Literackiej.

(pj)

Polskie Radio objęło patronat nad tym wydarzeniem.

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Warszawa
Czytaj także

Nazwał Lema mutantem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 19:14
Dwaj wielcy pisarze. Dwie odmienne osobowości. Dwa różne temperamenty. Wydawać by się mogło, że Stanisława Lema ze Sławomirem Mrożkiem niewiele łączyło. A jednak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oni zostali wyróżnieni Paszportem "Polityki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 07:26
Rafael Lewandowski, Mikołaj Łoziński, Julia Marcell, Maciej Szajkowski, Krzysztof Garbaczewski, Nicolas Grospierre, Aleksandra Kuls - to laureaci Paszportów "Polityki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Te budynki miały pokazać mocarstwowe ambicje Polski"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 16:00
Twórcy Archimapy odsłaniają kolejne, nigdy niezrealizowane projekty architektów z dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń