Urzędnicy zapłacą za swoje błędy w pracy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 21:00
Dziesięć pompek, przysiadów lub skłonów - takie ostre kary obowiązują w mediolańskim sklepie z kultową odzieżą dla młodzieży. U nas od kilku dni za błędy płacą - całkiem dosłownie - urzędnicy.
Audio
  • Kto skorzysta, a kto straci na nowym systemie w urzędach? - materiał Karoliny Mózgowiec

Urzędnicy państwowi i samorządowi muszą teraz wpisywać swoje nazwiska w tak zwanych metrykach administracyjnych, które będą obowiązkową częścią akt sprawy. Czy zatem winny przestanie być zawsze petent? Na razie kary nie będą ostrzejsze niż były dotychczas, chodzi bardziej o to, by dotrzeć do osoby, która popełniła błąd.

– Dzięki tym metrykom osoby zainteresowane będą wiedziały dokładnie, kto pracował przy rozwiązywaniu ich problemów i kto jakie czynności podejmował – tłumaczy Piotr Rogowiecki z Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej. – To po pierwsze wpłynie na transparentność postępowań administracyjnych, a po drugie urzędnicy będą mieli świadomość, że każdy może ocenić ich pracę, więc być może w większym stopniu będą przykładać się do wykonywanych czynności.

Poza tym każdy zwykły śmiertelnik, czyli petent, będzie mógł zajrzeć do takich metryk i dowiedzieć się, kto odpowiada za niedopatrzenia przy załatwianiu jego spraw. – Na pozwolenie na budowę domu czeka się w Polsce bardzo długo. Jeśli będziemy mieli możliwość zajrzenia w metrykę, zorientujemy się, że nasza sprawa "utknęła" na przykład na poziomie konkretnego referenta – opowiada Rogowiecki. – Możemy wówczas pójść do urzędu i złożyć odpowiednią skargę.

Kary finansowe dla nierzetelnie wykonujących swoje obowiązki urzędników zostały wprowadzone już w zeszłym roku, ale zdaniem wielu, minęło zbyt mało czasu, by móc rzetelnie ocenić, czy zaszły zmiany na lepsze. Nowe metryki pomogą także przedsiębiorcom rozstrzyganiu różnych niejasności w sprawach rozliczeń podatkowych.

Więcej o tym, kto skorzysta, a kto straci na wprowadzeniu nowego systemu dowiesz się, słuchając całej rozmowy z "Poranka".

(rk/kd)

Czytaj także

Czy nauka musi być nudna?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 21:00
W poniedziałek w "Poranku" poznaliście atrakcyjne sposoby na naukę! Rozwiązania proponowane przez Centrum Nauki Kopernik to m. in. śpiewająca Wikipedia i żywa biblioteka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lepiej być kosmetyczką niż psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 10:00
W jakich zawodach w najbliższym czasie najłatwiej będzie można znaleźć pewną i dobrze płatną pracę? Okazuje sie, że najłatwiej w życiu jeszcze przez długie lata będą mieli... informatycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy czarną wołgą naprawdę jeździły wampiry?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 20:30
Legendą miejską, o której słyszeli niemal wszyscy, jest historia czarnej wołgi. Auto snuło się ponoć złowieszczo po ulicach, a jego pasażerowie mieli porywać dzieci. Jaka tajemnica kryje się za historią o czarnej wołdze?
rozwiń zwiń