Fenomen Star Treka

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 15:54
Mija 45 lat od pojawienia się kultowego serialu. To okazja do rozmowy o świecie przyszłości i zastanowienia się, dlaczego kosmiczna historia stała się tak popularna.
Audio

Star Trek został pierwotnie stworzony jako serial telewizyjny i po raz pierwszy wyemitowany w USA 8 września 1966 r. Do dziś stworzono 6 serii serialu, w tym jedną animowaną, 11 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych. Wszystkie dzieją się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene'a Roddenbery'ego.

- Gdy w latach 60. powstał pierwszy serial Star Trek, kompletnie nikt go nie oglądał. Dlatego skończył się już po pierwszym sezonie - mówi Bartosz Sztybor, krytyk filmowy. Seria zyskała popularność dopiero przy okazji powtórek. Producenci dostrzegli, że to serial dla specyficznego odbiorcy i warto go kontynuować.

Gość Czwórki wyjaśnia, że fenomen całej serii tłumaczyć można tym, że Star Trek powstał za wcześnie, wyprzedził swoje czasy. – Musiał zaczekać na publiczność, która ten serial pokocha. Taka publiczność się pojawiła.

Tym, co szczególne w Star Treku, jest zamysł twórcy opisywanego uniwersum, Roddenbery'ego, by przez kosmiczny świat pokazywać istotne problemy, np. dyskryminację lub rasizm.
 
O kultowym serialu science-fiction więcej posłuchać można w dźwięku całej audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: FILM lata 60 USA
Czytaj także

"Tron", czyli jak skutecznie walczyć ze sztuczną inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 11:00
W trójwymiarowym filmie "Tron: Dziedzictwo" Jeff Bridges gra siebie po 50-tce i w wieku lat 30. Naszpikowany technologicznymi nowinkami film od soboty w kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Science fiction wciąż jest fikcją

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 14:41
50 lat temu odbył się pierwszy w historii załogowy lot w kosmos. Granice niemożliwego zostały – wydawałoby się – przekroczone…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuriozalna wpadka TV. Czaszka Klingona w logo komandosów!

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 12:17
Niemiecka telewizja N24 omyłkowo pokazała logo rebeliantów ze "Star Treka" w miejsce logo SEALs, komandosów którzy zabili bin Ladena. - O, nawet mają czaszkę - mówił prezenter, pokazując czaszkę Klingona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiezdne Wojny w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 13:51
Toruń na najbliższe dni zostanie opanowany przez fanów kultowej historii z odległej galaktyki. W weekend rusza StarForce 2011.
rozwiń zwiń