Polskie Radio

Rakiety V1 i V2 na plenerowej wystawie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 11:00
Przeszło 1000 autentycznych fragmentów rakiet V1 i V2 można obejrzeć w Parku Historycznym w Bliźnie koło Ropczyc (Podkarpackie). Niemcy w latach 1943-44 testowali tam broń rakietową; ich prace rozpracował wywiad Armii Krajowej.
Rakiety V1 i V2 na plenerowej wystawie
Foto: fot. Wikipedia/domena publiczna

- Na dawnym poligonie, na trenie którego znajduje się park, nadal znajdujemy pozostałości po niemieckich próbach z bronią rakietową. Nasze zbiory systematycznie rosną dzięki 16-osobowej grupie pasjonatów; od kilku lat szukają oni fragmentów rakiet. Cały czas otrzymujemy sygnały o kolejnych znaleziskach - powiedział zarządzający parkiem Wiesław Jeleń.

W parku zrekonstruowano elementy niemieckiego poligonu z czasów drugiej wojny światowej. Dzięki ekspozycji można poznać historię odbywających się tutaj testów rakiet V1 i V2. - Nasz park jest poligonem w miniaturze. Dokumentuje to, co działo się w pierwszej połowie lat 40. XX wieku. Są m.in. modele rakiet, baraki - dodał Jeleń.

Placówka w Bliźnie przypomina też dzieje żołnierzy AK oraz polskich leśników, którzy doprowadzili do wykrycia tajemnic niemieckich rakiet. 

W sierpniu 1943 r. lotnictwo alianckie zbombardowało niemiecki ośrodek w Peenemuende na wyspie Uznam; zniszczono m.in. wyrzutnie pocisków V1. Zaraz potem Niemcy postanowili przenieść ośrodek w bezpieczniejsze miejsca. Jednym z nich była śródleśna wieś Blizna. Poligon powstał w pobliżu obozu pracy przymusowej i poligonu SS w Pustkowie.

Początkowo w Bliźnie testowano rakiety V1, później V2. Wystrzeliwane stamtąd rakiety kierowane były m.in. na leżący ok. 300 kilometrów w linii prostej poligon w Sarnakach nad Narwią. Spadały jednak w różnych miejscach, często w samej Bliźnie. Próbami zainteresował się wywiad AK, który m.in. pod Sarnakami przejął niewypał rakiety V-2.

Zdobyte przez polski ruch oporu fragmenty rakiety trafiły do Wielkiej Brytanii; tam opracowano metodę pozwalającą na zmianę ich kierunku lotu. W czerwcu 1944 r. urządzenia wyrzutni zostały zdemontowane i wywiezione z Blizny w Bory Tucholskie.

Działający od 2011 roku Park Historyczny w Bliźnie odwiedzają wycieczki i turyści indywidualni; w tym roku było tu już ponad 10 tys. osób.

(PAP)

Czytaj także

Podwodne skarby i fotograficy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 14:20
Archeologia podwodna to dziedzina mało znana, ale dostarczająca ważnych odkryć. Przybliżają ją zdjęcia, które można obejrzeć w Instytucie Archeologii UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Karski. Jedno życie, pierwsza biografia

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 13:47
- Nie było do tej pory biografii obejmującej całe życie Jana Karskiego. Istnieją jedynie książki dotyczące jego działalności podczas II wojny światowej - mówił w Jedynce Waldemar Piasecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
rozwiń zwiń