Polskie Radio
Section05
Bałtyk

Sąd UE oddalił wniosek Polski ws. gazociągu Opal

Sąd oddalił wniosek PGNiG dotyczący wstrzymania decyzji Komisji Europejskiej. Chodzi o zgodę, wydaną jesienią ubiegłego roku, na większe wykorzystanie przez rosyjski Gazprom rurociągu OPAL. To lądowa odnoga Gazociągu Północnego, poprowadzonego po dnie Bałtyku, omijającego Polskę. O sprawie w Magazynie Europejskim Beaty Płomeckiej.
Zobacz więcej na temat:  gazociąg północny PGNiG Unia Europejska Rosja Gazprom bezpieczeństwo energetyczne Bałtyk

Sukces Polski. Decyzja ws. gazociągu OPAL zawieszona

Zawieszono korzystną dla Gazpromu decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu. Postanowił tak unijny Trybunał Sprawiedliwości. Rozmawiali o tym goście Pulsu Gospodarki: Adam Ruciński (BTFG Audit), Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gazociąg północny Gazprom Rosja Komisja Europejska Justyna Golonko Bałtyk Ukraina Jamal Unia Europejska PGNiG

40 tys. ton broni chemicznej w Bałtyku. "Znamy tylko rejony"

Instytut Oceanologii PAN jest zaangażowany w 3-letni europejski  projekt o akronimie „DAIMON”. Celem przedsięwzięcia jest namierzenie składowisk niemieckiej broni chemicznej i amunicji, które po II wojnie światowej zostały intencjonalnie zatopione przez aliantów w wodach Bałtyku.  O projekcie mówił w audycji Czas Na Naukę prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Bałtyk Morze Bałtyckie Polska Akademia Nauk II wojna światowa broń chemiczna NAUKA