Polskie Radio
Section05
Bałtyk

Sukces Polski. Decyzja ws. gazociągu OPAL zawieszona

Zawieszono korzystną dla Gazpromu decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu. Postanowił tak unijny Trybunał Sprawiedliwości. Rozmawiali o tym goście Pulsu Gospodarki: Adam Ruciński (BTFG Audit), Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gazociąg północny Gazprom Rosja Komisja Europejska Justyna Golonko Bałtyk Ukraina Jamal Unia Europejska PGNiG

40 tys. ton broni chemicznej w Bałtyku. "Znamy tylko rejony"

Instytut Oceanologii PAN jest zaangażowany w 3-letni europejski  projekt o akronimie „DAIMON”. Celem przedsięwzięcia jest namierzenie składowisk niemieckiej broni chemicznej i amunicji, które po II wojnie światowej zostały intencjonalnie zatopione przez aliantów w wodach Bałtyku.  O projekcie mówił w audycji Czas Na Naukę prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Bałtyk Morze Bałtyckie Polska Akademia Nauk II wojna światowa broń chemiczna NAUKA

Więcej broni w Kaliningradzie. "Rosja straszy NATO"

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander-M zostały rozmieszczone w Obwodzie Kaliningradzkim na stałe. Ma to być odpowiedź na działania NATO, m.in. rozmieszczenie wojsk na wschodniej flance Sojuszu. O tym, jakie znaczenie militarne ma dla Rosji Obwód Kaliningradzki mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Palowski z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja obwód kaliningradzki armia NATO Bałtyk

Morze Bałtyckie: nowa przestrzeń współpracy państw UE

11 krajów, prawie 280 milionów euro i 35 już rozpoczętych projektów – tak w największym skrócie prezentuje się Program Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2014–2020. Celem jest wsparcie i zacieśnienie transnarodowej współpracy pomiędzy różnymi podmiotami w regionie.
Zobacz więcej na temat:  Bałtyk Błażej Prośniewski Dania Estonia Finlandia fundusze europejskie fundusze unijne Litwa Łotwa Niemcy Norwegia POLSKA Szwecja