Polskie Radio

Komunistyczna Korea znów straszy. Przygotowuje start rakiety dalekiego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 11:37
Agencja kosmiczna Korei Północnej przygotowuje start rakiety dalekiego zasięgu oraz wprowadzenie na orbitę okołoziemską sztucznych satelitów - poinformowała agencja KCNA. Japonia i Korea Południowa wyraziły zaniepokojenie.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong UnFoto: PAP/EPA/Rodong Sinmun

Północnokoreańskie media podały, że przygotowywany jest start rakiety dalekiego zasięgu, która ma umieścić na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelitę. Start najprawdopodobniej nastąpi w przyszłym miesiącu kiedy przypada 7 rocznica powstania rządzącej Partii Pracy Korei.

CZYTAJ DALEJ
Seul ugiął się przed militarną potęgą Korei Północnej? Kim podkreśla siłę armii

Japonia wezwała we wtorek Koreę Północną. do rezygnacji z "prowokacyjnych działań" i do przestrzegania rezolucji ONZ.

Sekretarz gabinetu premiera Yoshihide Suga zapewnił ponadto na konferencji prasowej, że Japonia będzie kontynuowała współpracę z Koreą Południową i USA.

CZYTAJ DALEJ
Oskar-Pietrewicz.jpg
Oskar Pietrewicz: Zerowe zaufanie między Koreami

Ministerstwo obrony Korei Południowej oświadczyło, że wystrzelenie tej rakiety przez Pjongjang byłoby "poważną prowokacją" i pogwałceniem rezolucji ONZ. Podkreślono jednak, że dotychczas nie wykryto oznak przygotowywania takiego startu.

Korea Północna, po dziesięcioleciach badań i nieudanych prób, wystrzeliła w 2012 r. rakietę dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie sztucznego satelitę. ONZ uznała to za przekroczenie ograniczeń przewidzianych przez rezolucje i odpowiedziała nałożeniem sankcji.

Rozbudują potencjał nukearny?

Korea Płn. poinformowała we wtorek, że reaktor w Jongbjon osiągnął pełną moc operacyjną, dzięki czemu państwo może pracować nad poprawą "jakościową i ilościową" arsenału nuklearnego. Kompleks w Jongbjon jest głównym dostawcą materiałów rozszczepialnych.

Komunistyczne władze poinformowały, że cała infrastruktura atomowa została "zreorganizowana, zmieniona i przestrojona, dzięki czemu może działać z pełną mocą".

- Cała infrastruktura Jongbjon w tym zakład wzbogacania uranu i 5-megawatowy reaktor zostały przeprogramowane i rozpoczęły normalną pracę - powiedział północnokoreańskiej agencji KCNA dyrektor państwowego instytutu energii atomowej. Dodał, że działania władz są wynikiem amerykańskiej "wrogiej polityki" w stosunku do Pjongjangu i gróźb padających ze strony Waszyngtonu.

- Jeżeli Stany Zjednoczone i inne wrogie siły będą nadal prowadzić swoją agresywną politykę w stosunku do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, nasz kraj będzie gotowy do poradzenia sobie z zagrożeniem za pomocą broni nuklearnej - podkreślił przedstawiciel władz.

Wznowienie pełnej zdolności reaktora w Jongbjon ma zdaniem komunistycznego reżimu pomóc właśnie w zwiększeniu potencjału broni nuklearnej państwa.

pp/PAP

Czytaj także

Co to znaczy być dzieckiem reżimu dynastii Kimów?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 13:30
- Kiedy byłam mała wydawało mi się, że mieszkam w najszczęśliwszym kraju na ziemi, kraju szczęśliwych ludzi - powiedziała w rozmowie z radiową Jedynką Hyeonseo Lee, która uciekła z Korei Północnej.
rozwiń zwiń