Powieści na antenie

"Tyrmand warszawski"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 12:00
Prezentujemy fragmenty książki "Tyrmand warszawski", będącej zbiorem stołecznych felietonów pisarza.
Audio
  • Wszystko dziejące się poza Warszawą było niedobre, nudne, niewłaściwe i pozbawione wdzięku. (To się czyta/Dwójka)
  • Warto wybrać się na spacer po odbudowanym Nowym Świecie. W tej ślicznej ulicy tkwi kilka błędów. (To się czyta/Dwójka)
  • Nigdzie tak nie rysuje się wyraziście polska antypoprawność jak w Warszawie. (To się czyta/Dwójka)
  • Chodzi człowiek po różnych wystawach projektów architektonicznych i smutne myśli go gnębią. (To się czyta/Dwójka)
  • Zimowe błoto wypełnia każdy defekt bruku, a defektów tych jest co niemiara. Tragedia zaczyna się latem. (To się czyta/Dwójka)
Grzegorz Małecki
Grzegorz MałeckiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Leopold Tyrmand powrócił po wojnie do Polski – głównie z miłości do Warszawy.

I właśnie ta miłość, z którą się bynajmniej nie krył, jest osnową wszystkich jego tekstów na temat naszej stolicy, takiej, jaką była w latach 1946–1953. Okazuje się jednak, że wiele z jego obserwacji aktualnych jest do dziś.

Przywołując słowa Autora: …wszystko, dziejące się poza Warszawą, było niedobre, nudne, niewłaściwe i pozbawione wdzięku. Tak samo wszystko, dziejące się w Warszawie, jest dobre, interesujące, właściwe i pełne czaru i uroku. Przykład – proszę bardzo: gdy w Łodzi pada deszcz w Wielkanocne święta, jest to tylko i wyłącznie winą Łodzi, bo tylko w takim mieście może w Wielkanoc padać deszcz. Gdy natomiast Warszawa ma nad sobą złą pogodę w każde święta, można, a nawet należy to wybaczyć. Bowiem winna jest pogoda, a nie miasto. Na pewno. A zresztą w Warszawie na Wielkanoc musi być ładnie…

Teksty te nigdy dotąd nie były wydane w formie książkowej. Autor drukował je głównie w "Stolicy", ale także w "Tygodniku Powszechnym". W Dwójce czyta je Grzegorz Małecki.

materiały prasowe wydawnictwa MG/bch/mc

Czytaj także

Jak zaśpiewać "Złego" Tyrmanda?

03.09.2015 18:30
Premiera musicalu "Zły" według powieści Leopolda Tyrmanda w reżyserii i adaptacji Wojciecha Kościelniaka otworzy 4 września nowy sezon artystyczny w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Fragment plakatu promującego musical Zły w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Fragment plakatu promującego musical "Zły" w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w GdyniFoto: materiały promocyjne
Posłuchaj
10'09 Premiera musicalu "Zły" według powieści Leopolda Tyrmanda w Teatrze Muzycznym w Gdyni (Wybieram Dwójkę)
12'08 Wystawa "Trasa Muzeum - Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej" w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
07'37 Przygotowania do Festiwalu Kwadrofonik (Wybieram Dwójkę)
10'19 Magda Sendecka recenzuje film "Pieśń słonia" (Wybieram Dwójkę)
więcej

Ponadto w audycji zaprosiliśmy na wystawę do Muzeum Narodowego w Warszawie "Trasa Muzeum - Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej". Ekspozycja przedstawia dzieje i założenia na poły utopijnej warszawskiej inicjatywy podjętej na fali gierkowskiego entuzjazmu w 1971 roku. Wśród przedstawionych wówczas projektów znalazły się dźwiękowe tunele, barwne chmury, kolorowy asfalt i pawilony muzealne pływające po Zalewie Zegrzyńskim.

Rozmawialiśmy także o przygotowaniach do Festiwalu Kwadrofonik i zrecenzowaliśmy najnowszy film z Xavierem Dolanem w roli głównej, czyli "Pieśń słonia" w reżyserii Charlesa Binamé.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 3.09.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/mc

Czytaj także

Nie tylko schabowy na dworcu. Warszawa kulinarna wg Tyrmanda

13.09.2015 13:00
Głośna powieść Leopolda Tyrmanda "Zły" to, jak się okazuje, również przewodnik po warszawskich lokalach gastronomicznych lat 50. i serwowanych tam potrawach.
W dedykacji do Złego Tyrmand napisał: Mojemu rodzinnemu miastu  Warszawie i rzeczywiście jej ulice, place, kawiarnie, jej ruiny oraz tętniące życie ukazał na kartach książki z wielkim pietyzmem. Na zdj. bar gastronomiczny Baltazar przy ul. Malczewskiego w Warszawie
W dedykacji do "Złego" Tyrmand napisał: "Mojemu rodzinnemu miastu – Warszawie" i rzeczywiście jej ulice, place, kawiarnie, jej ruiny oraz tętniące życie ukazał na kartach książki z wielkim pietyzmem. Na zdj. bar gastronomiczny Baltazar przy ul. Malczewskiego w Warszawie Foto: PAP/Woody Ochnio
Posłuchaj
28'50 Warszawa kulinarna w "Złym" Leopolda Tyrmanda. Z Andrzejem Potockim rozmawia Łukasz Modelski (Droga przez mąkę/Dwójka)
więcej

Akcja "Złego" toczy się w Warszawie, gdzie w roku 1954 pojawia się tajemnicza postać mściciela. W tle niezliczonych wątków tej dla wielu kultowej powieści znajdziemy opisaną z pietyzmem i ze swadą stołeczną codzienność, również tę kulinarną.

I tak na Dworcu Głównym można było zjeść schabowego i cynaderki (to całe menu). W innym miejscu można było nabyć kufel złocistego piwa i parówki gotowane (koniecznie) na brązowo.

W audycji, prócz kulinarnie odczytanego "Złego", znalazła się również lista trzech ikonicznych dla Warszawy potraw. Na jedną z nich, niosącą zapach wiślanego mułu, podaliśmy przepis.


Czytaj także
rak 1200.jpg
Powieść milicyjna, czyli raki w służbie kontrrewolucji

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Andrzej Potocki (historyk, działacz sportowy)

Data emisji: 12.09.2015

Godzina emisji: 12.00

jp