Nie tylko schabowy na dworcu. Warszawa kulinarna wg Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 13:00
Głośna powieść Leopolda Tyrmanda "Zły" to, jak się okazuje, również przewodnik po warszawskich lokalach gastronomicznych lat 50. i serwowanych tam potrawach.
Audio
  • Warszawa kulinarna w "Złym" Leopolda Tyrmanda. Z Andrzejem Potockim rozmawia Łukasz Modelski (Droga przez mąkę/Dwójka)
W dedykacji do Złego Tyrmand napisał: Mojemu rodzinnemu miastu  Warszawie i rzeczywiście jej ulice, place, kawiarnie, jej ruiny oraz tętniące życie ukazał na kartach książki z wielkim pietyzmem. Na zdj. bar gastronomiczny Baltazar przy ul. Malczewskiego w Warszawie
W dedykacji do "Złego" Tyrmand napisał: "Mojemu rodzinnemu miastu – Warszawie" i rzeczywiście jej ulice, place, kawiarnie, jej ruiny oraz tętniące życie ukazał na kartach książki z wielkim pietyzmem. Na zdj. bar gastronomiczny Baltazar przy ul. Malczewskiego w Warszawie Foto: PAP/Woody Ochnio

Akcja "Złego" toczy się w Warszawie, gdzie w roku 1954 pojawia się tajemnicza postać mściciela. W tle niezliczonych wątków tej dla wielu kultowej powieści znajdziemy opisaną z pietyzmem i ze swadą stołeczną codzienność, również tę kulinarną.

I tak na Dworcu Głównym można było zjeść schabowego i cynaderki (to całe menu). W innym miejscu można było nabyć kufel złocistego piwa i parówki gotowane (koniecznie) na brązowo.

W audycji, prócz kulinarnie odczytanego "Złego", znalazła się również lista trzech ikonicznych dla Warszawy potraw. Na jedną z nich, niosącą zapach wiślanego mułu, podaliśmy przepis.


Czytaj także
rak 1200.jpg
Powieść milicyjna, czyli raki w służbie kontrrewolucji

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Andrzej Potocki (historyk, działacz sportowy)

Data emisji: 12.09.2015

Godzina emisji: 12.00

jp

Czytaj także

Czas na dietę zgodną ze znakiem zodiaku!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 13:00
Zdaniem naszej ekspertki Małgorzaty Minty byłaby ona równie skuteczna, co dieta oparta na grupie krwi czy całkiem świeża moda na unikanie glutenu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najważniejsze książki kulinarne Pawła Lorocha

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 13:00
Ten autorski wybór poznaliśmy w kolejnej odsłonie cyklu Łukasza Modelskiego "Droga przez mąkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy wdowa po Grochowiaku podawała gołąbki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 15:00
Czasy ajencji Małgorzaty Grochowiakowej Monika Małkowska wspominała jako najświetniejsze - kulinarnie i intelektualnie - lata warszawskiego lokalu "U plastyków". Rozmawialiśmy bowiem o kuchni schyłkowego PRL.
rozwiń zwiń