Polskie Radio
Section05

Leopold Tyrmand

Michał Kwieciński: "Filip" zaczął się 10 lat temu. Stwierdziłem, że to coś unikalnego

"Filip" w reżyserii Michała Kwiecińskiego wszedł właśnie na ekrany polskich kin. Film na festiwalu w Gdyni zdobył Srebrne Lwy, czyli drugą co ważności nagrodę festiwalu, Michał Sobociński otrzymał nagrodę za zdjęcia, doceniono też charakteryzację Dariusza Krysiaka. Niedługo później prestiżowe wyróżnienie aktorskie, czyli Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego otrzymał odtwórca głównej roli Eryk Kulm jr. I właśnie z nim oraz z Michałem Kwiecińskim rozmawiał w swojej audycji Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Trójka

"Życie towarzyskie i uczuciowe", "Filip". Leopold Tyrmand w teatrze i w kinie

W Teatrze Ochoty w Warszawie, w najbliższą sobotę (4.03) odbędzie się premiera "Życia towarzyskiego i uczuciowego" w reżyserii Igora Gorzkowskiego, 3 marca do kin wejdzie zaś film "Filip" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Obie produkcje oparte są na powieściach Leopolda Tyrmanda, legendarnego pisarza, publicysty, lidera polskiego ruchu jazzowego.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura kino film polski

Podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Złote Lwy dla filmu o bliźniaczkach z Barbadosu, "IO" bez nagród

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Złotymi Lwami uhonorowano film "The Silent Twins". Wydarzenie było pod pewnymi względami wyjątkowe. Decyzją komitetu organizacyjnego w tym roku o Złote Lwy rywalizowało aż 20 filmów, w tym kilkanaście premier. Festiwalowi towarzyszyły pokazy specjalne w ramach sekcji "Czysta klasyka", "Polonica" - czyli filmy powstałe w koprodukcji z polskimi filmowcami - pokazy filmów dla najmłodszych pod wspólnym tytułem "Gdynia dzieciom", a także spotkania filmowców z widzami i debaty poświęcone problemom polskiego kina.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni spektakl Gdynia Agnieszka Smoczyńska Walia Barbados Jerzy Skolimowski Polski Instytut Sztuki Filmowej

"Wtoczył się walec socrealizmu". Leopold Tyrmand i powojenna Warszawa

"Groza socrealizmu zmaterializowała się w samym środku miasta jak kwitnąca narośl na nosie pijaka", pisał Leopold Tyrmand w "Dzienniku 1954" o powstającym właśnie Pałacu Kultury i Nauki. Zapiski tego znakomitego pisarza i publicysty mogą stanowić interesujący przewodnik po rozwijającym się wówczas nowym, socjalistycznym z ducha, architektonicznym stylu.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa socjalizm architektura PRL literatura

Wszystkie pokolenia literackich banitów spotykają się w RWE

- Myślę, że mam prawo powiedzieć, za Schopenhauerem: podczas gdy wy znów intonujecie piosnkę o waszym najlepszym ze światów, ja staję jak upiór między wami i pytam o źródło złego. Nie, nie pytam, po prostu nie pozwalam wam zapomnieć - mówił w Radiu Wolna Europa w 1966 roku, przed Kongresem Kultury Polskiej, silnie przed wojną komunizujący poeta futurysta Aleksander Wat.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Marian Hemar Aleksander Wat Kazimierz Wierzyński Dwójka KULTURA