Nauka

Kryzys już po trzydziestce

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 07:00
Kryzys wieku średniego coraz częściej rozpoczyna się około 35 roku życia.

Kryzys wieku średniego to podobno najsmutniejsza dekada życia. Tymczasem rozpoczyna sie coraz wcześniej. Jak sugeruje ankieta przeprowadzona przez brytyjską organizację Relate, ponad 20 proc. kobiet i mężczyzn w wieku od 35 do 44 lat przyznaje, że często odczuwa samotność, a podobny odsetek twierdzi, że napięte relacje w pracy i w domu powodują przygnębienie. Informuje o tym serwis BBC News. 

Pomiędzy 35 i 44 rokiem życia samotność i przygnębienie odczuwa więcej osób niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej. Podobnie około 20 proc. osób przyznaje, że czują się silniej związane z przyjaciółmi niż z rodziną, a jedna czwarta uważa, że nie poświęca rodzinie wystarczająco dużo czasu. - "Tradycyjnie przypisujemy kryzys wieku średniego osobom około 50. roku życia. Raport wskazuje jednak, że może on dotykać ludzi wcześniej niż byśmy się spodziewali" - mówi Claire Tyler, dyrektor wykonawczy brytyjskiej organizacji Relate.

Telefoniczne ankiety wykazały, że 28 proc. ankietowanych Brytyjczyków w wieku od 35 do 44 lat zdarzyło się odejść z pracy z powodu złych relacji ze współpracownikiem. Jako najczęstsze przyczyny problemów zarówno kobiety, jak i mężczyźni wymieniali pracę po godzinach, kłótnie, nierówny podział domowych obowiązków i nieudane życie seksualne. Co piątą osobę martwiła niepewna sytuacja finansowa.

(ew)

Zobacz więcej na temat: BBC psychologia
Czytaj także

Czterdzieści lat minęło...

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 06:22
- śpiewał Andrzej Rosiewicz. Piosenka ta była swoistym manifestem pokolenia propagandy sukcesu, pierwszego znającego kryzys wieku średniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto utrzymywać tempo?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 10:45
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2008 10:45
Stres
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkoholizm to choroba

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2008 00:00
Alkoholizm to jedna z chorób, która dotyka całą rodzinę. Naszym gościem będzie dr Ireneuszem Kaczmarczyk, socjolog, autor książki "Wspólnota Anonimowych Alkoholików w Polsce/Alkoholowe dno i co to znaczy trzeźwieć" oraz redaktor naczelny pisma "Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia". Zapraszam Państwa do rozmowy na ten trudny temat. Dariusz Bugalski
rozwiń zwiń