Nauka

Z DNA wynika, że blondynka

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 06:00
Określenie na podstawie DNA, czy morderca jest brunetem, czy blondynem, jest już możliwe nie tylko w serialu kryminalnym. Polsko-holenderski zespół badawczy opracował na to nową metodę kryminalistyczną.


Ustalenie koloru włosów z materiału genetycznego pomoże w identyfikacji sprawcy przestępstwa lub ofiary, której ciało uległo rozkładowi. Osiągnięcie to jest efektem pracy zespołu Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim pod kierownictwem dr hab. Wojciecha Branickiego oraz zespołu z Erasmus Medical Center w Rotterdamie, kierowanego przez prof. Manfreda Kaysera.

Opublikowana w czasopiśmie "Human Genetics" metoda polega na analizie 13 markerów genetycznych w 11 genach i umożliwia przewidywanie rudego koloru włosów z prawdopodobieństwem przekraczającym 90 proc., czarnego koloru włosów z prawdopodobieństwem niemal 90 proc. oraz kolorów: blond i szatyn z prawdopodobieństwem przekraczającym 80 proc.

Co więcej, uzyskanie takich danych będzie możliwe na podstawie analizy dowolnej próbki biologicznej, np. śladu ujawnionego na miejscu przestępstwa, fragmentu tkanki lub elementu szkieletu. - Jej zastosowanie w zamyśle przyspieszy tempo prowadzonych śledztw, a przez to usprawni funkcjonowanie sądów – pisze w komunikacie opublikowanym na stronie Instytutu Ekspertyz Sądowych Wojciech Branicki.

Nowa metoda została już zgłoszona do międzynarodowej ochrony patentowej. IES podaje, że intensywne prace nad poznaniem genomu człowieka doprowadziły do rozwoju nauk biomedycznych, w tym badań nad przyczynami powstawania wielu chorób. Badania te wykazały także, że w genach zawarta jest informacja m.in. o wyglądzie zewnętrznym człowieka, w tym kolorze włosów, tęczówki oka czy skóry. Rozszyfrowanie tych informacji znajdujących się w badanym materiale biologicznym (dowodowym) bez wątpienia okaże się niezwykle pomocne przy rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.

Dr Wojciech Branicki opracował także metodę przewidywania koloru oczu. Jej skuteczność została ona potwierdzona podczas badania szczątków gen. Sikorskiego (przeczytaj więcej o kryminalistycznych metodach zastosowanych podczas ekshumacji generała Sikorskiego).

(ew/pap)

Czytaj także

Dochodzenie po latach

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2008 08:03
O metodach medycyny sądowej opowiada prof. Piotr Girdwoyń, dyrektor Centrum Nauk Sądowych UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrekonstruowali twarz Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 05:43
Amerykańscy specjaliści odtworzyli na podstawie Całunu Turyńskiego twarz Jezusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniewinniony po 35 latach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2009 12:35
Niesłusznie skazany wolność odzyskał dzięki nowoczesnym badaniom DNA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakterie pomogą śledczym znaleźć przestępcę

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 16:17
Szczepy bakterii, które bytują na ludzkiej skórze, są przydatne z punktu widzenia śledczych sądowych nie mniej niż odciski palców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezupełnie jak w "CSI"...

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 17:50
Seriale propagują fikcyjny obraz kryminalistyki. W badaniach śladów przestępstwa liczy się przede wszystkim dokładność, nie szybkość - mówi ekspert.
rozwiń zwiń