Nauka

Neandertalczycy wymarli, bo nas było zbyt dużo

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 12:30
Homo neanderthalensis wyginął, bo musiał zmagać się ze zbyt liczną populacją naszych przodków - informują naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Science".
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiego
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiegoFoto: źr. Wikiepedia, Vugluskr

Neandertalczycy to nasi bliscy ewolucyjnie krewniacy. Po niemal 300 tys. lat dominacji w części Europy i Azji, zniknęli dosyć gwałtownie około 30 tys. lat temu. Naukowcy nie wiedzą jak dotąd, dlaczego tak się stało. Od lat spekuluje się, że powodem mogli być nasi bezpośredni przodkowie, którzy wyparli neandertalczyków z dobrych terenów łowieckich. Inną hipotezą jest ta, że neandertalczycy krzyżowali się z naszym gatunkiem i przynajmniej częściowo zostali wchłonięci przez naszych przodków.

Najnowsze badania wskazują na nowy czynnik, który mógł w istotny sposób wpłynąć na zniknięcie neandertalczyków. Naukowcy z University of Cambridge pod kierunkiem znanego specjalisty w dziedzinie, prof. Paula Mellarsa, zainteresowali się regionem Perigord we Francji. Perigord znany jest z dużego zagęszczenia stanowisk archeologicznych, zarówno neandertalskich, jak i "sapientnych" z okresy, kiedy te gatunki występowały obok siebie. Badacze przeprowadzili szczegółowe statystyczne obliczenia gęstości populacji obu podgatunków.

Okazało się, że proporcja ludzi do neandertalczyków w tym rejonie wynosiła jak 10 do jednego. Znajduje się tam nie tylko więcej stanowisk archeologicznych zasiedlanych przez ludzi, ale są one rozleglejsze oraz zamieszkiwane były przez większą liczbę osobników, o czym świadczą znajdowane tam narzędzia i kości zwierząt. Zdaniem naukowców, oznacza to również, że nasi przodkowie utrzymywali intensywniejsze i rozleglejsze więzi społeczne.

Badacze uważają, że neandertalczycy nie byli w stanie rywalizować z tak liczną falą imigrantów o pożywienie i przestrzeń życiową. Tym bardziej, że nasi przodkowie posiadali doskonalsze techniki łowieckie (włócznie o dłuższym zasięgu) oraz prawdopodobnie bardziej zaawansowane umiejętności w zakresie przetwarzania i przechowywania pożywienia. Z kolei rozwinięte więzi społeczne przekładały się prawdopodobnie na kontakty handlowe, dzięki którym możliwe było pozyskiwanie jedzenia w czasach głodu.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Azja Europa Francja paula
Czytaj także

Trzy zęby, które wstrząsnęły prehistorią

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 13:51
Przeczytaj wywiad z drem Mikołajem Urbanowskim, ktorego zespół znalazł pierwsze polskie szczątki neandertalczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzko-neandertalskie krzyżówki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:00
Naukowcy spierają się, czy przedstawiciele naszego gatunku krzyżowali się z neandertalczykami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KLCW: Kim był neandertalczyk?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 13:14
11 lutego 2010, godz. 16:05
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Syberii żył inny gatunek człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 16:00
Naukowcy odkryli na Syberii odrębny gatunek człowieka, który współistniał z naszym i z neandertalczykami. Miał się całkiem nieźle jeszcze kilkadziesiąt tysięcy lat temu i ma potomków w Melanezji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2010: rewolucja w polskiej prehistorii

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2011 08:00
W 2010 roku odkryliśmy pierwszego polskiego neandertalczyka, a Grzegorz Niedźwiedzki udowodnił, że po terenie dzisiejszej Polski chodziły najstarsze czworonogi i pierwsze dinozaury!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyk nie biegał szybko

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 12:15
Już wiemy, dlaczego wygraliśmy ewolucyjny wyścig z nenadertalczykiem. Zbyt wolno biegał!
rozwiń zwiń
Czytaj także

500 000 lat praworęczności

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 00:01
Najnowsze badania sugerują, że praworęczność wśród ludzi stała się dominująca już około 500 000 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyk w chromosomie X

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 14:10
Wielu z nas ma w sobie neandertalskie DNA – uważa dr Damian Labuda z Uniwersytetu w Montrealu. Skrywamy je w chromosomach płci.
rozwiń zwiń