Nauka

Polscy blogerzy jadą do Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 12:36
Ponad 130 blogerów z całej Polski, 20 prelegentów i panelistów oraz przedstawiciele czołowych polskich mediów spotkają się w grudniu w Gdańsku, aby przedyskutować kluczowe zagadnienia związane z komunikacją w internecie.

Gospodarzem Blog Forum Gdańsk 2010, pierwszej konferencji blogerów, jest Miasto Gdańsk – kandydat do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Wolność słowa w internecie, kulturalna i społeczna rola blogów, publicystyka w dobie nowych mediów, współpraca nowych i tradycyjnych mediów – to tylko niektóre z tematów Blog Forum Gdańsk 2010, ogólnopolskiej, interdyscyplinarnej konferencji, która odbędzie się w Gdańsku już 11 i 12 grudnia.

Dwudniowe Forum, podzielone na kilka bloków tematycznych, poruszy m.in. takie zagadnienia jak: partycypacja blogosfery w kulturze oraz życiu społecznym, współpraca blogerów ze środowiskiem dziennikarskim i branżą PR czy wykorzystanie internetu w komunikacji biznesowej. Eksperci i praktycy z różnych dziedzin postarają się wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czy blogosfera ma charakter twórczy – inspiruje media tradycyjne do podejmowania nowych tematów, czy też raczej odtwórczo konsumuje treści, które zostały wyprodukowane przez innych. Nie zabraknie zagadnień związanych z wolnością: czy da się wyznaczyć granice wolności słowa w internecie?, czy bloger może napisać wszystko i nie ponieść za to żadnych konsekwencji.

Gwiazdami tegorocznej konferencji będą: amerykański analityk cyfrowy, socjolog i futurysta – Brian Solis, Sami Ben Gardhia – tunezyjski bloger monitorujący wolność słowa w sieci oraz Arzu Geybullayeva, jedna z niewielu blogerek w Azerbejdżanie piszących po angielsku. Spośród polskich blogerów udział w gdańskim Forum potwierdzili m.in.: Igor Janke (salon24.pl), Eliza Mórawska (whiteplate.blogspot.com), Kominek (Kominek.in), Artur Kurasiński (AK74.pl), Grzegorz Marczak (Antyweb.pl), Maciej Budzich (blog.mediafun.pl), Natalia Hatalska (hatalska.com) czy Dominik Kaznowski.

Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, organizuje międzynarodowe forum poświęcone polskiej blogosferze i nowym mediom. Przyczynia się do tego nowoczesne myślenie Gdańska o kulturze. To tutaj dyskutuje się na tematy wolności, także w kontekście internetu. – Gdańsk od dawna konsekwentnie tworzy wizerunek miasta wolności. Ma on swoje źródło we wspaniałej historii tej metropolii, ale co ważniejsze, odnosi się także do tego, jakim miejscem Gdańsk jest dziś. Smak twórczego fermentu można poczuć tu na każdym kroku. W Gdańsku kultura, podobnie jak i w blogosferze, powstaje oddolnie i spontanicznie. Dlatego właśnie tu organizujemy Blog Forum – mówi Anna Zbierska, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta.

Współorganizatorem konferencji Blog Forum Gdańsk 2010 jest firma Citybell Consulting – promotor dialogu pomiędzy miastami, organizacjami, instytucjami publicznymi a środowiskiem blogerów w Polsce. Zdaniem Anny Proszowskiej-Sala, Dyrektor Zarządzającej Citybell Consulting – Środowisko blogerów może mieć istotny wpływ na rozwój kultury oraz kształtowanie poglądów i opinii społecznych. Dotychczas blogerzy nie mieli dużej interdyscyplinarnej konferencji, która byłaby okazją do dyskusji nad wyzwaniami, barierami i kodeksem etycznym tej formy komunikacji. Konferencja jest odpowiedzią na od dawna artykułowane potrzeby środowiska. Wierzę, że Blog Forum Gdańsk na stałe zaistnieje na mapie ważnych wydarzeń w Polsce.

Konferencja Blog Forum bezpośrednio łączy się z ideą starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – ideą wolności, kultury wolności. Pomysł połączenia obu idei wziął się z chęci kontynuowania  dyskusji na temat granicy wolności w kontekście tak aktualnego obszary jakim jest internet. – komentuje Aleksandra Szymańska, Dyrektor Strategiczny Biura Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016.

Konferencja BLOG FORUM GDAŃSK 2010 skierowana jest do polskiej blogosfery – autorów blogów piszących na każdy temat. Więcej informacji na www.BlogForumGdansk.pl.

Czytaj także

Internet przyszłością sztuki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 11:58
Artyści z całego świata opowiadają o ludzkich relacjach w świecie on-line.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Facebookowi poddani Marka Zuckerberga

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 16:00
Mark Zuckerberg dzięki swojemu genialnemu wynalazkowi, jakim jest Facebook, wie o nas coraz więcej i dzięki nam stał się miliarderem. Mimo to wcale nie chcemy opuszczać jego królestwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma internetu, nie ma gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2010 08:00
Polska przegapi szansę rozwoju gospodarki, jeśli nie zacznie wykorzystywać swej puli unijnych środków na szybki internet - ostrzega była dyrektor francuskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rola blogów będzie wzrastać"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 10:32
Jarosław Rybus, reżyser powstającego dokumentu o blogerach uważa, że polska blogosfera w porównaniu z krajami zachodnimi jest jeszcze nierozwinięta.
rozwiń zwiń