Polskie Radio
Section05
Syria

„Upadek tzw. Państwa Islamskiego jest kwestią czasu”

Wspierane przez USA oddziały kurdyjsko-arabskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) przejęły od dżihadystów kontrolę nad połową terytorium Ar-Rakki, bastionu tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Czy to już koniec tej terrorystycznej organizacji? I co ewentualne zdobycie tego miasta przez opozycyjne kurdyjsko-arabskie siły oznacza dla wojny domowej w Syrii? Na te pytania starał się odpowiedzieć w audycji Świat w Powiększeniu Witold Repetowicz z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Syria Irak ISIS Państwo Islamskie

"Siły Iraku, Syrii i Turcji będą wymierzone w Kurdów"

Masud Barzani, prezydent autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku, zapowiedział wybory prezydenckie i parlamentarne. Po raz kolejny przypomniał także o referendum niepodległościowym, które ma odbyć się we wrześniu mimo sprzeciwu władz w Bagdadzie. Co dalej z przyszłością Kurdystanu po zwycięstwie nad tzw. Państwem Islamskim w Iraku?
Zobacz więcej na temat:  Irak Kurdystan Kurdowie Syria Turcja Bliski Wschód

NASZ WYWIAD Co wniesie rozmowa Trump-Putin? "Presja na Kreml utrzymana"

- Można odnieść wrażenie, że w Warszawie prezydent USA Donald Trump mówił generalnie o strategii, w tym powstrzymywaniu agresji Rosji, potem w Hamurgu chciał poznać, w jaki sposób negocjuje Władimir Putin  – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Andrej Sannikau, były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi. Mówił również o możliwym włączeniu USA w rozmowy formatu normandzkiego - w związku z mianowaniem nowego przedstawiciela Waszyngtonu ds. Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Andrej Sannikau Raport Białoruś Ukraina Syria Donald Trump NASZ WYWIAD

USA i Rosja z porozumieniem ws. zawieszenia broni w Syrii

Stany Zjednoczone, Rosja i Jordania uzgodniły zawieszenie broni w Syrii. Od 9 lipca ma ono obowiązywać w południowo-zachodniej części kraju. To pierwsze tego typu porozumienie na takim szczeblu w kwestii wojny na Bliskim Wschodzie. Więcej na temat osiągniętego kompromisu mówiliśmy w magazynie „Świat w powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Donald Trump Agnieszka Bryc USA Rosja Syria Siergiej Ławrow Rex Tillerson

Pomoc humanitarna. Dla kogo ona jest?

Bliski Wschód, Afryka, najuboższe rejony świata - wszędzie tam można spotkać przedstawicieli organizacji międzynarodowych niosących pomoc humanitarną. - To jest wielka odpowiedzialność. Pomoc humanitarna służy temu, aby uchronić ludzi przed śmiercią i cierpieniem - tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.     
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Afryka pomoc Piotr Firan Anna Depczyńska działacze społeczni Syria uchodźcy kryzys akcja charytatywna