Polskie Radio
Section05
Syria

Uchodźcy w UE. "Potrzebna jest męska decyzja"

- W debacie publicznej często słyszę, że każdy muzułmanin jest terrorystą. Natomiast w Mali widziałem żołnierzy, którzy jednym ruchem zrobili więcej w walce z Państwie Islamskim, niż wszyscy wymądrzający się komentatorzy. Z uchodźcami mamy na razie problem taki, że ci ludzie płyną i giną. Gdybyśmy tych, co dopłynęli odesłali z powrotem, to musielibyśmy wziąć na siebie ciężar tego, że zginęliby po tym odesłaniu – powiedział w Debacie Dnia Janusz Schwertner (Onet.pl). Gościem Debaty był tez Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Syria Angela Merkel uchodźcy pr24

"Ergodan musi pokazać się jako silny lider"

Szef tureckiej dyplomacji poinformował, że nie będzie sprzeciwiać się ewentualnemu wycofaniu przez Niemcy ich oddziałów z tureckiego terytorium. Napięcie w stosunkach między obydwoma krajami utrzymuje się po tym, jak Turcja nie wyraziła zgody na przyjazd grupy niemieckich parlamentarzystów do bazy wojskowej Incirlik, znajdującej w południowej części kraju, w pobliżu granicy z Syrią. O stosunkach między Ankarą a Berlinem mówił w audycji Świat w Powiększeniu Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Recep Tayyip Erdogan Turcja Donald Trump Syria

Podpisano memorandum ws. stref bezpieczeństwa w Syrii

Iran, Rosja i Turcja podpisały w stolicy Kazachstanu, memorandum w sprawie utworzenia w Syrii tzw. bezpiecznych stref. Według obserwatorów konferencji w Astanie, siły umiarkowanej syryjskiej opozycji zbrojnej nie uczestniczyły w podpisaniu porozumienia i zbojkotowały zakończenie obrad. Gościem Świata w Południe był Mariusz Borkowski, były korespondent w krajach arabskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria Rosja Turcja Kazachstan Wojna w Syrii Państwo Islamskie Iran USA