Kultura

Wszystkiego najlepszego Panie Tadeuszu!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2011 03:00
Z jego wierszy bije prostota i przejrzystość, mają jedno najważniejsze przesłanie: bądźmy dla siebie dobrzy. W niedzielę Tadeusz Różewicz skończył 90 lat.
Audio
  • Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz - wywiad rzeka Renaty Gorczyńskiej pt. "Dialogi Poetów" - o teatrze. (PR, 1999)
  • Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz - wywiad rzeka Renaty Gorczyńskiej pt. "Dialogi Poetów" - o szukaniu formy literackiej. (PR, 1999)
  • Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz - wywiad rzeka Renaty Gorczyńskiej pt. "Dialogi Poetów" cz. 3 - o emigracji, partyzantce i szkolnych podręcznikach. (PR, 1999)
  • Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz - wywiad rzeka Renaty Gorczyńskiej pt. "Dialogi Poetów" cz. 4 - wspomnienia z czasów studenckich w Krakowie. (PR, 1999)
  • Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz - wywiad rzeka Renaty Gorczyńskiej pt. "Dialogi Poetów" cz. 5 - o wzajemnym podziwie. (PR, 1999)

Przez wiele lat w książce telefonicznej miasta Wrocławia widniało nazwisko Tadeusza Różewicza i zaraz obok jego numer. Niektórzy czytelnicy i początkujący poeci mieli odwagę zadzwonić. Poeta zawsze zostawiał im taką małą furtkę.

Jak wiadomo, Tadeusz Różewicz nie lubi udzielać wywiadów dziennikarzom, a te, które udało się zarejestrować, są zdawkowe. Tym bardziej prawdziwym skarbem jest rozmowa, którą z tej wyjątkowej okazji Państwu prezentujemy. Tadeusz Różewicz sam wpadł na pomysł, że chętnie porozmawiałby z Czesławem Miłoszem. Nagranie "Dialogi poetów" (jedyny wywiad z Tadeuszem Różewiczem w archiwum Polskiego Radia!) zostało zarejestrowane latem 1999 roku w Krakowie.

Obu poetów bardzo rozbawiło pytanie, czy wyobrażają sobie, że ich życie potoczyłoby się odwrotnie: Tadeusz Różewicz zostaje poetą emigracyjnym, a Czesław Miłosz walczyłby w partyzantce? Twierdzą, że odpowiedź na takie pytanie zajęłaby im bardzo, bardzo dużo czasu.

Obaj (mówiąc do siebie zawsze w formie Pan) wspominali swoje pierwsze lektury - baśnie braci Grimm i Andersena - i to, jak przecinały się ich ścieżki, jeszcze w latach 30. Rozmawiali o ideałach kobiecego ciała, o szacunku dla siebie, o studenckich wybrykach w Krakowie, o tym, jak swoje pierwsze wiersze pokazywali Jarosławowi Iwaszkiewiczowi.

Podśpiewywali dziecięce piosenki, w ich rozmowie zabawna anegdota goni anegdotę, gęsto płyną nazwiska wspólnych znajomych. Krótko mówiąc, poeci świetnie się ze sobą czuli w ten letni dzień!

 

Urszula Schwarzenberg-Czerny

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Czyste myśli Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 20:17
Skany wierszy i notatek Tadeusza Różewicza zostały wydane w książkach "Historię pięciu wierszy" i "Kartoteka: reprint" . Można na chwilę zajrzeć poecie przez ramię i przekonać się, że pisanie wierszy, które są czyste jak myśli, nie jest taką prostą sprawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Open Festiwal w mieście Różewiczów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 11:50
Z okazji 90. urodzin Tadeusza Różewicza, które miały miejsce dwa lata temu, odbył się Różewicz Open Festiwalu. Gośćmi honorowymi byli członkowie jego rodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Różewicz: poeta w samym środku życia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 12:00
- Być w środku, to znaczy nie włączać się, ale rozpoznawać proces. To jest szara strefa. Jak ktoś chce być szary, to najlepiej obserwuje, bo sam jest trudny do zauważenia - opowiada redaktor, pracujący z Tadeuszem Różewiczem.
rozwiń zwiń