Kultura

Magik się wymknął. "Jesteś Bogiem" nie rusza

20.09.2012 19:00
- To było pełne napięcia i emocji spotkanie z poważnymi tematami. Towarzyszyłam im na koncercie i po koncercie, kiedy to się wszystko przewalało z brzucha, z serca, z gardła - opowiadała w Trójce niedawno reportażystka Lidia Ostałowska o spotkaniu z grupą Paktofonika. Ja w biograficznym "Jesteś Bogiem" tej intensywności nie widzę.
Jesteś Bogiem
"Jesteś Bogiem"Foto: mat.prasowe

Śpią na rozkładanych fotelach u rodziców, palą na klatkach schodowych, czasem pojawiają się w swoim technikum, czasem przesiadują pod blokiem, nagrywają w partyzanckich warunkach. Nie mają swojej przestrzeni. Wydaje się, że są bardzo zamknięci w sobie, a jednocześnie to ludzie niesamowicie twórczy.
"Jesteś Bogiem" Leszek Dawid poświęcił działającej w końcówce lat 90. hiphopowej grupie Paktofonika. Film od piątku (21.09) można oglądać w kinach w całej Polse.

Raperzy Wojciech "Fokus" Alszer i Sebastian "Rahim" Salbert intensywnie współpracowali z ekipą filmową. Chodziło o przypomnienie postaci trzeciego członka zespołu Piotra "Magika" Łuszcza .

Nikomu, kto dysponował w tym czasie walkmanem, nie trzeba go chyba przypominać. Kasety Kalibra 44, a potem już płyty CD drugiego składu Magika - Paktofoniki - krążyły po podwórkach. Dziś wśród młodych artysta jest trochę zapomniany i dlatego dobrze, że ten film właśnie teraz wchodzi na ekrany.

/

Mógł jednak powstać film dużo intensywniejszy niż "Jesteś Bogiem". Scenariusz popada w schematy, przez które trudno o prawdziwe poruszenie u widzów. Zbędne wydają się paradokumentalne scenki rodzajowe z życia bohatera oraz Śląska lat 90.

Magik wyobrażał przecież czysty talent. Gdy popełnił samobójstwo zimą 2000 roku, miał 22 lata. Prawdziwie wzruszające momenty pojawiają się na ekranie rzadko. W filmie Magik, już w bardzo złym stanie, jest namawiany do nagrania płyty solowej. My już wiemy, że jej nie nagra.

Kamera zwykle ucieka od samego rapera. Nie wikła się w jego tajemnice, nie do końca pokazuje jego dramat. A szkoda, bo Magika dobrze gra debiutant Marcin Kowalczyk (trzeba nadmienić, że świetny jest też Fokus, czyli Tomasz Schuchardt). Fragment "Plus i minus" (wielu aktorów by sobie na nim zęby połamało) Kowalczyk rapuje w tym filmie bezbłędnie. Przyznają to nawet koledzy z Kalibra 44. No właśnie: Kaliber.

/
"Jesteś Bogiem" trochę mija się z prawdą. Magik działał ze swoim pierwszym składem w latach 1994-1998, a z Paktofoniką w okresie 1998-2000. Mimo to w filmie prezentowany jest prawie jak debiutant. Musi walczyć o czas w studio, szuka uczciwego wydawcy.

Trochę tego nie rozumiem. Klasa Magika polegała na pewno między innymi na tym, że mimo zaledwie 20 lat w metryce nie miał problemu ze znalezieniem wydawcy i nagraniem pierwszych dwóch kultowych albumów z Kalibrem w dobrych warunkach. Z Paktofoniką nie spotykały go więc raczej aż takie przeszkody.

Wydaje mi się ryzykowne dokonywanie takich uproszczeń w tak świeżej historii. Maciej Pisuk, autor scenariusza tłumaczył niedawno w Trójce , że chciał powiedzieć prawdę. - De facto to nie są nadużycia - mówił - tylko uzasadnione zabiegi formalne, które mają prawdzie służyć. Żeby pokazać uczucia bohatera i jego poglądy, często z kilku wydarzeń trzeba stworzyć jedno, wyraziste, które pokaże prawdę o tym człowieku.

 

Tyle, że takiej wyrazistości w tym filmie, według mnie, nie ma. Nie czuję napięcia, emocji obcowania z tym, co najważniejsze, co wyrażają słowa Magika.

 

 

Urszula Schwarzenberg-Czerny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Fokus chwali film o Paktofonice. "Chwyta za serce"

08.05.2012 17:34
- Bardzo nam się podoba. Opowiada o naszym życiu, chwyta za serce - powiedział po pokazie filmu "Jesteś Bogiem" o zespole hip-hopowym Paktofonika, jeden z jego założycieli, Wojciech "Fokus" Alszer.
Fokus chwali film o Paktofonice. Chwyta za serce
Foto: fpff.pl

Pytany przez dziennikarzy, czy zdaniem muzyków postać Magika, na której koncentruje się fabuła, oraz postaci pozostałych członków grupy przedstawiono w wiarygodny sposób, odparł: - Zaakceptowaliśmy scenariusz tego filmu - zaznaczył.  

"Pakt zawarty przy dźwiękach głośnika"

"Jesteś Bogiem", nowy obraz Leszka Dawida - reżysera, który w ubiegłym roku na tym samym festiwalu prezentował film "Ki" z Romą Gąsiorowską w roli głównej, również dobrze oceniony przez dziennikarzy - to jedna z produkcji walczących w Gdyni o Złote Lwy w konkursie głównym.

Główny bohater nakręconego w Katowicach filmu, Piotr "Magik" Łuszcz, popełnił samobójstwo w 2000 r. W chwili śmierci miał 22 lata.

W postaci muzyków z Paktofoniki wcielili się w filmie: Marcin Kowalczyk (jako Magik), Tomasz Schuchardt (w roli Fokusa) i Dawid Ogrodnik (jako Rahim). Żonę Magika Justynę zagrała Katarzyna Wajda.

Tytuł filmu nawiązuje do jednego z najpopularniejszych utworów Paktofoniki, pt. "Jestem Bogiem". Grupa hip-hopowa Paktofonika została założona w 1998 r. przez Łuszcza, Alszera i Sebastiana "Rahima" Salberta. Magik, absolwent Technikum Elektromechanicznego w Katowicach, przed powstaniem Paktofoniki był członkiem innej popularnej katowickiej formacji, Kaliber 44.

  Nazwa nowego zespołu odnosiła się do użytego przez muzyków sformułowania: "pakt zawarty przy dźwiękach głośnika". Pierwsze piosenki, "Priorytety", "Ja to ja" i "Gdyby", zespół Paktofonika nagrał i wydał w 1998 r. Następnie grupa podpisała umowę na płytę, nad którą muzycy pracowali przez kolejne dwa lata. Album "Kinematografia" ukazał się w grudniu 2000 r., zawierał utwór "Jestem Bogiem". Kilka dni po premierze płyty, 26 grudnia 2000 r., Magik popełnił samobójstwo, skacząc z okna swojego mieszkania.

Paktofonika działała do 2003 r. W marcu 2003 r. grupa zagrała pożegnalny koncert dedykowany pamięci Magika; na koniec występu muzycy ogłosili, że zespół przestaje istnieć.  

Opowiedzieć historię

W filmie "Jesteś Bogiem" o Magiku opowiedziano m.in. poprzez przedstawienie jego relacji z pozostałymi członkami zespołu.

- To inni opowiadają o nim. W filmie stopniowo zbliżamy się do postaci Magika, podążając za Fokusem i Rahimem - mówił na konferencji twórca scenariusza, Maciej Pisuk. - Ja nigdy Magika nie poznałem. Nigdy nie będziemy już mieć możliwości, by z nim porozmawiać. Możemy spekulować oraz odbierać tę postać poprzez relacje innych ludzi - powiedział scenarzysta.

Reżyser Leszek Dawid podkreślił, że ekipa starała się bardzo dbać o wiarygodność przedstawianej historii. - Jeśli opowiadamy historię opartą na prawdziwych zdarzeniach, chcemy, by aktorzy otoczyli się tymi samymi, prawdziwymi rzeczami - mówił autor filmu.

Fragment filmu "Jesteś Bogiem" (uwaga wulgaryzmy!):

Jak opowiadał, na filmowym planie wykorzystano jako scenografię m.in. prawdziwe meble oraz drzwi z pokoju Magika w jego mieszkaniu. Pokój ten nie zmienił się od czasu śmierci muzyka, "rodzice Magika zostawili ten pokój w takim samym stanie" - opowiadał Dawid.

Cenne wskazówki

Odtwórca roli Magika, Marcin Kowalczyk, pytany był przez dziennikarzy, czy podczas realizacji filmu konsultował się z muzykami z Paktofoniki i jakie były ich reakcje na pracę aktorów. - Na początku w ogóle się nie odzywali. Potem mieli swoje uwagi, które były bardzo cenne - opowiadał Kowalczyk.

Jak poinformowano na konferencji, film "Jesteś Bogiem" trafi do kin w całej Polsce najprawdopodobniej w październiku lub w listopadzie.

Festiwal polskich filmów fabularnych odbywa się w tym roku pod nową nazwą, jako Gdynia Film Festival. 37. edycja imprezy, rozpoczęta w poniedziałek, potrwa do soboty 12 maja.

/

PAP, mr

Czytaj także

Leszek Dawid: Nie chcieliśmy odrobić lekcji z historii

05.07.2012 15:25
- Film bazuje na rzeczywistych zdarzeniach. Część wiernie przekłada, część jest twórczą interprestacją scenarzysty. Chcieliśmy, żeby ta opowieść była sprawnie skonstruowana - mówi reżyser filmu "Jesteś Bogiem" poświęcony legendarnej Paktofonice.
Leszek Dawid: Nie chcieliśmy odrobić lekcji  z historii
Foto: fpff.pl
Posłuchaj
52'20 Leszek Dawid: Nie chcieliśmy odrobić lekcji z historii
więcej

- Zainteresował mnie tekst Maćka Pisuka – powiedział Leszek Dawid, reżyser filmu "Jesteś Bogiem". – Poruszyły mnie dwie rzeczy: samotność głównego bohatera, czyli "Magika", oraz uniwersalność i siła przekazu tekstów szeroko cytowanych w scenariuszu. Kluczem dla podjęcia tematu była postać "Magika" i jego dramat.

Jak twierdzi reżyser filmu, śmierć lidera Paktofoniki dała siłę pozostałym członkom grupy i wielu innym ludziom, którzy biorą sobie do serca przesłanie tekstu "Jestem Bogiem", że w każdym z nas jest kawałek geniuszu, tylko trzeba go odkryć.

Czym był hip-hop  w latach 90.?

- To język buntu, który nie potrzebuje wielu środków – mówi Dawid. – Rap wypełnił lukę, pozwolił młodym ludziom opowiedzieć o sobie. To kultura aglomeracji, w których ludzie czują się małymi, nic nie znaczącymi jednostkami, a jednak chcą powiedzieć o tym, że są i że mają coś do powiedzenia.

"Jestem Bogiem" to credo "Magika". W tekstach hiphopowych jest siła wyrazu, ale również wrażliwość i poezja (sami autorzy obruszają się na takie określenie). To teksty zaskakująco dojrzałe jak na osiemnastolatków.

- Nie ma w nich grafomanii, te teksty to wyrafinowana próba opowiedzenia o swoich lękach, emocjach, poszukiwaniu sensu w życiu.

"Jesteś Bogiem" to wstrząsający dramat psychologiczny o utalentowanym muzyku hip-hopowym, liderze zespołu Paktofonika Piotrze Łuszczu - "Magiku" (w tej roli Marcin Kowalczyk). Chłopak nie potrafi się przystosować do zwykłej codzienności. W roku 2000 fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci 22-latka. Zobacz więcej

W audycji Anny Fuksiewicz na temat kulturowej roli hip-hopu mówili krytycy: Grzegorz Brzozowicz i Wojtek Kałużyński.

Czytaj także

Hip-hopowa podróż do przeszłości

12.09.2012 14:26
- Zależało nam, by oddać energię kultury hip-hop i klimat tamtego okresu, a nie kserować postaci członków Paktofoniki - mówił Tomasz Schuchardt, odtwórca roli Fokusa w filmie "Jesteś Bogiem".
Kadr z filmu Jesteś Bogiem
Kadr z filmu "Jesteś Bogiem"Foto: Fot.: mat. prasowe
Posłuchaj
08'48 "Fajny film" - 26 lipca 2012
więcej

"Jesteś Bogiem" w reżyserii Leszka Dawida, to oczekiwany od blisko dekady film o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Od 21 września film  wchodzi do kin. Dziś na specjalnym przedpremierowym pokazie obejrzą go słuchacze Trójki. Po projekcji zapraszamy na specjalne wydanie "Programu Alternatywnego" ze Studia im. Agnieszki Osieckiej.

- Leszek bardzo starał się stworzyć taką atmosferę, byśmy jak najbardziej byli w tym światku, dlatego spotykaliśmy się z członkami zespołu, bywaliśmy na koncertach i za kulisami - opowiadał o realizacji filmu odtwórca roli Fokusa Tomasz Schuchardt.

/

Za sprawą niezwykłej historii Piotra Łuszcza - Magika (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta - Rahima (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera - Fokusa (Tomasz Schuchardt) rzesze wiernych fanów PFK, a także kinomani spragnieni prawdziwego obrazu Polski, prześledzą losy trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnymm utworom, takim jak słynny "Jestem Bogiem", stali się głosem pokolenia młodych Polaków.

- W jednym z tekstów Paktofoniki jest taki fragment: "hip-hopowa podróż do przeszłości" i dla mnie ten film jest taką właśnie podróżą - podkreślił Schuchardt w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Jakie znaczenie miał fakt, że wszyscy odtwórcy ról członków Paktofoniki wyszli z jednej szkoły filmowej? Jak wyglądała nauka rymowania i kiedy zobaczymy film w polskich kinach, dowiesz się słuchając całej audycji "Fajny film - 26 lipca 2012".

Paktofonika powstała w 1998 roku, a jej nazwę, oznaczającą "pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika", wymyślili Magik i Rahim. Trzy wydawnictwa zespołu: "Kinematografia", mini album "Jestem Bogiem" oraz "Archiwum kinematografii" sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze "Kinematografii" fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.

Czytaj także

Paktofonika, czyli pakt przy dźwiękach głośnika

28.08.2012 15:00
21 września na ekrany polskich kin wchodzi długo wyczekiwana produkcja "Jesteś Bogiem". W sieci pojawił się zwiastun filmu opowiadającego historię legendarnej, hip-hopowej grupy Paktofonika.
Fragment plakatu filmu Jesteś Bogiem
Fragment plakatu filmu "Jesteś Bogiem"Foto: mat.pras.
Posłuchaj
07'40 Paktofonika: Warto było czekać na ten film dziesięć lat
więcej

Fokus i Rahim - niegdyś członkowie legendarnej Paktofoniki - opowiedzieli w Jedynce o pracach nad fabularyzowaną biografią grupy oraz realiach współczesnego rynku hip-hopowego. – Na ten film zgodziliśmy się już dziesięć lat temu. Ale dopiero teraz znalazły się pieniądze oraz ludzie, by mogła ruszyć cała machina produkcyjna - tłumaczą raperzy.

Paktofonika
Paktofonika (Magik drugi od prawej)

"Jesteś Bogiem" w reżyserii Leszka Dawida oparty jest na scenariuszu Macieja Pisuka, który współtworzyli także Wojciech "Fokus" Alszer oraz Sebastian "Rahim" Salbert. Czternaście lat temu ci dwaj artyści, wraz z Piotrem "Magikiem" Łuszczem, powołali jedną z najważniejszych formacji polskiego hip-hopu. Niestety w 2000 roku, tydzień po wydaniu debiutanckiej – a dziś kultowej – płyty Paktofoniki "Kinematografia" Magik popełnił samobójstwo. Pozostała legenda...

– Temat Paktofoniki zamknęliśmy definitywnie w 2003 roku podczas pożegnalnego koncertu w katowickim Spodku. Zależy nam, aby ludzie postrzegali nas przez pryzmat solowych dokonań – deklarują Fokus i Rahim. – Z drugiej strony chcemy przypominać o Magiku młodszemu pokoleniu. Dlatego właśnie zorganizowaliśmy w Katowicach koncert z okazji 10-lecia jego odejścia.

Ale legenda Paktofoniki wciąż dogania artystów. Chociażby pod postacią filmu "Jesteś Bogiem", do którego przygotowali również ścieżkę dźwiękową. Fokusa i Rahima wcale to jednak nie przeraża: – Całe nasze życie to muzyka, więc trudno byłoby się z niej wycofać. Nawet jeśli nie działamy już na pierwszej linii polskiego hip-hopu...

Więcej o realiach współczesnego rynku oraz kulisach filmu "Jesteś Bogiem"  dowiecie się, słuchając rozmowy w Jedynce.

Czytaj także

"Jesteś Bogiem" - najpierw w Trójce!

11.09.2012 13:26
Już 21 września film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" wchodzi do kin. Dziś na specjalnym przedpremierowym pokazie obejrzą go słuchacze Trójki. Po projekcji zapraszamy na specjalne wydanie "Programu Alternatywnego" ze Studia im. Agnieszki Osieckiej.
Jesteś Bogiem - najpierw w Trójce
Foto: mat.prasowe

Już od dawna nie czekałam tak bardzo na film! Pierwsze zapowiedzi - o premierze w listopadzie - przyjęłam z przerażeniem! Na szczęście nie musimy czekać tak długo!

Ale zacznijmy od początku - w grudniu 2000 roku ukazała się "Kinematografia" - debiut Paktofoniki! W tym miejscu muszę przyjąć prywatną perspektywę - bo tak działa muzyka. To było niesamowicie mocne uderzenie! Zwłaszcza, że pierwsze momenty z płytą połączyły się z dramatyczną informacją o samobójczej śmierci Magika - członka zespołu. Fokus i Rahim ruszają z wydaną płytą w Polskę bez niego. Kto był na koncercie Paktofoniki po wydaniu debiutu ten doskonale pamięta ten metafizyczny dreszcz, gdy głos Magika pojawiał się z taśmy... Aż do 21 marca 2003 roku, kiedy w katowickim Spodku odbył się pożegnalny koncert, zamykający historię PFK. Muzyka żyje dalej.
- Zależało nam, by oddać energię kultury hip-hop i klimat tamtego okresu, a nie kserować postaci członków Paktofoniki - mówił na antenie Trójki Tomasz Schuchardt, odtwórca roli Fokusa w filmie "Jesteś Bogiem".

W 2008 roku ukazał się "Paktofonika - Przewodnik Krytyki Politycznej" , obejmujący scenariusz autorstwa Macieja Pisuka o ostatnich latach życia Piotra Łuszcza - Magika. Przy tej okazji Maciej Pisuk opowiedział nam o pracy nad scenariuszem, którego nikt nie chce zrealizować... Kiedy po wielu miesiącach dochodzi do nas informacja, że jednak coś się zmieniło i film powstanie - rozpoczęło się czekanie!

Michał Nogaś obejrzał "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida latem podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ja dostałam kopię kilka dni temu. Wiedzieliśmy jedno - poza samą materią filmową - jest to wydarzenie pokoleniowe. Oto oglądamy na ekranie czasy doskonale nam znane, widzimy aktorów wcielających się w role ludzi, których mieliśmy okazję spotkać, oklaskiwać. Wraca pamięć o nieodległym czasie, gdy w Polsce dokonywała się wyraźna zmiana, której częścią było dojście do głosu polskiego hip-hopu. A muzyka PFK brzmi równie świeżo jak wtedy! Zaczęliśmy starać się o zorganizowanie pokaz filmu w studiu, w którym Paktofonika nigdy nie zagrała! Dzięki pomocy Centrum Kultury Katowice , Studia Filmowego Kadr i dystrybutora obrazu - firmy Kino Świat stało się to możliwe.

- Chciałem, żeby to był film uniwersalny, żeby zadowolił fanów Paktofoniki i tych, którzy z rapem oraz hip hopem nie mają nic wspólnego - mówił Leszek Dawid, reżyser "Jesteś Bogiem" na antenie Trójki.

W środę, 12 września, obejrzymy film w radiu (!), dzień później wielkie święto autorów i bohaterów filmu - premiera w Katowicach! 18 września uroczysta premiera ogólnopolska.

Tuż po projekcji rozpocznie się specjalne wydanie "Programu Alternatywnego . Z zaproszonymi gośćmi i uczestnikami pokazu chcemy porozmawiać o tamtych czasach, o Paktofonice, o nas. Sądząc po tempie w jakim rozeszły się bilety na pokaz - jest o czym!

Zapraszam do słuchania Trójki w środę tuż po 19.00!

Agnieszka Szydłowska

Czytaj także

Prawda, dreszcze, los człowieka - Paktofonika

12.09.2012 21:21
- Możemy zobaczyć w tym filmie, jak bardzo zmieniła się Polska, a zarazem jak uniwersalne są wciąż teksty Magika i Paktofoniki - stwierdził dziennikarz muzyczny Hirek Wrona w debacie, która odbyła się po przedpremierowym pokazie obrazu "Jesteś Bogiem" w Trójce.
Kadr z filmu Jesteś Bogiem. Odtwórca roli Piotra Magika Łuszcza Marcin Kowalczyk
Kadr z filmu "Jesteś Bogiem". Odtwórca roli Piotra "Magika" Łuszcza Marcin KowalczykFoto: mat. prasowe
Posłuchaj
46'23 Wojciech Kabarowski, Paweł Sito i Hirek Wrona - rozmowa po pokazie "Jesteś Bogiem"
11'58 Lidia Ostałowska, autorka reportażu o zespole i Maciej Pisuk, autor scenariusza opowiadają o pierwszym kontakcie z członkami Paktofoniki i ludźmi z ich środowiska
więcej

- Bardzo się tego filmu bałem - powiedział tuż po seansie Hirek Wrona - Teraz jednak czuję wielką ulgę z trzech powodów. Po pierwsze przypomniało mi się, jak pracowałem przy pierwszym koncercie Hip-hop Opole, który odbył się zaledwie 5 miesięcy po śmierci Magika. Przed festiwalem mówiło się o tym jako o koncercie podwyższonego ryzyka, ale, gdy chłopcy z Paktofoniki wykonali "Jestem Bogiem", wszystkim ciarki przeszły po plecach. Zdałem sobie wtedy sprawę, jaką siłę ma ta piosenka. Są utwory, które stają się kultowe, i wystarczy nagrać jedną taką piosenkę, by samemu stać się kultowym.

Nie bez powodu tytuł utworu stał się jednocześnie - w lekko zmienionej formie - tytułem pełnometrażowego filmu o zespole, którego reżyserii podjął się Leszek Dawid.

Paweł Sito, dyrektor programowy Radiostacji z czasów debiutu PFK dodał, że - sądząc z reakcji publiczności - obraz "Jesteś Bogiem" niesamowicie porusza widza. - Dreszcze, o których mówi Hirek, pojawiają się w różnych momentach. Być może dlatego sam scenariusz, zanim został sfilmowany, do niektórych nie przemawiał, nie dawał poznać, jak ważna to historia i jak bardzo nie jest to wyłącznie historia zespołu hip-hopowego. Bardzo, bardzo współczesny film - powiedział, odwołując się do publikacji "Paktofonika - Przewodnik Krytyki Politycznej" z 2008 roku, obejmującej scenariusz autorstwa Macieja Pisuka o ostatnich latach życia Piotra Łuszcza - Magika. Podczas spotkania w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Sito opowiadał także o pierwszym kontakcie z muzyką Paktofoniki i rozczarowaniu, że nigdy nie pozna Magika.

Zdaniem współproducenta filmu Wojciecha Kabarowskiego "Jesteś Bogiem" nie miałby takiego kształtu, gdyby nie ścisła współpraca z członkami Paktofoniki, Rahimem i Fokusem. - Dużo dał nam długi czas realizacji. Ludzie mogli się poznawać, słuchać, ćwiczyć. Chcieliśmy pokazać czasy, w których żyli ci ludzie, rówieśnicy naszego kapitalizmu. Ich  życie, mimo sukcesu płyty, się nie zmieniło; liczyło się dla nas to pokolenie, a także Śląsk - wyjaśnił w rozmowie z Agnieszką Szydłowską.

Odwołania do środowiska są szczególnie widoczne w tekstach Lidii Ostałowskiej, reportażystki, która dużo czasu spędziła z członkami zespołu, ich przyjaciółmi i rodzinami (reportaż można znaleźć w książce "Bolało jeszcze bardziej") i Macieja Pisuka, autora scenariusza. O swoich przeżyciach opowiedzieli Michałowi Nogasiowi, a fragmenty tych rozmów znajdziesz także w nagraniu audycji.
Dwa pozostałe powody, które sprawiły, że Hirek Wrona poczuł ulgę, oglądając film, potwierdziła trójkowa publiczność. Po pierwsze historia Magika jest bliska wielu ludziom znajdującym się  w podobnej do niego sytuacji; niejeden w jego postaci odnajduje samego siebie. Po drugie film nie gloryfikuje Paktofoniki jako najważniejszego zespołu kultury hip-hop. - Kluczowym wątkiem filmu jest kwestia relacji międzyludzkich. Tego, by po prostu ze sobą rozmawiać - podsumowuje Wrona.
Specjalny pokaz filmu "Jesteś Bogiem" w Trójce stał się możliwy dzięki pomocy Centrum Kultury Katowice , Studia Filmowego Kadr i dystrybutora obrazu - firmy Kino Świat. Dziękujemy i zapraszamy do kin!
Dlaczego od napisania scenariusza do realizacji filmu minęło tak dużo czasu? Na czym polega wartość historyczna filmu? Co ma z nim wspólnego reporterka Lidia Ostałowska? Wysłuchaj całej rozmowy, w której głos mieli także słuchacze Trójki!