Kultura

„Bajka dla dorosłych"- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2008 11:31
„Pantaleon i wizytantki”, to jedna z tych powieści Mario Vargasa Llosy, która cieszyła się rozgłosem i powodzeniem w latach 70. - w okresie boomu latynoamerykańskiej literatury w Polsce. Paweł Aigner zdecydował się odkryć na nowo tekst peruwiańskiego pisarza. Prapremiera spektaklu odbyła się w warszawskim Teatrze Studio. Na naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia.

Pantaleon i wizytantki" jest jedną z najgłośniejszych powieści Mario Vargasa Llosy. Gdy tylko ukazała się na rynku wydawniczym (pierwsze wydanie w 1973 roku w Hiszpanii), wzbudziła duże zainteresowanie. Powieść doczekała się wielu ekranizacji.

Teatralna realizacja okazała się o wiele trudniejsza. Przed Pawłem Aignerem pięciu reżyserów podejmowało się próby przeniesienia powieści Llosy na scenę. Niestety, nigdy nie doszło do premiery. Nie dziwi mnie to - przyznaje Paweł Aigner, reżyser spektaklu. Już od dawna myślałem o przeniesieniu tej powieści do teatru. Nie znajdowałem odpowiedniego języka. Tekst jest wielowątkowy, występuje w nim wielu bohaterów. Przez długi czas nie wiedziałem, na co położyć najmocniejszy akcent. Tekst nie dawał mi jednak spokoju. Świat w nim jest znakomicie zorganizowany, a mnie to najbardziej interesuje w teatrze. Nie tworzenie opowieści o ludziach, ale tworzenie przestrzeni w której dzieją się ich sprawy. Myślę, że to jest taka bajka dla dorosłych. 
 

A o czym prawi powieść? Akcja powieści rozgrywa się w latach 50. XX wieku w Peru. Świeżo upieczony kapitan intendentury Pantaleon Pantoja, otrzymuje misję utworzenia specjalnego oddziału Służby Wizytantek (czyli, nazywając rzeczy po imieniu, panienek lekkich obyczajów) do obsługi garnizonów w Amazonii, gdzie szerzy się fala gwałtów, których dopuszczają się znudzeni żołnierze Sił Lądowych. Znany z sumienności i oddania służbie kapitan Pantaleon wyjeżdża z żoną Pochitą i matką do wyznaczonego miejsca. Od początku sumiennie wypełnia wyznaczone mu obowiązki. Wkrótce losy bohaterów powieści bardzo się komplikują. To wszystko i dalszą część historii sumiennego Pantaleonka zobaczymy na scenie Teatru Studio.

W roli Pantaleona - Andrzej Konopka. Towarzyszą mu: Maria Maj, Lena Frankiewicz, Izabela Szela, Paulina Kinaszewska, Aleksander Bednarz.  W Teatrze Studio wystapuje również zespół instrumentów dętych Trumpestra.

Fragment spektaklu i rozmowy z twórcami.

KONKURS

Dla naszych słuchaczy przygotowaliśmy podwójne zaproszenia na spektakle w dniu 14 i 16 grudnia.

Pytanie konkursowe brzmi: Jaki tytuł nosi najnowsza powieść Mario Vargasa Llosy, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres:  kultura.konkurs@polskieradio.pl

W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz wybrany termin spektaklu. Ze zwycięzcami konkursu skontaktujemy się drogą mailową.

Paweł Aigner - rocznik 1968; aktor, reżyser, w latach 1993-2004 związany z Białostockim Teatrem Lalek. Za role w spektaklach swej macierzystej sceny otrzymał wiele nagród (m.in. za tytułowego Guliwera w sztuce J. Swifta, Zerzabellę w Paradach J. Potockiego). Grał też w spektaklach żywego planu - m. in. Filipa w Iwonie, księżniczce Burgunda W. Gombrowicza, Aleksieja w Merylin Mongoł N. Kolady - obie pod reżyserskim okiem W. Śmigasiewicza. Reżyserią zajął się pracując nad inscenizacją Kandyda czyli optymizmu wg Voltaire'a (w toruńskim Baju Pomorskim, w Teatrze Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie, w stołecznym Teatrze Rampa). W Teatrze Montownia zrealizował w 2004 Smutną królewnę M. Walczaka, w Teatrze im. A. Węgierki w Białymstoku wyreżyserował Trzecie imię kota T.S. Eliota. W Teatrze Rampa podpisał się pod inscenizacją, reżyserią i scenariuszem spektaklu Brat naszego Boga K. Wojtyły, a za realizację Zielonego wędrowca L. Bierdiajewskiej w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku Białej zebrał w 2006 kilka prestiżowych nagród. W Teatrze Montownia w Warszawie wyreżyserował Wojnę na trzecim piętrze P. Kohouta.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sieczka myśli czyli Obrock- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2008 12:02
„Obrock” to „nowa” sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza, której scenariusz na zamówienie Teatru Studio napisała Ewa Ignaczak. Prapremiera spektaklu dziś (29 listopada 2008) na deskach Teatru Studio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kusiciel - PREMIERA ODWOŁANA

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 09:32
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie na swojej stronie internetowej opublikował informację, że zapowiedziana na 10 stycznia br. premiera „Kusiciela” wg powieści Hermanna Brocha w adaptacji i reżyserii Marka Fiedora zostaje odwołana. Nie odbędą się również przedstawienia zaplanowane na 13, 14, 15 oraz 17 i 18 stycznia. Zwrot biletów zakupionych na spektakle odbędzie się na zwykłych zasadach. Przyczyną odwołania premiery jest brak zgody agencji reprezentującej prawa autors
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nienasycenie" w Studio

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 12:27
W warszawskim Teatrze Studio trwają ostatnie próby przed polską prapremierą „Ninasycenia” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spektakl reżyseruje Tomasz Hynek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oczarowanie" wg Brocha

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 07:35
Niemal rok temu, na kilka dni przed premierą, Teatr Studio wysłał do mediów komunikat, w którym poinformował, że zaplanowana (na 10 stycznia 2009 roku) premiera „Kusiciela” wg powieści Hermanna Brocha zostaje odwołana. Okazało się, że agencja posiadająca prawa do adaptacji powieści austriackiego dramaturga nie wyraża zgody na wystawienie spektaklu w wersji przygotowanej przez Marka Fiedora. Teraz spektakl znowu powraca na afisz, tylko... z nieco inną obsadą, zmienionym scenariuszem i pod nowym t
rozwiń zwiń