Kultura

Rosiński na Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 13:26
Z okazji 31. targów francuskie wydawnictwo Lombard zaprezentowało wystawę retrospektywną polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Przedstawione Ilustracje pochodzą ze słynnej sagi "Thorgal".

- Gośćmi honorowymi tegorocznych targów są kraje skandynawskie. Dlatego pomyśleliśmy, że wystawa rysunków dotyczących najsławniejszego Wikinga na świecie - Thorgala, autorstwa Grzegorza Rosińskiego, będzie się doskonale komponować z ogólną atmosferą imprezy - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa targów Florence Rosenfeld.

Wystawa Rosińskiego została podzielona na trzy części. W pierwszej z nich, zaprezentowane zostały bóstwa nordyckie oraz główni bohaterowie sagi. W drugiej, w sali głównej, na osiemdziesięciu planszach artysty - ułożonych chronologicznie, od pierwszego tomu do ostatniego - przedstawiony jest świat stworzony przez Rosińskiego. W ostatniej sali przedstawiono prace, które najlepiej wykazują innowacje, jakie Rosiński wprowadzał do swoich komiksów, przechodząc z tradycyjnego stylu rysowania do kolorów i do zarzucenia konturów.

- To, co mi się szczególnie podoba w komiksach Rosińskiego, to jego niepowtarzalny styl, kolory, których nie boi się używać w swoich rysunkach i jego tradycyjne metody pracy - powiedział Michel, obecny na wystawie. - Poza tym, lubię sposób, w jaki łączy fantastykę z rzeczywistością.

Świat Wikingów i ich mitologia

W 1976 r. Grzegorz Rosiński rozpoczął współpracę z belgijskim scenarzystą Jeanem van Hamme. To w tym czasie powstała pierwsza część ich wspólnego dzieła "Thorgal". Plansze z rysunkami Rosińskiego oznaczone etykietkami "do opublikowania na Zachodzie" były poddawane surowej kontroli. Konieczny więc był temat neutralny politycznie, jak na przykład świat Wikingów i ich mitologia.

Do dziś ukazały się 32 albumy "Thorgala", które już od ponad trzydziestu lat cieszą się ogromnym sukcesem wśród wielbicieli komiksu w całej Europie. W czasie targów Rosiński rozdawał autografy, jednak liczba wielbicieli była tak ogromna, że konieczne było przeprowadzenie loterii i wyłonienie szczęściarzy, którzy je otrzymali.

aj

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Komiks skorzystał na upadku PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 08:05
Od 1989 roku rynek komiksów bardzo się zmienił. Komiks stał się przedmiotem pożądania hobbystów i kolekcjonerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plastyczni bohaterowie komiksów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 10:07
Organizatorzy II Dziecięcych Spotkań z Komiksem zadbali, aby w niedzielę w Pacanowie nikt się nie nudził. Rysowanie, rzeźbienie, tropienie to tylko niektóre z atrakcji dla najmłodszych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks kwitnie w niszy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 13:56
"Thorgal", "Tytus, Romek i Atomek", "Maus", "Pierwsza Brygada", "Chopin. New Romantic" - wszystkie są komiksami, ale zupełnie różnymi. Czy można z nich wyrosnąć?
rozwiń zwiń