Historia

12. Światowe Dni Młodzieży we Francji zaskoczyły nawet sceptyków

18.07.2013 06:00
- Przed spotkaniem w Paryżu w 1997 roku, pojawiało się wiele głosów przewidujących, że młodzi nie przyjadą, że jest to laicka Francja w której ludzie nie są zainteresowani Kościołem – mówił Jakub Duszak z Krajowego Biuro Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
Światowe Dni Młodzieży w Paryżu (21.08.1997 r.). Msza na hipodromie Longchamp. foto: PAP
Światowe Dni Młodzieży w Paryżu (21.08.1997 r.). Msza na hipodromie Longchamp. foto: PAP
Posłuchaj
02'56 XII Światowy Dzień Młodzieży w Paryżu (cz.1) - przemówienie Jana Pawła II do Polaków uczestniczących w Światowym Dniu Młodzieży na Polu Marsowym w Paryżu (1997 r.)
02'40 XII Światowy Dzień Młodzieży w Paryżu (cz.2) - relacja Agnieszki Kumor z czuwania i Mszy świętej z udziałem papieża Jana Pawła II na hipodromie Longchamps (1997 r.)
więcej

Organizatorzy spodziewali się około 250 tys. młodych i ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich przyjechało 1 100 tys. ludzi ze 160 krajów świata. Przerosło to wszelkie założenia organizacyjne.
Podczas 12. Światowych Dni Młodzieży w Paryżu, we Francji, które odbyły się w dniach 19-24 sierpnia 1997 roku młodzi spotkali się z papieżem Janem Pawłem II. Hasłem tego zgromadzenia były słowa: "Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 38-39).

Archiwalne dźwięki z licznych podróży apostolskich  Jana Pawła II znajdziesz na moje.polskieradio.pl >>>

Nowa formuła
To były pierwsze ŚDM, które odbywały się najpierw w systemie lokalnym. Oznaczało to, że młodzi spędzili kilka wcześniejszych dni w poszczególnych diecezjach Francji, gdzie poprzez różne spotkania i konferencje przygotowywali się duchowo do spotkania z Ojcem Świętym. Od tej pory stało się to już zwyczajem i taki jest porządek każdych kolejnych spotkań młodzieży.

Przesłanie 12. Światowych Dni Młodzieży
W swoim przemówieniu skierowanym do młodych ludzi zgromadzonych w Paryżu Ojciec Święty powiedział m.in.: “W Kościele nie ma już granic, jesteśmy jednym solidarnym ludem złożonym z wielu społeczności, różniących się kulturą, wrażliwością, sposobem postępowania. [...] Pośród tej różnorodności troszczcie się przede wszystkim o jedność i braterską łączność, dzięki którym możliwy jest harmonijny rozwój indywidualny i wzrost całej wspólnoty”.
"Abyście nie wahali się iść za Chrystusem tam gdzie mieszka, gdzie was poprowadzi” – zwracał się Jan Paweł II do Polaków uczestniczących w Światowym Dniu Młodzieży na Polu Marsowym w Paryżu.

Co pozostało?
Organizacja ŚDM we Francji przełożyła się na ożywienie tamtejszych parafii. Od 1997 roku we francuskim kościele odżyły ruchy charyzmatyczne oraz powstały nowe wspólnoty.
Tak doskonałych relacji z młodzieżą jak Jan Paweł II nie miał wcześniej żaden inny papież. Słowa przez niego głoszone nie były puste. Młodzi ludzie czuli, że Polak sam był żywym słowem i mówił całą swoją postawą. To co mówił i jego postawa stanowiło jedno, nie było w tym, żadnego fałszu, pozy. Dlatego też jego słowa z taką mocą docierały do młodych ludzi.

Więcej materiałów dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II zgromadziliśmy w serwisie specjalnym Beatyfikacja Jana Pawła II.
mk

Zobacz więcej na temat: Francja historia Jan Paweł II
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Nowa Huta miała być miastem bez krzyża

27.04.2015 07:00
- Kiedy w pobliżu Krakowa budowana była Nowa Huta, może nie uświadamiano sobie, że powstaje ona przy krzyżu, przy tej relikwii, którą wraz z prastarym opactwem cysterskim odziedziczyliśmy po czasach piastowskich - mówił Jan Paweł II w 1979 r.
Kraków, 10.11.2007. Uroczystość poświęcenia pomnika Krzyża Nowohuckiego. PAP
Kraków, 10.11.2007. Uroczystość poświęcenia pomnika Krzyża Nowohuckiego. PAPFoto: Jerzy Ruciński
Posłuchaj
09'36 "Ofensywa antykościelna władz PRL na przełomie lat 50. i 60." - komentarz historyka, prof. Wojciecha Roszkowskiego, aud. Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Polski" (17.01.1997)
28'16 "O godność człowieka" - homilia Jana Pawła II wygłoszona do mieszkańców Nowej Huty podczas I pielgrzymki Ojca św. do Polski w czerwcu 1979 r.
więcej

55 lat temu, 27 kwietnia 1960 w Nowej Hucie doszło do starć w obronie krzyża. 19 lat później, podczas swojej I pielgrzymki do Ojczyzny, papież odprawiając mszę św. w Mogile, nawiązał do wydarzeń związanych z budową kościoła w Nowej Hucie w latach 60.
Walka z Kościołem
Po odwilży roku 1956 władze komunistyczne przystąpiły do nowej ofensywy antykościelnej. Na początku 1958 r. w specjalnym piśmie sekretariatu Komitetu Centralnego PZPR do instancji partyjnych zawarto bardzo ostrą analizę działań Kościoła przeciwko państwu socjalistycznemu i atak na program obchodów Milenium Chrztu Polski zaproponowany przez Episkopat.
Mówił o tym w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Polski", nadanej w styczniu 1997 r., prof. Wojciech Roszkowski.
- W maju 1958 r. doszło do sprowokowanych przez milicję zajść w Olkuszu, gdzie prowokatorzy zaatakowali wspólnotę kościoła polsko-katolickiego, po czym propaganda komunistyczna przystąpiła do ataków na rzymsko-katolicką nietolerancję – powiedział historyk.
Kolejnym atakiem na Kościół było najście w biały dzień ok. 200 milicjantów na Instytut Prymasowski na Jasnej Górze. - Dawno minęły już czasy średniowiecznej supremacji kościoła nad państwem. Trzeba dostosować się do postępu i wyrzec się beznadziejnej myśli o walce z socjalizmem - mówił wówczas I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka.
Miasto bez Boga
Przejawem antykościelnej postawy władz PRL jest też historia budowy kościoła w Nowej Hucie. Początkowo komuniści wydali zgodę na budowę w Nowej Hucie kościoła. W marcu 1957 r. u zbiegu ówczesnych ulic Marksa i Majakowskiego stanął krzyż poświęcony przez metropolitę krakowskiego abp. Eugeniusza Baziaka. Rozpisano konkurs na projekt świątyni.
19 kwietnia 1960 r. proboszcz parafii w Bieńczycach ks. Mieczysław Satora otrzymał pismo z żądaniem usunięcia krzyża. Władze zmieniły plany. Zdecydowano, że na działce wytyczonej pod budowę kościoła stanie szkoła w ramach akcji "1000 szkół na Tysiąclecie".

27 kwietnia 1960, gdy robotnicy przystąpili do wykopywania krzyża, mieszkańcy Nowej Hutu stanęli w jego obronie.

Karol
Karol Wojtyła - wizytacja zakonu oo. Karmelitów w Krakowie, czerwiec 1967. Wikipedia/domena publ. Źr.: Wuhazet-private archiv

W obronie krzyża
- Od dziecka wpajano mi, że krzyż jest największą wartością człowieka, od urodzin do śmierci, bo rodząc się człowiek jest naznaczany znakiem krzyżem i kiedy umiera, jest żegnany krzyżem" - mówiła mieszkanka Nowej Huty, Janina Drąg. - Zabolało mnie, kiedy proboszcz powiedział: nie mam armat, strzelać nie będę, módlcie się.

Zgromadzeni pod krzyżem ludzie śpiewali pieśni religijne, składali kwiaty, modlili się. Po południu dołączyli do nich robotnicy, którzy skończyli pracę w nowohuckich zakładach. Coraz większe siły koncentrowała milicja. Do rozpędzenia zebranych użyto gazu, a wieczorem milicja dostała zgodę na użycie ostrej amunicji. Uliczne walki trwały do późnej nocy.
Protest stłumiono, a krzyż został zniszczony. Władze skonfiskowały 2 mln zł uzbierane przez mieszkańców na budowę kościoła.
Do budowy świątyni w Nowej Hucie  udało się doprowadzić, co prawda w innym miejscu, po siedmiu latach dzięki nieustającym wysiłkom bp. Karola Wojtyły. Prace rozpoczęły się w październiku 1967 r., a w maju 1977 r. kard. Karol Wojtyła dokonał konsekracji nowego kościoła.
Do mieszkańców Nowej Huty – homilia Jana Pawła II
Obecny tu dzisiaj wśród Was składam dzięki Bożej Opatrzności, że mogłem wraz z Wami budować Nową Hutę na fundamencie Chrystusowego Krzyża - mówił Jan Paweł II w homilii wygłoszonej do mieszkańców Nowej Huty podczas swej I pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 r. - Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja, ewangelizacja nowego Millenium.
- Miałem szczęście, jako wasz arcybiskup i kardynał, nie tylko wbić pierwszą łopatę pod wykop tego kościoła, ale także poświęcić go i konsekrować – powiedział papież.
Posłuchaj całej homilii Ojca św. wygłoszonej w Nowej Hucie.
Dziś w miejscu, gdzie dawniej stał krzyż, stoi pomnik Krzyża Nowohuckiego, zaprojektowany przez krakowskiego artystę rzeźbiarza prof. Stefana Dousę. Odlany z brązu monument ma prawie 5 metrów wysokości i waży ok. 600 kg. O wydarzeniach z 1960 r. przypominają umieszczone u podstawy pomnika popękane płyty, w których odciśnięte zostały ludzkie dłonie i strony gazet z tamtego czasu. Na płytach są napisy: "Janowi Pawłowi II - obrońcy krzyża - wdzięczni mieszkańcy Nowej Huty" oraz słowa wypowiedziane przez papieża w 1979 r.: "Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja, ewangelizacja nowego Millenium".
- Komuniści chcieli społeczeństwo ateizować, zatomizować i stworzyć z niego masę podmiotów niezależnych od siebie, niezwiązanych ani lojalnością wobec organizacji kościelnej, ani lojalnością wobec Dekalogu – słyszymy w komentarzu prof. Wojciecha Roszkowskiego.
Posłuchaj jak władze PRL walczyły z Kościołem, jak wcielały idee komunizmu w czyn.
Jeśli interesujesz się najnowszą historią Polski, wejdź na "moje.polskieradio.pl>>>

bs

Czytaj także

Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

02.06.2015 06:00
– Drodzy rodacy! Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem, ziemię z której wezwał mnie Bóg niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie, ziemię do której przybywam dzisiaj jako pielgrzym – mówił Jan Paweł II po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie.
Warszawa, 02.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa. PAP
Warszawa, 02.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa. PAP
Posłuchaj
31'11 1. pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Relacja Tadeusza Nowakowskiego (Tadeusza Olsztyńskiego) z lotniska Okęcie, przemówienia powitalne przew. Rady Państwa prof. Henryka Jabłońskiego i prymasa Polski - kardynała Stefana Wyszyńskiego. Słowa Ojca św. Wizyta w katedrze św. Jana, przemówienie papieża podczas spotkania z władzami państwowymi w Belwede
więcej

2 czerwca 1979 rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.
Przyjazd Ojca św. do Polski był wydarzeniem historycznym. Po raz pierwszy nasz kraj odwiedził papież i to papież – Polak.
Pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski relacjonowała Rozgłośnia Polska RWE.  
– Dzień 2 czerwca 1979 będzie zapisany w historii narodu polskiego jako dzień niezwykły – mówił Andrzej Krzeczunowicz.
Pielgrzymka Jana Pawła II wiodła do trzech sanktuariów narodowych: grobowca św. Wojciecha w Gnieźnie, cudownego obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze w Częstochowie i do grobu św. Stanisława w Krakowie.
”Ojciec św. chce przejść się po milowych kamieniach naszych dziejów” – napisali polscy biskupi w liście powitalnym.
Od momentu wyjazdu kardynała Karola Wojtyły do Watykanu upłynęło 227 dni. Teraz powracał już w innej roli. Jan Paweł II przyleciał do Polski samolotem Boeing 727, towarzyszyło mu 70 osób. Po wyjściu na płytę lotniska, Ojciec św. ukląkł i ucałował ojczystą ziemię.
Na lotnisku Okęcie powitał papieża Przew. Rady Państwa, prof. Henryk Jabłoński:
– Zdaję sobie sprawę z tej uroczystej chwili i jej znaczenia – powiedział. – Przybywa oto do ziemi ojczystej syn narodu polskiego, sprawujący najbardziej zaszczytną służbę jaką kiedykolwiek w dziejach przyszło pełnić Polakowi w Kościele rzymsko-katolickim.

Zobacz serwis specjalny PR przygotowany na kanonizację Jana Pawła II na www.kanonizacja.polskieradio.pl>>>.

Kraków,
Na zdjęciu: Kraków, 10.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty w papamobile przejeżdża ulicami miasta na lotnisko w Balicach. PAP. Fot.: Leszek Łożyński

Pogoda tego dnia była przepiękna. Ojca św. na trasie przejazdu witały tysiące ludzi.
– Ludzie płakali, zakonnice śpiewały, chorych na noszach podnoszono nad głowami, żeby dojrzeli postać Jana Pawła II – relacjonował wysłannik RWE, Tadeusz Olsztyński (Tadeusz Nowakowski).
– Dziękuję Wam, że temu Polakowi, który przybywa dziś z ziemi włoskiej do Polski towarzyszy na progu jego pielgrzymki po Polsce ta melodia i ten tekst, w którym stale dochodziła i dochodzi do głosu niestrudzona wola życia narodu: ”Póki my żyjemy!” – mówił papież, odnosząc się do słów polskiego hymnu. – Pragnę, aby mój pobyt w Polsce przysłużył się również tej niestrudzonej woli życia moich rodaków na ziemi, która jest naszą wspólną matką i Ojczyzną. Oby służył dobru wszystkich Polaków, wszystkich polskich rodzin, narodu i państwa.
Więcej dźwięków znajdziesz na moje.polskieradio.pl>>>

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Brazylia szykuje się na wizytę Franciszka

16.07.2013 11:52
W przyszły poniedziałek pochodzący z sąsiedniej Argentyny Franciszek przyleci do Rio de Janeiro, by wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: Wikipedia/CC/Casa Rosada/casarosada.gob.ar
Posłuchaj
00'23 Wojciech Cegielski o papieskiej pielgrzymce do Brazylii (IAR)
więcej

Będzie to pierwsza zagraniczna podróż papieża. Oczekuje się, że do Rio de Janeiro może przyjechać nawet półtora miliona młodych ludzi.

Na ulicach brazylijskiego miasta trwają ostatnie przygotowania do wizyty papieża. Służby bezpieczeństwa ćwiczą przejazdy do miejsc, które ma odwiedzić Franciszek. Z kolei młodzi ludzie spotykają się w kościołach i na placach, gdzie modlą się i śpiewają.

– Wszyscy będziemy ciężko pracować, nie tylko po to, aby to wydarzenie stało się duchowym przeżyciem, ale także, by było świętem naszego miasta – powiedział burmistrz Rio de Janeiro Eduardo Pais.

W związku z masowymi demonstracjami, które od miesiąca przetaczają się przez ulice brazylijskich miast zdecydowano o znacznym zaostrzeniu środków ochrony. Bezpieczeństwa pielgrzymów strzec będzie 2 tys. żołnierzy więcej, niż początkowo planowano - poinformowało ministerstwo obrony. W stan pogotowia zostały postawione wojska lądowe, powietrzne i marynarka wojenna. Oprócz sił zbrojnych, w stanie gotowości jest też policja.

Organizatorów Światowych Dni Młodzieży niepokoi też fakt, że papież zdecydował nie korzystać z tradycyjnego zamkniętego papamobile, ale z otwartych jeepów, żeby być bliżej ludzi. Ponadto – jak donosi prasa – środowiska homoseksualne zapowiedziały happening na trasie papieskiego przejazdu oraz dystrybucję prezerwatyw. Ale największa mobilizacja nastąpi na plaży Copacabana, gdzie papież wygłosi przemówienie powitalne do młodzieży, oraz w Guaratiba, 40 kilometrów na zachód od Rio de Janeiro, gdzie papież będzie przewodniczył czuwaniu modlitewnemu.

24 lipca Franciszek uda się do sanktuarium maryjnego w Aparecida w południowo-wschodniej Brazylii, na trasie łączącej Rio de Janeiro i Sao Paulo. Jego bezpieczeństwa strzec będzie ponad 4 tys. żołnierzy.

Ogółem – jak podaje brazylijskie ministerstwo obrony – podczas papieskiej pielgrzymki w dniach 23-28 lipca siły zbrojne będą kontrolować dziesięć obszarów, w tym przestrzeń powietrzną, granice lądowe, broń chemiczną i biologiczną, handel materiałami wybuchowymi, obronę morska i cyberbezpieczeństwo.
IAR/mk