Jak powiedziała Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii, jedynym sposobem otrzymania akredytacji na prestiżowy Regeneron ISEF jest sukces w krajowym konkursie dla młodych naukowców i badaczy - Explory. W tym roku jego laureatami zostali Kornelia Wieczorek i Diana Serjant oraz Piotr Węgrzyn i Grzegorz Barański. - Oni pokonali dużą konkurencję, bo w ramach Explory każdego roku otrzymujemy około dwustu projektów, a w minionej edycji było ich nawet dwieście trzydzieści. Za dwa dni polecą do Los Angeles, gdzie zaprezentują swoje pomysły - mówiła Ewa Babicka.
Piotr Węgrzyn - student informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim - stworzył od postaw własny procesor. Pracował nad nim cztery lata. - Zacząłem z ciekawości, od podstaw, i uważam że jest to moje duże osiągnięcie. Mój procesor ma unikalne rozwiązania i jest projektowany z myślą o różnych systemach sterowania, na przykład liniami produkcyjnymi w fabrykach - mówił Piotr Węgrzyn.
Z kolei Grzegorz Barański z Gdańska opracował specjalną aplikację, która służy do wyszukiwania wolnych miejsc parkingowych w dużych miastach. „Wykorzystujemy kamery monitoringowe, żeby określić, ile jest wolnych miejsc na parkingach. Sztuczna inteligencja rozpoznaje obrazy i wykrywa obiekty na tych obrazach. Skuteczność aplikacji jest na poziomie powyżej dziewięćdziesięciu procent”, mówił Grzegorz Barański.
Natomiast Kornelia Wieczorek i Diana Serjant przygotowały projekt biologiczny - ekologiczny, tani i innowacyjny nawóz z hormonem Rhizobium.
W Regeneron ISEF weźmie udział ponad 1800 uczniów i studentów z całego świata. Konkurs rozpocznie się 11 maja. Jego wyniki poznamy w piątek - 17 maja.
Z Piotrem Węgrzynem oraz z Ewą Babicką z Fundacji Zaawansowanych Technologii rozmawia Ewa Plisiecka.
IAR/dad