Raport Białoruś

22.02.2014 Historyczny dzień na Ukrainie. Tymoszenko: trzeba przyprowadzić Janukowycza na Majdan [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 21:00
Kontrolę nad dzielnicą rządową przejęli demonstranci. Rezydencję prezydenta udostępniono zwiedzającym. Parlament wprowadził w życie konstytucję, uwolnił Julię Tymoszenko i mianował nowego szefa spraw wewnętrznych. Tymczasem zjazd w Charkowie jest gotów wziąć odpowiedzialność za część kraju, a Wiktor Janukowycz ogłosił, że doszło do zamachu stanu i nie ustąpi.
Audio
  • Relacja Radomira Czarneckiego z Kijowa (IAR): pożegnanie zabitych na Majdanie
  • Relacja Radomira Czarneckiego z Kijowa (IAR): pałac Janukowycza i dzielnica rządowa ochraniane przez samoobronę Majdanu
  • Relacja Pawła Buszki (IAR) z Kijowa: nowy szef ukraińskiego parlamentu
  • Relacja Pawła Buszki (IAR) z Kijowa: parlament uwolnił Julię Tymoszenko
  • Relacja Pawła Buszko (IAR): opozycjonista został tymczasowym szefem MSW
  • Relacja Radomira Czarneckiego (IAR): Janukowycz nadal czuje się prezydentem
Julia Tymoszenko przemawia na Majdanie w Kijowie
Julia Tymoszenko przemawia na Majdanie w KijowieFoto: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

22.06

Ukraińscy pogranicznicy nie pozwolili wylecieć z Doniecka samolotowi czarterowemu z Wiktorem Janukowyczem na pokładzie - podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy. Samolot nie miał wymaganych dokumentów do przekroczenia granicy. Według pograniczników na pokładzie maszyny znajdował się Janukowycz.

22:01

Waszą odwagą i postawą wyrąbaliście sobie drogę do Europy - mówił europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski do tłumów zgromadzonych na kijowskim Majdanie. Czytaj więcej >>>

21.57

82 zabitych - to najnowszy bilans zamieszek, do których dochodziło w Kijowie od wtorku do czwartku. Według danych resortu zdrowia, ranne zostały 622 osoby. 405 z nich trafiło do szpitali.

21:50

Pola golfowe, kolekcja zabytkowych obrazów i samochodów, przepych i bogactwo - to tylko niektóre rzeczy które zobaczyli Ukraińcy w luksusowej rezydencji Wiktora Janukowycza. [Galeria]

21:35

USA będą współpracować ze swymi sojusznikami, Rosją i organizacjami międzynarodowymi, by wspierać silną, demokratyczną Ukrainę. Witamy z aprobatą uwolnienie z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko - głosi oświadczenie Białego Domu.

21:15

Ultraradykalne stowarzyszenie Prawy Sektor zrzeszające różne ukraińskie ruchy nacjonalistyczne będzie kontynuować protesty w Kijowie, mimo iż parlament odsunął od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Czytaj więcej >>>

20:55

Ukraiński portal Hvyla.org podał w sobotę, że zdymisjonowany p.o. ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko przybył na Białoruś, ta zaś zażądała od niego opuszczenia swego terytorium.
Według portalu, który powołuje się na źródła w białoruskich organach ochrony prawa, na Białoruś przybył zarówno Zacharczenko, jak i Serhij Kurczenko, zarządzający aktywami rodziny Wiktora Janukowycza.

20: 45

Julia Tymoszenko wygłosiła emocjonalne przemówienie na Majdanie. Powiedziała, że trzeba kontynuować protest, do czasu, aż zostaną spełnione wszystkie postulaty Ukraińców. Więcej >>>

(Espreso TV/x-news)

 

 

20:03

Liderka Batkiwszczyny Julia Tymoszenko mówiła po wylądowaniu w Kijowie, że winni śmierci cywilów zostaną ukarani. Opozycjonistka podkreśliła, że swe nowe oblicze Ukraina zawdzięcza nie politykom, lecz zwykłym ludziom.

19:53

Szef rosyjskiej dyplomacji przestrzega Stany Zjednoczone przez ukraińską opozycją. Siergiej Ławrow w telefonicznej rozmowie z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerry'm wyraził opinię, że za kryzys na Ukrainie odpowiada opozycja, która nie przestrzega podpisanego z władzą porozumienia. Według Ławrowa, uzbrojone grupy radykałów przejęły kontrolę nad ulicami Kijowa, a przyzwolenie na to wydali zasiadający w parlamencie liderzy opozycji.
Według rosyjskiego MSZ, John Kerry zapewnił, że "Stany Zjednoczone są zdeterminowane, by doprowadzić do realizacji piątkowego porozumienia i wpłynie w tej sprawie na opozycję".

19:39

Ukraina stanie się niebawem członkiem Unii Europejskiej - oświadczyła w sobotę była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Kilka godzin wcześniej, zgodnie z decyzją parlamentu, została ona zwolniona z więzienia.
- Jestem przekonana, że Ukraina w najbliższym czasie stanie się członkiem Unii Europejskiej i dzięki temu wszystko się zmieni - powiedziała Tymoszenko.

19:37

Uwolnienie Julii Tymoszenko to historyczna chwila dla Ukrainy i całej Europy - oświadczył w sobotę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso napisał na Twitterze, że cieszy się z uwolnienia byłej ukraińskiej premier.

19:35

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague będzie się konsultował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, by uruchomić pomoc finansową dla Ukrainy. Rozmawiał o tym z ministrem dyplomacji Niemiec.

Hague pochwalił w oficjalnym komunikacie "wielkie postępy", jakie poczyniła Ukraina. - Wydarzenia ostatnich 24 godzin dowodzą, że Ukraińcy chcą innej przyszłości oraz tego, że te odważne głosy, które podniosły się ostatnio w tym kraju, zostaną usłyszane - napisał Hague.
- Od tej pory ważne jest to, by ukraińscy politycy reagowali na rozwój wydarzeń w sposób spokojny, z determinacją, by zmobilizować wszystkich Ukraińców do wysiłku na rzecz przyszłych sukcesów - dodał minister. Więcej >>>

19:15

Sytuacja na Ukrainie jest boleśnie odczuwana przez polską gospodarkę. Szacuje się, że w lutym spadek eksportu do tego kraju może wynieść 30 procent - mówił w Lublinie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Ukraina jest jednym z naszych istotnych partnerów - przypomniał szef Polskiego Stronnictwa Ludowego wyliczając, że wschodni sąsiad to ósmy kraj dla Polski pod względem eksportu oraz 18-19 pod względem importu. Piechociński dodał, że polskie inwestycje na Ukrainie siegają miliarda dolarów.
Według Piechocińskiego, w ukraińską gospodarkę należałoby obecnie wpompować kilkadziesiąt miliardów dolarów, ale zarówno Unia Europejska, jak i Rosja, nie mają obecnie takich możliwości.

19:06

Julia Tymoszenko w Kijowie. Wkrótce była premier ma pojawić się na Majdanie. Samolot z przywódczynią największej partii opozycyjnej Batkwiszczyny wylądował na stołecznym lotnisku w Boryspolu.

19:05

Paweł Kowal główne cele misji Parlamentu Europejskiego, która jeszcze w sobotę rozpocznie się na Ukrainie. Chodzi o zapewnienie integralności terytorialnej państwa, kompleksowy program pomocy oraz ukaranie winnych śmieci uczestników demonstracji. Eurodeputowany podkreślił, że obowiązkiem wspólnoty międzynarodowej jest przeprowadzenie dokładnego dochodzenia także w kontekście prawa międzynarodowego. Jak mówił poseł, liczne jego artykuły zostały pogwałcone.

Paweł Kowal przestrzegł jednocześnie wspólnotę europejską przed powtórzeniem błędów z czasów pomarańczowej rewolucji. Jego zdaniem Ukraińcy muszą wiedzieć, że dostaną pomoc na odbudowę kraju. Kowal stwierdził, że nie można dopuścić, by, tak jak 10 lat temu, zmiany na Ukrainie skończyły się wycieczkami polityków na Majdan, a potem długotrwałym milczeniem. Eurodeputowany podkreślił, że pomoc dla Ukrainy powinna być wdrożona już w przyszłym tygodniu. Zdaniem Kowala najważniejszą rolę na politycznej scenie Ukrainy odegra w najbliższych miesiącach Julia Tymoszenko. To ona, jego zdaniem, będzie elementem scalającym polityków dotychczasowej opozycji.

18: 45

Julia Tymoszenko na wolności

18:32

Wiktor Janukowycz, w sobotę pozbawiony władzy przez parlament, usiłował uciec samolotem do Rosji i obecnie przebywa w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie kraju - twierdzi nowy szef parlamentu Ołeksandr Turczynow, cytowany przez Interfax-Ukraina.
- Próbował wejść do samolotu lecącego do Rosji, ale powstrzymali go funkcjonariusze straży granicznej - dodał.

18:23

Podczas popołudniowych obrad Rada Najwyższa Ukrainy mianowała w sobotę swoich pełnomocników ds. kontroli działalności Służby Bezpieczeństwa, resortu obrony oraz prokuratury generalnej; bez zgody prezydenta ukraiński parlament nie może obsadzić tych urzędów. Deputowany partii UDAR Walentyn Naliwajczenko został mianowany przez Radę Najwyższą jej pełnomocnikiem ds. działalności Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Pełnomocnikiem ds. kontroli działalności resortu obrony został były szef sztabu generalnego sił zbrojnych gen. Wołodymyr Zamana. Poseł partii Swoboda Ołeh Mochnicki został mianowany pełnomocnikiem Rady Najwyższej ds. kontroli działalności prokuratury generalnej - podała agencja ITAR- TASS.

Parlament uznał, że dotychczasowy szef państwa "samowolnie odsunął się od wypełniania obowiązków" i wyznaczył swoich pełnomocników ds. kontroli najważniejszych urzędów.
Zgodnie z konstytucją ukraiński parlament nie może mianować szefa służb bezpieczeństwa, ministra obrony ani prokuratora generalnego bez zgody prezydenta, jednak Rada Najwyższa Ukrainy w sobotę odsunęła prezydenta Wiktora Janukowycza od władzy i wyznaczyła datę wcześniejszych wyborów prezydenckich na 25 maja.

18:02
Rosja oskarża opozycję ukraińską o niewypełnienie zobowiązań. Więcej >>>

18:00

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy podejmie ponownie pracę w niedzielę rano o godz. 9 czasu polskiego - poinformował w sobotę po południu nowy szef Rady, poseł opozycyjnej Batkiwszczyny Ołeksandr Turczynow

17:53

"Dyktatura upadła!" - pisze Julia Tymoszenko w oświadczeniu wydanym krótko po jej uwolnieniu.

17:34

Lider UDAR-u Witalij Kliczko entuzjastycznie witany na Majdanie. Tłum skandował "Kliczko, Kliczko". Opozycjonista powiedział, że doszły do niego doniesienia o próbach samosądu, apelował do Majdanu, by nie dochodziło do takich przypadków.

17:31

Mer Charkowa i szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej wyjechali do Rosji. Taką informację przekazał na facebooku nowy pełniący obowiązki minister spraw wewnętrznych Ukrainy. Arsen Awakow z opozycyjnej Batkwiszczyny przekazał, że Mychajło Dobkin i Geniadyj Kernes przekroczyli przejście graniczne w Gontowce.

17:18

Albo ma za sobą Rosję, albo to tylko "ujadanie" przegranego polityka. Tomasz Pisula z fundacji Wolność i Demokracja komentuje ostatnie wypowiedzi Wiktora Janukowycza. Prezydent Ukrainy zapowiedział w wywiadzie telewizyjnym, że nie poda się do dymisji. Uznał też, że opozycja przeprowadziła coś na kształt zamachu stanu. Ekspert uważa, że Janukowycz stracił już legitymację władzy.  – Nikt go tam nie chce – powiedział. Jego zdaniem Janukowycz najpewniej ucieknie za granicę.

17:17

Władza na Ukrainie leży na ulicy - mówi europoseł Marek Siwiec. Polityk Europy Plus przebywa w Kijowie, gdzie przysłuchiwał się obradom Rady Najwyższej Ukrainy.
Marek Siwiec powiedział IAR, że jeśli Janukowycz nie będzie współpracował z parlamantem, to doprowadzi to do próby impeachmentu. Odniósł się w ten sposób do ostatniego wystąpienia prezydenta, w którym Wiktor Janukowycz nazwał opozycję "bandytami", a podejmowane przez nich decyzje okreslił jako bezprawne. Powiedział, że próba dezawuowania tego co się dzieje w Kijowie jest bardzo nierozsądnaze strony Janukowycza.

17:15

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko jedzie na Majdan Niepodległości w Kijowie - przekazał opozycyjny deputowany Arsenij Jaceniuk. Więcej >>>

("Tymoszenko opuszcza więzienie". Espreso TV/x-news)

16:54

Zbigniew Brzeziński na temat Ukrainy. - USA muszą twardo rozmawiać z Rosją o Ukrainie, UE musi wyjść poza slogany i zaoferować Ukrainie pomoc finansową, bo kraj ten jest na skraju bankructwa - powiedział w wywiadzie dla CNN były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa.
- Stany Zjednoczone muszą porozmawiać twardo z Rosjanami. Musimy porozmawiać twardo z Putinem (...) i powiedzieć: nie rozpalajmy na nowo zimnej wojny, bo Ukraińcy chcą nadal pozostać z wami w przyjaźni, ale nie chcą być poddanymi Rosji - powiedział.
Dodał też, że trzeba wyjaśnić Moskwie: "Nie staramy się oderwać od was Ukrainy. Gotowi jesteśmy przystać na rozwiązanie, w którym Ukraina będzie się powoli, stopniowo otwierać na Zachód, ma mniej więcej taki status jak Finlandia. Innymi słowy kraj, który jest bardzo europejski, a zarazem nie stanowi militarnego czy politycznego zagrożenia dla Rosji". Więcej >>>

16:53

Julia Tymoszenko wyszła na wolność. Były premier Ukrainy opuściła szpital więzienny w Charkowie - podają ukraińskie media oraz agencja Reuters.
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dziś rezolucję o uwolnieniu byłej premier - nawet bez zgody prezydenta.

16:37

Parlament ogłosił przerwę do niedzieli, do godziny 08.00 czasu kijowskiego.

16:35

Generał Wołodymyr Zamana będzie pełniącym obowiązki ministra obrony Ukrainy. Taką decyzję podjął parlament - Rada Najwyższa.
Po głosowaniu Wołodymyr Zamana oświadczył, że nie dopuści do rozpadu Ukrainy.
Generał Zamana był wcześniej szefem sztabu generalnego ukraińskiej armii. Został zwolniony w środę przez prezydenta Wiktora Janukowycza.

16:30

Ihor Mochnycki będzie pełnomocnikiem parlamentu do spraw kontroli prac Prokuratury Generalnej - zdecydowała Rada Najwyższa. "Za” głosowało 296 posłów, wstrzymało się 38.
16:20

Parlament przegłosował odsunięcie od funkcji dotychczasowego szefa prokuratury Wiktora Pszonki.

16:15

Ukraiński parlament odsunął od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i zarządził wcześniejsze wybory - na 25 maja. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Więcej >>>

16:10

W Kijowie nie widać oznak przewrotu, budynki rządowe zostały opuszczone - napisał szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w sobotę na Twitterze. Podkreślił też, że nowy przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow został wybrany legalnie.
W udzielonym w sobotę po południu wywiadzie telewizyjnym prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył, że obecne wydarzenia w jego kraju są przewrotem państwowym.

/

- Wydarzenia, które zobaczył nasz kraj i cały świat są przykładem przewrotu państwowego - powiedział.
W komunikacie na Twitterze Sikorski przypomniał też, że Janukowycz ma 24 godziny na podpisanie ustawy przywracającej konstytucję z 2004 roku, która ogranicza kompetencje głowy państwa na rzecz parlamentu. Jest to jeden z warunków porozumienia o wyjściu z kryzysu, które ukraiński prezydent podpisał w piątek wraz z opozycją. Więcej >>>

16:07

Ukraińskie siły zbrojne nie zaangażują się w konflikt polityczny - głosi wydane w sobotę oświadczenie armii. Dowództwo sił zbrojnych opublikowało oświadczenie na stronach internetowych ministerstwa obrony. Komunikat głosi: "Siły zbrojne Ukrainy są wierne swym konstytucyjnym zobowiązaniom i nie mogą zostać wciągnięte w wewnętrzny konflikt polityczny". Więcej >>>

15:30

Lista odpowiedzialnych za masakrę na Majdanie.  Więcej >>>

15:16

Prezydent Wiktor Janukowycz nie ma zamiaru ustąpić . Poinformował o tym w wystąpieniu w lokalnej telewizji charkowskiej "Telekanał 112".
Wiktor Janukowycz potępił też "przewrót" na Ukrainie. - To nie opozycja, to bandyci - mówił prezydent o swoich przeciwnikach. Według niego, wszystkie decyzje, które podejmują opozycjoniści, są sprzeczne z prawem i ocenił, że doszło do przewrotu państwowego.

Powiedział, że wszyscy międzynarodowi pośrednicy, z którymi pracował, dawali mu gwarancje bezpieczeństwa i będzie ich prosił, by zatrzymali działania "bandytów".

WIĘCEJ >>>

Fragment wywiadu z Janukowyczem:


15:10

Doradczyni prezydenta Hanna Herman dementuje wszystkie informacje o odejściu Janukowycza. - Prezydent ogłasza, że doszło do przewrotu w państwie i nie zamierza składać rezygnacji - tak cytuje je słowa agencja UNIAN.

Według Herman, wkrótce ma się pokazać obwieszczenie Janukowycza w formie wideo.

14:49

- Władze charkowskiej kolonii karnej, gdzie przebywa była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, czekają na oficjalny dokument z Kijowa, na podstawie którego była premier wyjdzie na wolność - podała w sobotę agencja Interfax-Ukraina.
Źródło zbliżone do Tymoszenko powiedziało, że może to zająć 1-1,5 godziny.

14:47

Stratfor o Tymoszenko. Analityk tego ośrodka uważa, że uwolnienie Tymoszenko, może być wygodne dla Rosji >>>,

14:45

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wycofuje się ze swych deklaracji ustąpienia z urzędu i domaga się gwarancji bezpieczeństwa - napisała na Facebooku deputowana ukraińskiej opozycji Ołeksandra Kużel.
Z jej wpisu wynika, że taka informacja została przekazana posłom, którzy znajdują się teraz w parlamencie.

Wcześniej deputowany ukraińskiej opozycji Mykoła Katerynczuk mówił, że prezydent Wiktor Janukowycz zadeklarował, że ustąpi z urzędu. Z jego wypowiedzi wynikało, że Janukowycz miał złożyć taką obietnicę w rozmowie z jednym z przywódców opozycji Arsenijem Jaceniukiem i czekano na pisemne potwierdzenie.

14:44

P.o. ministra obrony Ukrainy Paweł Lebiediew poleciał na Krym, nie przekazując nikomu uprawnień szefa resortu - podaje w sobotę na swojej stronie internetowej ukraiński tygodnik "Dzerkało Tyżnia", powołując się na własne źródła.
Według tygodnika zastępca Lebediewa, Wołodymyr Możarowski niszczy wszystkie dokumenty związane z przemieszczaniem wojsk w trakcie obecnego konfliktu na Ukrainie.
Wcześniej w sobotę służby prasowe ministerstwa obrony Ukrainy poinformowały, że Lebediew nie opuścił kraju

14:40
Demonstracja solidarności z Ukraińcami w Krakowie.

fot.
fot. Paweł Pawlica (Polskie Radio)

 

14:31

Nie ma gwałtownego napływu ukraińskich uchodźców do Polski, jesteśmy jednak przygotowani na różne scenariusze. Mówił o tym podczas konferencji prasowej szef MSW. Bartłomiej Sienkiewicz poinformował też, że do tej pory do polskich szpitali trafiły 34 osoby ranne podczas walk w Kijowie. Dziesięciu pacjentów opuściło już placówki medyczne.
Minister Sienkiewicz wyjaśnił, że jego resort przygotował kompleksowy plan zakładający różne warianty wsparcia dla Ukraińców. Chodzi o procedury w przypadku masowego przybywania do Polski obywateli Ukrainy. Minister dodał, że na Majdan ma trafić polska pomoc humanitarna.

14:30

Rosja ma w Charkowie aż sześciu swoich obserwatorów . Na zjazd zwolenników Wiktora Janukowycza pojechali między innymi szefowie komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej i Rady Federacji: Aleksiej Puszkow i Michaił Margiełow.
W charkowskim zjeździe uczestniczą również rosyjscy gubernatorzy: Biełgorodu, Rostowa, Woroneża i Briańska. W opinii szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Aleksieja Puszkowa - uczestnicy zjazdu w Charkowie dyskutują, jak uratować terytorialną integralność Ukrainy. - Tu nie ma ani grama separatyzmu - napisał na swoim blogu Puszkow. Rosyjski polityk dodał, że nikt na zjeździe nie zamierza rozbijać państwa, ale wszyscy chcą je uratować. Niezależni komentatorzy zwracają uwagę, że obecność rosyjskich urzędników na spotkaniu w Charkowie oznacza - bezpośrednie zaangażowanie się Kremla w wydarzenia na Ukraini e.

14:10

Delegaci trwającego w Charkowie zjazdu deputowanych wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów Ukrainy ogłosili, że gotowi są do przejęcia odpowiedzialności za pełnię władzy na tej części terytorium Ukrainy.

Zjazd uznał, że wydarzenia ostatnich dni w Kijowie doprowadziły do paraliżu władz państwa i destabilizacji sytuacji. - Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy pracuje w warunkach terroru, gróźb i zabójstw - napisali delegaci o odbywającym się w ukraińskiej stolicy posiedzeniu parlamentu, który podejmuje decyzje, mające zapewnić normalne funkcjonowanie państwa.
Charkowski zjazd ocenił, że decyzje Rady Najwyższej są "wątpliwe" z prawnego punktu widzenia.
Według obecnych na miejscu mediów delegaci skandowali podczas obrad "Rosja, Rosja!", a znany z prorosyjskich poglądów deputowany Partii Regionów Wadym Kołesniczenko wykrzykiwał: "Za przyjaźń z Rosją! Gospodarczą! Duchową! Wyznaniową!".
W zjeździe uczestniczył jako delegat m.in. szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Aleksiej Puszkow. Miał na nim być także prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, jednak się tam nie pojawił. Miejsce pobytu szefa państwa wciąż pozostaje nieznane.

14:00

Doradczyni prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza Hanna Herman zaprzeczyła pogłoskom, jakoby Wiktor Janukowycz podał się on do dymisji. Wcześniej taką informację przekazał w parlamencie w Kijowie opozycyjny deputowany Wiaczesław Kyryłenko.

13:56

Opuszczona rezydencja prezydenta Wiktora Janukowycza:

13:45

Strona internetowa prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza jest niedostępna od co najmniej godziny. Nie wiadomo, gdzie jest sam Janukowycz.

13:31

Julia Tymoszenko jest już wolna. Taką informację przekazała rzeczniczka byłej premier Ukrainy, na która powołuje się agencja Associated Press. Więcej >>>

13:15

Rosja wysłała na Ukrainę swojego obserwatora. Szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Michaił Margiełow wyjechał do Charkowa, gdzie weźmie udział w zjeździe zwolenników Wiktora Janukowycza.
Margiełow przed wyjazdem na Ukrainę powiedział agencji Interfax, że do Charkowa jedzie z polecenia przewodniczącej Rady Federacji Walentiny Matwijenko.

Komentatorzy przypominają, że Michaił Margiełow należy do grona zaufanych współpracowników Władimira Putina. W przeszłości był związany z radzieckimi i rosyjskimi służbami bezpieczeństwa. Komentatorzy podkreślają też, że obecność rosyjskiego obserwatora na zjeździe w Charkowie oznacza, że Kreml bardzo poważnie traktuje wydarzenia na Ukrainie.

12:52

Deputowani z południowo -wschodniej Ukrainy zadeklarowali, że biorą odpowiedzialność za "konstytucyjny porządek" w państwie - informuje "Russia Today". Według tych doniesień, deputowani oświadczyli, że kraj musi pozostać całością. Kwestionują jednak ostatnie decyzje parlamentu w Kijowie. Chodzi między innymi o rezolucje o uwolnieniu Julii Tymoszenko i powołaniu opozycjonisty Arsena Awakowa na ministra spraw wewnętrznych.

12:49

Przed głosowaniem nowy przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow oświadczył, że życie znajdującej się pod strażą Julii Tymoszenko jest zagrożone. Więcej >>>

12:42

Parlament Ukrainy zwolnił w sobotę Wiktora Pszonkę ze stanowiska prokuratora generalnego . Mimo wezwań do stawienia się przed deputowanymi, Pszonka nie przybył tego dnia do Rady Najwyższej, by wyjaśnić swe działania podczas trwającego od listopada kryzysu.

12:35

Parlament Ukrainy przyjął rezolucję o uwolnieniu z więzienia Julii Tymoszenko. Więcej >>>

12:32

Ukraiński parlament mianował w sobotę na stanowisko p.o. ministra spraw wewnętrznych deputowanego opozycyjnej partii Batkiwszczyna Arsenija Awakowa.

12:28

Parlament Ukrainy wprowadził w życie w sobotę uchwaloną dzień wcześniej ustawę o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 roku. Ta ustawa zasadnicza ogranicza kompetencje prezydenta, a rozszerza - parlamentu.
Rada Najwyższa Ukrainy uznała, że ma do tego prawo, gdyż prezydent Wiktor Janukowycz nie wywiązał się ze swych zobowiązań i nie podpisał tego aktu jako szef państwa.

Więcej >>>

12:23

Ukraińska strona rosyjskojęzyczna Versii.com twierdzi, że prezydent Wiktor Janukowycz planuje ustąpić. Według tych doniesień, ukraiński przywódca w Charkowie ma rozmawiać z urzędnikami o utworzeniu rządu separatystycznego w południowo-wschodniej części kraju i na Krymie. Versii.com twierdzi również, że Janukowycz rozważa zwrócenie się do prezydenta Rosji Władimira Putina o "zagwarantowanie bezpieczeństwa tych regionów". Z doniesień strony wynika, że Wiktor Janukowycz rozmawia z szefem swojej administracji Andrijem Klujewem i byłym premierem Mykołą Azarowem.

11:54

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło w wydanym w sobotę oświadczeniu, że na terytorium Białorusi nie przebywają żadni wysocy rangą urzędnicy ani politycy ukraińscy.

11:53

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykonuje swoje obowiązki - zapewniły w sobotę służby prasowe tej instytucji. Według agencji Interfax-Ukraina szefa SBU Ołeksandra Jakymenki i niektórych jego zastępców nie ma jednak w jego miejscu pracy.

11:43

Ołeksandr Turczynow został wybrany na nowego przewodniczącego ukraińskiej Rady Najwyższej. - Centrum władzy ukraińskiej znajduje się teraz, tutaj, w parlamencie - oświadczył Turczynow po wyborze. - To obecnie jedyne na Ukrainie ciało, które posiada legitymację do sprawowania władzy - powiedział poseł. Turczynow dodał, że obecnie to na parlamencie spoczywa rządzenie krajem. - Dlatego proszę o jedność i konsensus, żebyśmy mogli stworzyć koalicyjny rząd - podkreślał.

Więcej >>>

11:42

Porozumienie pomiędzy prezydentem Janukowyczem a opozycją nie kończy sprawy, przed Ukrainą trudna droga. To opinia większości gości programu "Śniadanie w Trójce". Więcej >>>

11:35

Ukraiński parlament potępił przejawy separatyzmu oraz próby naruszenia integralności terytorialnej państwa . Specjalną uchwałę poparło 319 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.
Uchwała skierowana jest do sobotniego zjazdu deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów kraju w Charkowie. Zjazd organizuje tzw. Ukraiński Front, powołany w odpowiedzi na protesty antyrządowe w Kijowie. Jego uczestnicy mają rozpatrzyć ideę federalizacji państwa.

Samoobrona
Samoobrona Majdanu ochrania Radę Najwyższą; fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

 

11:25

Były szef ukraińskiej dyplomacji Petro Poroszenko i były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandr Turczynow są kandydatami na nowego przewodniczącego parlamentu Ukrainy - podała w sobotę prywatna agencja informacyjna UNIAN.
Jeden z tych opozycyjnych polityków ma zastąpić na stanowisku Wołodymyra Rybaka, który podał się do dymisji ze względu na zły stan zdrowia.

11:13

Personel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy zaapelował w sobotę do obywateli o wspólną z funkcjonariuszami milicji ochronę porządku publicznego w kraju - poinformowano w komunikacie MSW.

- Połączmy nasze siły w tworzeniu rzeczywiście niepodległego, demokratycznego i rządzącego się prawem państwa europejskiego! Chwała Ukrainie! - głosi oświadczenie MSW

11:13

Partia Swoboda przygotowuje projekt uchwały o przekazaniu luksusowej podkijowskiej rezydencji Janukowycza państwu. – Może tam będzie sierociniec, może muzeum korupcji – powiedział poseł Andrij Ilienko.

11:02

P.o. szefa MSZ Ukrainy Leonid Kożara oraz komendant główny Straży Granicznej Mykoła Łytwyn pozostają w Kijowie - podały ich biura prasowe. Sytuacja na granicach państwa jest pod kontrolą - poinformowano.
Nie wiadomo jednocześnie, czy na stanowisku pozostaje p.o. ministra obrony Paweł Lebiediew. - Według naszych informacji minister nie opuścił kraju - poinformowało jego biuro.

11:00

Milicja w Kijowie pracuje w normalnym trybie, wszyscy jej zwierzchnicy są na swoich miejscach - zapewniły w sobotę służby prasowe milicji w stolicy Ukrainy.

10:51

Z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem "wszystko jest w porządku", jest na Ukrainie - powiedziało wyższe rangą źródło w siłach bezpieczeństwa, cytowane w sobotę przez Reutera. Osoba ta nie potwierdziła, czy Janukowycz przebywa obecnie w Kijowie.

10:48

Do Krakowa dotarło dziewięciu rannych z Kijow a. Z Ukrainy zostali przetransportowani wojskowym samolotem CASA. Około 1 w nocy wylądowali w Balicach, a stamtąd zostali przewiezieni do szpitala wojskowego przy ulicy Wrocławskiej. Transportowano ich w specjalnej kolumnie.  Reporter IAR widział dwie karetki krakowskiego pogotowia ratunkowego, ale również kilka wojskowych karetek eskortowanych przez Żandarmerię Wojskową. Specjalistycznymi pojazdami była przewożona dwójka najciężej rannych w starciach. Przed bramą szpitala cały czas straż trzyma Żandarmeria Wojskowa.
Wcześniej minister spraw zagranicznych podawał, że ranni mają zostać przewiezieni do Szpitala MSW w Krakowie. Dyrekcja zatrudniła nawet dodatkowy personel i ściągnęła na dyżury dodatkowych chirurgów, ortopedów, a także lekarzy z oddziału intensywnej terapii.

10:47

Komentarze prasy w Niemczech: wynegocjowane w Kijowie jest bardzo kruche. Ukrainę czekają teraz bardzo trudne miesiące. Komentator "Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że porozumienie należy przyjąć z zadowoleniem. Ale nie ma pewności, że rzeczywiście doprowadzi ono do przezwyciężenia kryzysu na Ukrainie. Prezydent Wiktor Janukowycz w przeszłości notorycznie łamał dane słowo. Dlatego trzeba wywierać na niego presję, aż do spełnienia wszystkich punktów umowy. To zadanie dla rządów Polski, Niemiec i Francji, których przedstawiciele uczestniczyli w negocjacjach. Komentator "Sueddeutsche Zeitung" podkreśla z kolei, że wynegocjowany kompromis jest bardzo bolesny, bo zawarto go z politykiem, z którego rządami już zawsze będzie kojarzyć się rozlew krwi. Ale nie było innego wyboru. Autor komentarza dodaje, że Ukrainę czekają niezwykle trudne miesiące. Kto odpowie za przemoc, za zabitych, za snajperów na dachach i za koktajle mołotowa rzucane przez radykałów - pyta komentator "Sueddeutsche Zeitung”.

10:46

Na całym terytorium Ukrainy dziś żałoba , odwołano imprezy rozrywkowe i zawody sportowe. Flagi na domach, siedzibach urzędów publicznych i organizacji samorządowych, są opuszczone do połowy masztów.
Ministerstwo zdrowia Ukrainy w najnowszym raporcie podaje, że podczas zamieszek w Kijowie zostały ranne 603 osoby, 390 z nich hospitalizowano. Ostatniej doby o pomoc medyczną poprosiło 26 osób, 21 z nich trafiło do szpitali.
Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia, od początku starć w Kijowie zginęło 77 osób. Strona opozycyjna twierdzi, że śmiertelnych ofiar może być nawet 100.

10:39

Reporterzy telewizji 5 kanał są przy rezydencji Janukowycza. Ochrona powiedziała im, że tam nikogo nie ma.

10:37

Prezydent Wiktor Janukowycz jest w Charkowie i podpisze przyjęte wczoraj przez Radę Najwyższą ustawy - tak twierdzi doradczyni Janukowycza Anny German, jej słowa cytuje agencja UNN.
- Prezydent jest w Charkowie z roboczą wizytą, przyleciał tutaj wczoraj wieczorem. Dziś spotyka się z wyborcami, wystąpi też w telewizji. Nie ma zamiaru brać udziału w zjeździe, który odbywa się Charkowie - mówiła Anna German. Chodzi o zjazd deputowanych różnych szczebli - przedstawicieli wschodniej i południowej Ukrainy, który miał zorganizować znany ze swojej prorządowej postawy gubernator charkowski, Michaił Dobkin. Charków to bastion polityczny Wiktora Janukowycza.

10:20

Lider Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk mówi, że prezydent miał obowiązek podpisać ustawę o zmianie konstytucji w piątek. Nie zrobił tego i jest to podstawą do usunięcia go ze stanowiska - mówił opozycjonista.

10:15

Kolejni posłowie opuszczają frakcję Partii Regionów - podała w sobotę agencja Interfax-Ukraina. Według niej, takie informacje o odejściu deputowanych podaje wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułyński.
Jak przypomina agencja, we frakcji Partii Regionów było 205 deputowanych. W piątek frakcję opuściło 28 deputowanych. Rano w sobotę prowadzący obrady odczytał deklaracje 14 deputowanych o odejściu z frakcji Partii Regionów.

10:07

Reuters: demonstranci twierdzą, że przejęli kontrolę nad budynkiem administracji Janukowycza w Kijowie.

09:50

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz opuścił Kijów - powiedział w sobotę jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko . Według Kliczki jedynym rozwiązaniem są przedterminowe wybory prezydenckie.
Wcześniej partia Kliczki UDAR powiadomiła, że chce w parlamencie uzyskać poparcie dla uchwały wzywającej Janukowycza do ustąpienia.
Kliczko wezwał do przeprowadzenia wyborów prezydenckich do 25 maja br . [Więcej >>>]

09:49

Rezydencja prezydenta Wiktora Janukowycza w Kijowie nie jest już chroniona. Budynek wygląda na opuszczony. Po terenie swobodnie mogą się poruszać dziennikarze i kijowianie.  Ochrona ich tam wpuściła.
Siedziby prezydenta leżącej w odległości około 15 kilometrów od Kijowa pilnują przedstawiciele opozycji.
W piątek niezależne ukraińskie media podały informację, że Janukowycz wywiózł ze swojej rezydencji i biura Kijowa wszelkie cenne rzeczy i dokumenty.

09:47

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, ministrowie oraz większość deputowanych rządzącej dotychczas Partii Regionów opuścili Kijów i nie wiadomo, gdzie się teraz znajdują - tak powiedział sobotę w parlamencie deputowany partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow.
Poseł zaapelował do Rady Najwyższej o jak najszybsze powołanie p.o. premiera i p.o. ministra spraw wewnętrznych.

09:40

Budynki rządowe w Kijowie oraz administracja prezydenta, ochraniane są przez ochotniczą samoobronę z miasteczka namiotowego na Majdanie Niepodległości.

09:39
Agencja Interfax-Ukraina podała w sobotę, powołując się na swoje źródła, że prezydent jest w Charkowie. Jurij Mirosznyczenko, przedstawiciel prezydenta w parlamencie oświadczył, że nie wie, gdzie znajduje się obecnie głowa państwa.

09:38

Według jednej z ukraińskich telewizji, ochrona wpuściła ludzi na terytorium prywatnej rezydencji prezydenta Janukowycza.

09:37

Nowy projekt Kliczki. Ukraińska opozycja będzie chciała poparcia parlamentu dla rezolucji wzywającej prezydenta Wiktora Janukowycza do natychmiastowego ustąpienia . Projekt rezolucji ma złożyć partia UDAR Władimira Kliczko. Taką informację przekazała rzeczniczka przywódcy UDAR-u Oksana Zinowiewa.
Rezolucja taka pozwoliłaby na ustalenie przez parlament daty wcześniejszych wyborów. Władimir Kliczko powiedział do zgromadzonych na Majdanie w Kijowie, że chce poparcia deputowanych dla tej rezolucji, by "pozbyć się Janukowycza".

09:15

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak podał się do dymisji . Według informacji mediów ukraińskich, Rybak jest w Charkowie razem z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.
Oficjalnym powodem złożenia dymisji przez Rybaka mają być jego problemy zdrowotne.
O swoim odejściu poinformował też Ihor Kałetnyk, wiceprzewodniczący Rady Najwyższej , należący do Komunistycznej Partii Ukrainy, sojuszniczki Partii Regionów. .

09:00

Rada Najwyższa zebrała się rano, aby kontynuować prace nad wcielaniem w życie kompromisu, zawartego między władzą i opozycją przy mediacji ministrów Polski i Niemiec.

08:00

Według informacji mediów prezydent Janukowycz udał się w piątek późnym wieczorem prywatnym samolotem do Charkowa na wschodzie kraju, gdzie sobotę ma się odbyć zjazd deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów kraju. Zjazd przygotował tzw. Ukraiński Front, powołany w odpowiedzi na protesty antyrządowe w Kijowie. Razem z prezydentem mieli polecieć przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Wołodymyr Rybak, szef administracji prezydenckiej Andriej Klujew oraz biznesmen i deputowany do parlamentu Wadym Nowinski, który należy do najbliższego kręgu osób związanych z Janukowyczem.

07:00

Zapowiada się bardzo trudny dzień dla Ukrainy. Rada Najwyższa ma wcielać w życie porozumienie, wypracowane przez opozycję i prezydenta, przy mediacji szefów dyplomacji Niemiec i Polski. Jednak Majdan wieczorem okazywał dużą nieufność wobec zapisów tego kompromisu. Ludzie domagali się natychmiastowej dymisji Janukowycza. W dokumencie porozumienia mówi się o przedterminowych wyborach, które nastąpią nie później niż w grudniu. Więcej >>>

W piątek Rada Najwyższa przyjęła szereg uchwał, które zmieniają polityczną rzeczywistość kraju, m.in. przywróciła konstytucję ograniczającą władzę prezydenta, przyjęła uchwałę pozwalającą na uwolnienie Julii Tymoszenko. Uchwały parlamentu musi jeszcze podpisać prezydent.

IAR/PAP./in./agkm

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
ego78th2014-02-23 06:46 Zgłoś
Podziwiam protestujących Ukraińców. Podejrzewam, że rozleniwieni Polacy mimo tego, że są na co dzień podobnie oszukiwani i okradani przez skorumpowanych polityków nie są w chwili obecnej doprowadzić do podobnego przewrotu. Polacy potrafią sobie radzić wyłącznie podczas powodzi, z którymi od lat nie radzi sobie rząd i imprez sportowych, podczas których powstają niewypłacalne i ciągle poddawane ocenom bezpieczeństwa obiekty sportowe. Poza tym marazm i bieda jak w poprzednich wiekach. Ale ważne, że na święta jest skredytowany kosz z jedzeniem i auto na raty.
szeleszczyciel2014-02-22 10:12 Zgłoś
O, to jednak uciekł, banderowcom nie udało się. Byłby wisiał w ogrodzie na jabłonce...
Czytaj także

Ukraina wciela w życie porozumienie. Majdan nie wierzy Janukowyczowi

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 09:12
Parlament Ukrainy zebrał się rano, by pracować nad realizacją zawartego kompromisu. Tymczasem według mediów prezydent Wiktor Janukowycz wyjechał ze swoimi współpracownikami do Charkowa. W piątek na Majdanie żegnano zabitych. Opozycja przedstawiła protestującym warunki porozumienia, wiele osób jednak żąda natychmiastowej dymisji Wiktora Janukowycza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pusty pałac Janukowycza. ”Rezydencję oddamy państwu"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 11:38
Do pałacu prezydenckiego w Kijowie wpuszczono grupę dziennikarzy. Również luksusowa prywatna rezydencja Janukowycza opustoszała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory na Ukrainie wiosną? Projekt rezolucji Kliczki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 10:28
Ukraińska opozycja apeluje do wszystkich deputowanych o poparcie rezolucji wzywającej prezydenta Wiktora Janukowycza do natychmiastowego ustąpienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turczynow na czele parlamentu. "Centrum władzy jest tutaj"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 13:13
- To obecnie jedyne na Ukrainie ciało, które posiada legitymację do sprawowania władzy - powiedział nowy przewodniczący Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 13:56
- Janukowycz był zobowiązany do podpisania tej ustawy jeszcze w piątek - wyjaśnił jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk. Dlatego Rada Najwyższa sama ją wdrożyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: rada mianowała opozycjonistę szefem MSW

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 13:20
Arsen Awakow z Batkiwszczyny jest nowym tymczasowym szefem resortu spraw wewnętrznych. Tak zdecydowała Rada Najwyższa w Kijowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraiński parlament uwolnił Julię Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 14:44
Przed głosowaniem nowy przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow oświadczył, że życie znajdującej się pod strażą Julii Tymoszenko jest zagrożone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janukowycz nie chce odejść: to przewrót państwowy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 18:41
Prezydent Wiktor Janukowycz nie ma zamiaru ustąpić. Wydarzenia na Ukrainie określił jako zamach stanu, a opozycję mianem bandytów. Mówił o tym w wystąpieniu w lokalnej telewizji charkowskiej "Telekanał 112".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rada: Janukowycz nie jest już prezydentem, wybory na Ukrainie 25 maja

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 18:02
Tymczasem Wiktor Janukowycz powiedział wcześniej w wywiadzie telewizyjnym, że wszelkie decyzje Rady Najwyższej są niezgodne z prawem i doszło do zamachu stanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tymoszenko: Ukraina będzie niebawem w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 20:16
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wyszła z więzienia w Charkowie, gdzie odbywała karę za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich w maju.
rozwiń zwiń