Raport Białoruś

Media: Białoruś i Kazachstan odmówiły Rosji podniesienia ceł dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:08
Rosja chciała odpowiedzieć podniesieniem ceł na towary z Ukrainy, po podpisaniu przez Kijów umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską – pisze dziennik ”Wiedomosti”.
Żołnierz z ukraińskiego batalionu Ajdar w Ługańsku na wschodniej Ukrainie. Na murze napis Wolna Ukraina.
Żołnierz z ukraińskiego batalionu Ajdar w Ługańsku na wschodniej Ukrainie. Na murze napis "Wolna Ukraina".Foto: PAP/EPA/IVAN BOBERSKYY

Partnerzy Rosji w Unii Celnej, Białoruś i Kazachstan, odmówili podniesienie ceł na towary sprowadzane z Ukrainy, czego domagała się od nich Moskwa, która w ten sposób chce odpowiedzieć na podpisanie przez Kijów umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Poinformował o tym w poniedziałek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło w aparacie (kancelarii) rządu Federacji Rosyjskiej i urzędnika federalnego, który uczestniczył w trójstronnych rozmowach na ten temat. Były one prowadzone na forum Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EKG).

Komisja ta, to ponadnarodowy organ regulacyjny Unii Celnej (UC) i Jednolitego Obszaru Gospodarczego (JOG), innej struktury integracyjnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan. Od 1 stycznia 2015 roku na bazie UC i JOG ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EUG), wzorowana na UE wspólnota, do której Kreml chciał wciągnąć także Ukrainę. Ta jednak wybrała integrację z Unią Europejską.

Komisja ma dwa szczeble kierownicze - Radę (Rosję reprezentuje w niej I wicepremier Igor Szuwałow) i Kolegium (jego przewodniczącym jest były wicepremier FR Wiktor Christienko).

Według rozmówców "Wiedomosti" sprawa podniesienia ceł na towary wwożone z Ukrainy była omawiana na posiedzeniu Rady EKG. Rosja zaproponowała Białorusi i Kazachstanowi przyjęcie wspólnej rezolucji o wprowadzeniu nowego reżimu celnego dla Kijowa, jednak Mińsk i Astana nie zgodziły się na propozycję Moskwy. Informatorzy rosyjskiej gazety zauważyli, iż przepisy UC stanowią, że w takiej sytuacji Rosja może działać w trybie jednostronnym.

W piątek Ukraina podpisała w Brukseli drugą część umowy stowarzyszeniowej z UE, dotyczącą utworzenia strefy wolnego handlu, a także współpracy w dziedzinie gospodarki, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Polityczną część porozumienia Kijów i Bruksela podpisały w marcu, co miało być sygnałem wsparcia dla ukraińskich władz w czasie rosnących napięć w stosunkach Ukrainy z Rosją.

Umowa stowarzyszeniowa ma pogłębić współpracę polityczną Ukrainy z UE, a także stopniowo zintegrować jej rynek z unijnym. Nie zawiera one jednak obietnicy przyjęcia Ukrainy do UE w przyszłości.

Ukraina należy do poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), w ramach której jest uczestnikiem strefy wolnego handlu. Dzięki temu może bez cła eksportować swoje towary do pozostałych 10 krajów WNP, w tym FR.

Rosja twierdzi, że stowarzyszenie Ukrainy z Unią Europejską zaszkodzi rosyjskim interesom gospodarczym. Moskwa obawia się, iż po zniesieniu ceł w handlu między Ukrainą i UE na rynek UC jako ukraińskie trafiać będą tanie towary europejskie, a także, iż tanie towary europejskie będą wypierać z rynku Ukrainy droższe ukraińskie, które w konsekwencji popłyną do Rosji. Moskwa jeszcze przy poprzednim prezydencie Ukrainy Wiktorze Janukowyczu zapowiadała podjęcie kroków w razie podpisania przez Kijów porozumienia z UE.

Media: Kazachstan negocjuje wejście do WTO, Białoruś ma 600-kilometrową granicę

Cytowany przez "Wiedomosti" urzędnik z aparatu rządu FR oświadczył, że Moskwa rozumie stanowisko Astany i Mińska: Kazachstan prowadzi negocjacje w sprawie przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO) i nie chce ryzykować zablokowania akcesji przez Ukrainę, a Białoruś ma 600-kilometrową granicę z Ukrainą, której zamknięcie z technicznego punktu widzenia byłoby trudne, a z ekonomicznego - nieopłacalne.

Rosja zamierza chronić swój rynek przed ukraińskim eksportem wykorzystując aneks nr 6 do umowy o strefie wolnego handlu WNP. Pozwala on cofnąć preferencje, jeśli import z kraju należącego do strefy rośnie w takim tempie, że szkodzi gospodarce danego państwa lub stwarza takie zagrożenie. W takiej sytuacji zamiast stawki zerowej może być wprowadzona stawka wynikająca z zasad WTO, czyli 7,1 proc.

Niezależni eksperci odradzają Kremlowi wypowiadanie Ukrainie wojny handlowej. Zdaniem Andrieja Knobla z moskiewskiego Instytutu Jegora Gajdara problem ewentualnego tranzytu przez terytorium Ukrainy tanich towarów z UE jest sztuczny. - Granica celna nie jest likwidowana, pochodzenie towarów można skontrolować, naruszenia będą zwykłą kontrabandą - oświadczył ekspert.

Jego zdaniem podpisanie przez Ukrainę umowy o stowarzyszeniu z UE niczego nie zmienia w ukraińsko-rosyjskich stosunkach handlowych. - A podniesienie ceł w handlu z Ukrainą będzie niekorzystne tak dla Rosji, Białorusi oraz Kazachstanu, jak i dla Ukrainy, gdyż pojawienie się barier we wzajemnym handlu doprowadzi jedynie do wzrostu cen - oznajmił Knobel, przytoczony na stronie internetowej Instytutu Gajdara.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Import ukraińskich towarów na Białoruś spadł o 40 procent

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 14:12
Import ukraińskich towarów na Białoruś zmniejszył się w styczniu prawie o 40 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku - wynika z danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka za jednością Ukrainy i dialogiem Kijowa z Moskwą. "Nie straćcie Krymu"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:59
Nie straćcie Krymu, Wiktora Janukowycza lepiej sprowadźcie do siebie – takie rady dawał ukraińskim dziennikarzom Aleksander Łukaszenka podczas wizyty w Kijowie, gdzie przybył na uroczystość inauguracji prezydenta Petra Poroszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W sieci pojawił się dialog ”Łukaszenki i syna Janukowycza”

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 18:29
Rosyjski satyryk twierdzi, że podszył się pod syna Janukowycza, by przez telefon porozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką. Zapewnia przy tym, że rozmowę w sieci umieścił potem ktoś inny - ktoś, kto podsłuchiwał białoruskiego lidera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Afera podsłuchowa" po białorusku. Rosyjskie służby chciały zepsuć relacje Łukaszenki z Kijowem?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 15:40
Białoruskie niezależne media zastanawiają się, jak mogło dojść do rozmowy telefonicznej rosyjskiego satyryka z Aleksandrem Łukaszenką. Według wielu ekspertów, przeprowadzenie takiej rozmowy i jej nagranie jest niemożliwe bez udziału służb.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś dostała od Rosji kredyt 2 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 18:44
Rosyjski bank VTB przyznał Białorusi krótkoterminowy kredyt w wysokości 2 mld dolarów - poinformowała państwowa agencja białoruska BiełTA.
rozwiń zwiń