Polskie Radio
Section05
Petro Poroszenko

Ukraina: 5 osób aresztowanych z powodu incydentu na granicy

Ukraińska policja aresztowała pięć osób w związku z incydentem na przejściu granicznym w Szeginiach, z udziałem Micheila Saakaszwilego. Były prezydent Gruzji i gubernator Odessy otrzymał protokół o nielegalnym przekroczeniu granicy. Zwolennicy Micheila Saakaszwilego wtargnęli na przejście graniczne z Polską i wprowadzili polityka na terytorium Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Micheil Saakaszwili granica straż graniczna Petro Poroszenko

Saakaszwili: wracam na Ukrainę, nie boję się spisku

10 września były prezydent Micheil Saakaszwili zamierza przekroczyć granicę Ukrainy, mimo zapewnień służby granicznej, że nie zostanie wpuszczony - informował o tym na konferencji w Warszawie. Pod koniec lipca został pozbawiony przez prezydenta Petra Poroszenkę ukraińskiego obywatelstwa. Saakaszwili mówił, że straszy się go aresztem i deportacją do Gruzji. Chce wjechać na Ukrainę o godzinie 14 w niedzielę na przejściu Korczowa-Krakowiec.
Zobacz więcej na temat:  Micheil Saakaszwili Gruzja Ukraina Rosja Petro Poroszenko Kijów ŚWIAT

Ukraina nie zgadza się na misję pokojową w Donbasie

Ukraina nie zgadza się na pomysł Władimira Putina przeprowadzenia misji pokojowej w Donbasie. Zdaniem władz w Kijowie, Rosja nie może uczestniczyć w takiej misji, niedopuszczalne są też rokowania z przywódcami separatystów. Odpowiednie oświadczenie w tej sprawie wystosował ukraiński resort dyplomacji. O szczegółach w audycji Świat w Powiększeniu mówił korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Donbas Rosja Władimir Putin Petro Poroszenko

"Trudno przewidywać polityczną przyszłość Saakaszwilego"

Gruzja złożyła wniosek do władz polskich o ekstradycję swojego byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, który przebywa w naszym kraju. Gruzińska prokuratura wydała list gończy za Micheilem Saakaszwilim. Jeśli były prezydent Gruzji pojawi się na terytorium swojego kraju, zostanie zatrzymany. O sytuacji Micheila Saakaszwilego mówił w audycji Gorący Temat Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gruzja Ukraina Petro Poroszenko Micheil Saakaszwili Unia Europejska Litwa