Raport Białoruś

Białoruś: tzw. wybory prezydenckie prawdopodobnie 15 listopada

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 16:35
Sankcje wprowadzone przez państwa Zachodu przeciwko członkom komisji wyborczych na Białorusi nie przeszkodzą w przeprowadzeniu wyborów prezydenckich na Białorusi - oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Jarmoszyna stwerdziła, że najbardziej prawdopodobny termin tegorocznych wyborów prezydenckich to 15 listopada.

- Członkowie naszych komisji wyborczych, ich rdzeń, to ludzie tak ściśle związani z systemem państwowym w dobrym sensie tego słowa, że właśnie to wpływa na ich zachowanie i sposób działania. Dobro ojczyzny jest dla nich większą wartością niż możliwość pojechania do Paryża. Dlatego wprowadzenie przez państwa zachodnie sankcji w żaden sposób nie wpływa na procesy wyborcze - zapewniła Jarmoszyna w wywiadzie dla pisma "Biełaruskaja Dumka".

Dodała, że sankcje obejmują głównie członków centralnej Komisji Wyborczej oraz kierownictwo komisji obwodowych.

- To oczywiście nieprzyjemne - oświadczyła Jarmoszyna. Podkreśliła jednak, że pozbawienie możliwości wyjazdu do UE jest odbierane jako coś strasznego przez ludzi, dla których najważniejszy jest pieniądz, a na wyborach w Białorusi pracują "ludzie którzy są ponad takie poglądy". - Nasze najważniejsze wartości w życiu są inne - powiedziała.
- Swoją drogą nieraz słyszałam od kolegów, że poczuliby się urażeni, gdyby nie wprowadzono przeciwko nim sankcji. Bo jak to: szefowa CKW została nimi objęta, a oni nie? To znaczy, że źle pracowali - dodała.

Szefowa CKW powtórzyła też, że najbardziej prawdopodobnym terminem wyborów prezydenckich jest 15 listopada i wstępnie zaakceptował go też Aleksander Łukaszenka.

- To ostatnia możliwa niedziela na przeprowadzenie wyborów, bo zgodnie z konstytucją Białorusi powinny się one odbyć nie później niż 2 miesiące przed wygaśnięciem pełnomocnictw szefa państwa. A termin (ich wygaśnięcia) to 21 stycznia 2016 r. - oznajmiła Jarmoszyna.

Po ostatnich wyborach prezydenckich w grudniu 2010 r. doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Łukaszence, zajmującemu to stanowisko już od 1994 r. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, gdyż sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Wszystkie wybory, jakie odbywały się na Białorusi od 1996 roku, zostały uznane przez OBWE za nieuczciwe. Z tego powodu Jarmoszyna i sekretarz CKW Mikałaj Łazawik są objęci sankcjami wizowymi przez UE i USA. Sankcjami UE, obejmującymi ponad 200 osób, objęty jest także sam Łukaszenka.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: świat stanął na progu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:10
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział , że kryzys na Ukrainie "doprowadził do pogłębienia podziałów, zarówno wewnątrz tego kraju, jak i poza jego granicami". Mińsk odwiedził we wtorek Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceszefowa MSZ Białorusi: widać niewielką poprawę relacji z UE

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 05:00
Rozwój dobrosąsiedzkich relacji Mińska z Unią Europejską "był i pozostaje jednym z priorytetów białoruskiej polityki zagranicznej” - oświadczyła Jelena Kupczyna, wiceszefowa białoruskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert PISM: Łukaszenka prewencyjnie przykręca śrubę, uderza w potencjalnie niebezpieczne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 19:13
Aleksander Łukaszenka w obliczu kryzysu wyraźnie zaostrza politykę - tak Anna Maria Dyner komentuje represje białoruskich władz wobec niezależnych portali informacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:26
Ma ochraniać odcinek 377 km, w tym fragment granicy wodnej. Oddział przystąpił do pracy w poniedziałek wieczorem - poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bank Światowy przyznał Białorusi 250 mln dolarów kredytu na drogę Mińsk-Grodno

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 22:00
Bank Światowy udzieli Białorusi kredytu wysokości 250 mln dol., m.in. na modernizację drogi Mińsk-Grodno - poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane w czwartek.
rozwiń zwiń