Raport Białoruś

Białoruś: testy bojowe rakiety Polonez. Nagrody od Łukaszenki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 09:22
Aleksander Łukaszenka polecił nagrodzić białoruskich twórców wyrzutni rakietowych Polonez. Na poligonie pod Homlem na wschodzie Białorusi odbyły się udane bojowe testy nowej broni.
Audio
Testy Poloneza
Testy PolonezaFoto: kadr z wideo/telekanał ONT

Po udanym strzelaniu Łukaszenka na spotkaniu w Mińsku z premierem i szefem Banku Narodowego powiedział, że systemy rakietowe Polonez zdały egzamin. - U nas dziś szczęśliwy dzień w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony - mówił Łukaszenka. Oznajmił, że udało się doprowadzić do produkcji nowej broni rakietowej w ciągu dwóch lat.

Minister obrony Andrej Raukou oznajmił, że Białoruś staje się coraz bardziej samowystarczalna w kwestii uzbrojenia. - Mając na uzbrojeniu ten system w następnych latach możemy dokonywać na swoim terytorium strzelań z tej broni nie będąc zależnym od nikogo - mówił minister Raukou.

Wyrzutnie rakietowe Polonez mają zasięg do 200 kilometrów. Broń w ponad 60 procentach jest produktem białoruskim. Według niektórych ekspertów same rakiety wykorzystane w kompleksach są produkcji chińskiej. Mińska telewizja ONT ujawniła, że białoruscy konstruktorzy pracują nad nowymi wyrzutniami rakietowymi, które będą mogły razić cele na odległość 300 kilometrów.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Współpraca militarna Kremla i Mińska. Ekspert Roman Jakowlewski: Łukaszenka nie prowadzi niezależnej polityki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 06:46
Z punktu widzenia prezydenta Rosji Władimira Putina międzynarodowy system bezpieczeństwa nie istnieje – narusza go po aneksji Krymu. Aleksander Łukaszenka i jego ministrowie mogą rozprawiać do woli o "odrębnym" stanowisku Mińska, niezależnej pozycji. Jednak jej nie ma, w pełni jest to polityka uzgadniana z kremlowską, dziś bardzo agresywną - podkreślał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, niezależny białoruski politolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: bronimy bezpieczeństwa Białorusi i Rosji, na zachodzie mamy wspólne zgrupowanie armii

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 11:00
Szef białoruskiego państwa stwierdził, że Białoruś i Rosja reagują adekwatnie na wzmocnienie NATO u granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja przerzuca wojska na Zachód, nad granice Białorusi i Ukrainy. Ambasador: to prewencja

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 23:59
Na pytanie o to, dlaczego Rosja przerzuca wojska ku granicy z Białorusią, ambasador stwierdził, że jest to odpowiedź na umacnianie się na Ukrainie radykalnych nastrojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: ćwiczenia Obrony Terytorialnej, dowodzi zastępca dowódcy Sztabu Generalnego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 15:17
W sąsiadującym z Polską obwodzie grodzieńskim rozpoczęły się czterodniowe dowódczo-sztabowe ćwiczenia z udziałem sił obrony terytorialnej Białorusi. Uczestniczy w nich 2100 osób i ponad 70 pojazdów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej sił Rosji na Zachodzie. "Wystarczą do stworzenia przewagi nad Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 16:17
O rozmieszczaniu wojsk na zachodzie Federacji Rosyjskiej informuje dziennik "Wiedomosti", komentując niedawną wypowiedź ambasadora Rosji w Mińsku Aleksandra Surikowa o tym, że przyczyną rozlokowywania tych sił jest zagrożenie ze strony Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Agresor może uderzyć przez Białoruś". Szef MON: batalion NATO będzie tam, gdzie zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 23:59
Międzynarodowy batalion NATO, który ma stacjonować w Polsce, nie będzie stacjonował w przesmyku suwalskim, lecz tam, gdzie będzie zagrożenie i gdzie będzie to operacyjnie skuteczne – powiedział w środę w Brukseli szef MON Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń