Raport Białoruś

Raport Paleckisa ”o poprawie sytuacji na Białorusi”. 292 poprawki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 12:34
Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego zajmie się w poniedziałek raportem litewskiego deputowanego Justasa Paleckisa na temat sytuacji praw człowieka na Białorusi.
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: europa.eu

Raport Justasa Paleckisa niektóre niezależne media białoruskie określają jako skandaliczny. Litewski poseł dopatrzył się na Białorusi poprawy w zakresie sytuacji praw człowieka. Wnioskował także o dialog z władzami Białorusi,  i złagodzenie sankcji, to jest zniesienie zakazu wjazdu dla najważniejszych urzędników białoruskich.

Spełnienie postulatów z raportu Paleckisa oznaczałoby odwrót od dotychczasowej linii politycznej Parlamentu Europejskiego. W swoich rezolucjach o Białorusi PE wzywał do uwolnienia i rehabilitacji więźniów politycznych, wprowadzenia wolności demokratycznych na Białorusi, a dialog z władzami tego kraju warunkował spełnieniem wspomnianych postulatów. Parlament wzywał do tej pory nie do zacieśniania relacji z władzami Białorusi, ale do wspierania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i podtrzymywania z nim kontaktów.

Po południu w Parlamencie Europejskim raport będzie rozpatrywany na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych PE. Poprawki do raportu zgłosili m.in. polscy posłowie, wśród nich Jacek Saryusz-Wolski, Marek Migalski, Jacek Protasiewicz, Filip Kaczmarek.

O godzinie 15 w poniedziałek rozpocznie się dyskusja nad raportem, a we wtorek o godzinie 15.45 planowane jest głosowanie nad poprawkami.

292 poprawki zgłoszone do raportu Paleckisa można przeczytać również w wersji polskiej >>>

PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Paleckis prawdopodobnie nie był wysłannikiem Parlamentu Europejskiego"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 18:15
Nie jest jasne, z czyjego polecenia europoseł Justas Paleckis, autor kontrowersyjnego raportu o Białorusi, udał się z misją do tego kraju. - Można sądzić, że z własnej inicjatywy lub na zaproszenie czynników białoruskich – zaznacza w wywiadzie dla portalu Polskiego Radia poseł Jacek Saryusz-Wolski, pytany o tę sprawę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport europosła o poprawie na Białorusi. ”Sprzeczny z rzeczywistością”

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 23:00
Raport europosła Justasa Paleckisa został skrytykowany na komisji spraw zagranicznych PE. Posłowie stwierdzili, że jest sprzeczny z prawdą i z linią polityczną Parlamentu. Litewski poseł Paleckis w raporcie wezwał do zniesienia części sankcji wizowych, rozszerzeniu kontaktów z białoruskimi urzędnikami, stwierdził też, że sytuacja praw człowieka na Białorusi w 2012 roku się poprawiła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sytuacja praw człowieka na Białorusi jest nadal zła"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 09:00
Na Białorusi nadal są więźniowie polityczni, nie można zarejestrować niezależnych organizacji, prawo praktycznie uniemożliwia organizację niezależnych zgromadzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef Parlamentu Europejskiego: Łukaszenka ma krew na rękach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 01:00
Dla białoruskiego przywódcy (Aleksandra Łukaszenki) nie ma miejsca w demokratycznej wspólnocie – powiedział Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podczas wizyty w Wilnie. To odpowiedź na pytanie litewskiego posła, czy nie warto by zaprosić na szczyt Partnerstwa Wschodniego białoruskich władz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa a reszta Unii kontra Białoruś. Przedsiębiorcy Litwy lobbowali przeciw sankcjom

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 08:25
Litwa balansuje pomiędzy pryncypialnym stanowiskiem UE wobec Białorusi a chęcią ochrony swoich więzi gospodarczych z Mińskiem - uważają białoruscy eksperci. Litewscy rozmówcy PAP nie widzą jednak z polityce Wilna żadnej dwoistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sikorski: Polska za zawieszeniem sankcji dla szefa MSZ Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 10:45
Jak oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski, Polska jest za zawieszeniem unijnych sankcji wobec ministra spraw zagranicznych Białorusi i nie zawetuje takiego kroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saryusz-Wolski: zniesienie sankcji wobec Makieja nie oznacza zmiany w polityce UE

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 15:00
Zawieszenie sankcji UE wobec szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja jest decyzją techniczną i nie oznacza zmiany stanowiska UE w tej sprawie polityki sankcji – zapewnia eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ Białorusi: Unia nie stawiała warunków w sprawie Makieja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 17:00
Mińsk komentuje decyzję Brukseli o zawieszeniu sankcji wizowych wobec Uładzimira Makieja - szefa białoruskiej dyplomacji. - To naturalny i rozsądny krok - mówi rzecznik białoruskiego MSZ Andriej Sawinych.
rozwiń zwiń