Barbara Hesse-Bukowska nie żyje

Dwójka
Bartosz Chmielewski 09.12.2013
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r.
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r. , foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Znakomita pianistka była laureatką II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949). Zmarła w wieku 83 lat.

Barbara Hesse-Bukowska urodziła się w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Ojciec był skrzypkiem i dyrygentem, matka – pianistką i pedagogiem, dziadek – stroicielem fortepianów. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 6. roku życia pod kierunkiem matki, następnie jej pedagogiem został Czesław Aniołkiewicz.

>>>Posłuchaj archiwalnych wspomnień Barbary Hesse-Bukowskiej z IV Konkursu Chopinowskiego<<<

Pierwszy publiczny koncert dała 1 lipca 1945 roku w Łodzi. Na przestrzeni lat 50. 60. i 70. intensywnie koncertowała. Partnerowali jej tak znani dyrygenci, jak: Mikołaj Anosow, Hermann Abendroth, Adrian Boult, Enrique Batiz, Henryk Czyż, Jerzy Katlewicz, Jan Krenz, Kurt Masur, Witold Rowicki, Stanisław Skrowaczewski, Stanisław Wisłocki i in.

Brała udział w festiwalach międzynarodowych w Dubrowniku, Dusznikach, Gaming, Gandawie, Pradze, Warszawie, Wiedniu i in. Odbyła kilka tournées koncertowych w charakterze solistki Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie (m.in. Niemcy, Austria, Francja), Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 1962 roku otrzymała „International Music Award. The Harriet Cohen Piano Medal” dla najlepszego pianisty roku. Jej gra odznaczała się wrażliwością, umiejętnością oddania stylu wykonywanych dzieł i błyskotliwością pianistyczną. (fragm. biogramu Artystki za: Stanisław Dybowski/NIFC)

Barbarę Hesse-Bukowską wspominać będziemy na antenie Dwójki w sobotniej audycji z cyklu "Duża czarna" (14.12, godz. 14.00) oraz w niedzielę, w audycji "Chopin osobisty" (15.12, godz. 13.00).

Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

09:00 - 12:00Kanon Dwójki Słuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: To się czyta