Europejscy premierzy na rosyjskich etatach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 22:00
- Byli szefowie rządów Niemiec i Finlandii są lobbystami rosyjskich spółek energetycznych. A warto się też przyjrzeć działaniom aktywnych polityków europejskich - zwrócił uwagę Ryszard Czarnecki.
Audio
  • Europejscy premierzy na rosyjskich etatach (Puls świata/Dwójka)
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schrder został przewodniczącym rady dyrektorów Nord Streamu - spółki-córki Gazpromu odpowiedzialnej za budowę Gazociągu Północnego
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder został przewodniczącym rady dyrektorów Nord Streamu - spółki-córki Gazpromu odpowiedzialnej za budowę Gazociągu PółnocnegoFoto: Ulrich Stamm/PAP/DPA

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego przypomniał sytuacje, w których eurodeputowani - z różnych krajów i o różnych poglądach - wykorzystani zostali do ochrony interesów rosyjskich. Nie zawsze musiało chodzić o ich osobistą korzyść. Na przykład niemieccy politycy lubią postrzegać swój kraj jako pomost łączący Moskwę z Brukselą, na czym oczywiście skorzystałaby ich gospodarka.

- Warto przywołać postać byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, brytyjskiej liberałki, która setką poprawek zablokowała niespodziewanie rezolucją przeciwko Gazociągowi Północnemu, choć nigdy wcześniej nie zajmowała się tego typu tematyką - przypomniał Ryszard Czarnecki.

Co zaskakujące, w niektórych krajach nawet przyjęcie przez eurodeputowanego korzyści materialnej za nieoficjalny lobbing nie jest w żaden sposób karane...

***

Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzący: Paweł Reszka
Gość:
Ryszard Czarnecki (Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)
Data emisji:
6.02.2015
Godzina emisji:
17.15

mm

Czytaj także

Europa wobec Rosji po ostrzale Mariupola

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 20:00
W Brukseli spotkali się szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej, żeby dyskutować o odpowiedzi na ostrzał Mariupola na Ukrainie. Czy Rosję można powstrzymać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosjanie bez prawa głosu w Radzie Europy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 22:00
29 stycznia odbyła się bardzo burzliwa debata Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Rosyjskiej delegacji odebrano możliwość głosowania.
rozwiń zwiń