"Nasz Elementarz". Czytelnicza przynęta dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 08:00
- Dla wielu dzieci elementarz jest pierwszą książką, z którą się spotykają. Dziecko, które przychodzi do szkoły nie umiejąc czytać, musi dostać od nas w klasie pierwszej coś, co do tego wysiłku je zachęci - mówiła w Dwójce Joanna Dobkowska, popularyzatorka czytelnictwa dla dzieci.
Audio
  • "Nasz Elementarz". Czytelnicza przynęta dla dzieci - dyskusja w audycji Katarzyny Hagmajer-Kwiatek (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Strona z Naszego elementarza
Strona z "Naszego elementarza"Foto: MEN

Pierwszego września wraz z kolejnym rocznikiem pierwszoklasistów trafia do szkół rządowy, darmowy "Nasz Elementarz" autorstwa Marii Lorek oraz Barbary Ochmańskiej i Lidii Wollman. W znacznej większości szkół będzie stanowił zapewne podstawę nauki czytania. Nauczyciele prowadzący edukację nie powinni jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do niego. - Na 96 stronach musieliśmy zamknąć cztery rodzaje edukacji: polonistyczną, społeczną, przyrodniczą i matematyczną. Trudno było wpleść w formułę tego podręcznika system długich tekstów, które nauczyciel czyta, a dziecko słucha, bądź, które przeczyta samo - wyjaśniała Maria Lorek.

Dlatego też autorki wprowadziły do elementarza system odniesień do sugerowanych tekstów literackich, na które nie starczyło w nim miejsca. Dodatkową trudność w budowaniu tego podręcznika stanowił fakt, iż nauce czytania towarzyszy nauka pisania. - Teksty oparte są o zestaw liter, które dzieci do tej pory poznały. Dla tych, które już czytają, przeznaczone są teksty napisane zieloną czcionką, trudniejsze - dodawała.

Samych tekstów literackich w elementarzu znajduje się około 22. Autorki starały się, żeby dzieci miało kontakt z różnymi formami literackimi. -  Oprócz tej nieszczęsnej czytanki, której nie lubię, są opowiadania, wiersze, fragmenty baśni. Są też komiksy, są rymowanki, ale i teksty popularnonaukowe - wyliczała Lorek, która dodawała, że starała się nadać elementarzowi fabularny charakter.

Więcej o "Naszym elementarzu", ale też o problemach kształcenia literackiego w klasach początkowych w nagraniu audycji "O wszystkim z kulturą".

Gośćmi Katarzyny Hagmajer były Maria Lorek, dr Joanna Dobkowska z UW, Monika Obuchow - popularyzatorka czytelnictwa dla dzieci - oraz autorki cyklu podręczników dla klas młodszych "Tropiciele": Beata Nadarzyńska i Agnieszka Kamińska.

bch/pg

Czytaj także

Ucz się języka razem z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:47
Rodzice powinni umieć odpowiednio zmotywować i zachęcić swoje pociechy do nauki języka, a nie tylko płacić za dodatkowe godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile kosztuje edukacja naszych dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 15:57
Posłanie do szkoły jednego dziecka kosztuje rodziców około 826 zł. Wydatki są znacznie większe, jeśli rodzic zdecyduje się na szkołę prywatną lub chce zapewnić dziecku zajęcia pozalekcyjne. Czy edukacja domowa jest tańszą i lepszą alternatywą dla powszechnego szkolnictwa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interaktywna wersja elementarza dostępna od poniedziałku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 19:05
To darmowe narzędzie internetowe umożliwi dzieciom i nauczycielom efektywniejsze wykorzystanie "Naszego elementarza" - rządowego podręcznika dla klas pierwszych.
rozwiń zwiń