Czas tworzy nowe zabytki. Co warto zachować?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 20:00
- W Warszawie będziemy chronić kilkadziesiąt obiektów powstałych po 1956 roku, które do tej pory były tylko dobrami kultury współczesnej - mówił w Dwójce konserwator zabytków Michał Krasucki.
Audio
  • Czas tworzy nowe zabytki. Co warto zachować? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Bloki mieszkalne na ursynowskich osiedlach Natolin i Kabaty. Czy będą miały status zabytków za 50 lat?
Bloki mieszkalne na ursynowskich osiedlach Natolin i Kabaty. Czy będą miały status zabytków za 50 lat?Foto: Kakarakak (Warszawikia) [Public domain], via Wikimedia Commons

Na listę zabytków trafią m.in. Hotel Marriott, Torwar, osiedle Sady Żoliborskie i Osiedle Szwoleżerów. Michał Krasucki zauważał, że problem z ochroną obiektów z lat 60. i 70. mają przede wszystkim starsi architekci, którzy żyli w czasach, gdy one powstawały. - Być może ktoś kiedyś będzie się oburzał, gdy zabytkiem zostanie powstały w latach 90. warszawski Hotel Jan III Sobieski, przez wielu uważany obecnie za szkaradzieństwo.

W audycji zastanawialiśmy się, które ze współczesnych budowli będą podlegały ochronie za 50 lat. Na pewne niezpieczeństwo związane z ich przyszłością zwracała uwagę Barbara Jezierska, mazowiecki konserwator zabytków.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Barbara Jezierska (mazowiecki konserwator zabytków), Michał Krasucki (zastępca dyrektora Stołecznego Konserwatora Zabytków)

Data emisji: 18.04.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mg

Zobacz więcej na temat: Bartosz Panek prawo zabytki
Czytaj także

Przywracanie pamięci i inne plany Magdaleny Gawin

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 20:30
Rozpowszechnianie polskiej kultury na Zachodzie i projekt związany z pamięcią i dziedzictwem narodowym to dwa główne cele nowej wiceminister kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabytki. Ofiary wojny cywilizacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 20:00
- Wraz z zabytkami niszczy się całe generacje, które doprowadziły do ich powstania i zachowania - podkreślił orientalista prof. Piotr Balcerowicz, wyjaśniając rozmiary zbrodni dokonującej się na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń