Polędwica i szwedzkie gwoździe. Luksus w PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 16:26
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o książce "Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL".
Audio
  • Aleksandra Boćkowska i Marcin Zaremba o luksusie w PRL (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment okładki książki Aleksandry Boćkowskiej Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL
Fragment okładki książki Aleksandry Boćkowskiej "Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL"Foto: Wyd. Czarne/mat. pras.

ksiezyc_z_peweksu.jpg

W kraju, w którym ludzie gnieździli się z maleńkich mieszkaniach, a z roku na rok półki sklepowe robiły się coraz bardziej puste, słowo "luksus" nabrało specyficznego znaczenia. Ale nawet ten luksus nie był dla wszystkich. Bo był to także kraj równych i równiejszych. Sprytnych i sprytniejszych.

Aleksandra Boćkowska tropiła niczym detektyw, podążała śladem tego, co w PRL-u uchodziło za luksusowe. Szukała kontaktów. "Luksus w PRL to jest bardzo smutna opowieść" – mówili jedni, a drudzy dorzucali: "Luksus w PRL? To brzmi jak ironia". Bo z luksusem w PRL jest trochę jak z przynależnością do partii: wszyscy kogoś znali, ale sami nie mieli nic wspólnego.

Autorka rozmawia z marynarzami i ich rodzinami, dyrektorami i bywalcami hoteli, prywaciarzami, sekretarzami partii, słowem, ludźmi, którzy jeśli nie mieli, to przynajmniej mogli więcej - pozwoliły przybliżyć definicję ówczesnego luksusu. Nie tylko materialnego. Luksusem mogła być polędwica, szwedzkie gwoździe albo dżinsy - kupowane w peweksie za dolary zdobywane na czarnym rynku. Albo telefon - na doprowadzenie linii czekało się latami. Zegarki, wille, zachodnie samochody - oczywiście. Ale także wolność i poczucie bezpieczeństwa.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Aleksandra Boćkowska (dziennikarka) i dr Marcin Zaremba (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mat. pras. wyd. Czarne/mc/jp

Czytaj także

Polski inteligent. Nie chce istnieć, ale rządzi

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 20:00
– Silna elita jest w Polsce bardzo istotna, wręcz dominująca. To nietypowa sytuacja w Europie – mówił socjolog prof. Tomasz Zarycki, współautor książki "Totem inteligencki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczęło się od powieści milicyjnej. Żoliborz w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 17:16
- W latach 70. i 80. Żoliborz istniał przede wszystkim w kryminałach. Był pewien prokurator, który natrzaskał kilkanaście takich książek - opowiadał Paweł Dunin-Wąsowicz, autor "Żoliborskiego przewodnika literackiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pieczeń dla Amfy". O czym marzą dziewczyny z Gdańska?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:00
- To, co łączy moje bohaterki, to oczekiwanie na cud - mówiła Salcia Hałas o swojej debiutanckiej książce "Pieczeń dla Amfy", za którą została wyróżniona tegoroczną Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii prozy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fałszywe papiery i medycyna. Życie Lema w wojennym Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:15
- Lem zawsze marzył o studiach na Politechnice Lwowskiej, ale ze względu na swoje burżuazyjne pochodzenie jedyne, na co mógł się dostać, to uczelnia medyczna –powiedział w Dwójce Wojciech Orliński, autor biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowieci w Legnicy. "Tu zawsze było czuć zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 19:00
- Sposobem na określenie tego, ilu w Legnicy może stacjonować żołnierzy radzieckich były bochenki chleba. Jeśli Rosjanie składali zamówienie poza swoją własną piekarnią, to oznaczało, że akurat zwiększali garnizon – powiedział Waldemar Krzystek.
rozwiń zwiń