Z gwiazdą chodzili już pierwsi Słowianie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 13:00
Na Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej zjeżdżają setki artystów ludowych z całej Polski. Kultywują prastarą polską tradycję.
Audio
  • Bartłomiej Koszarek o Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej
  • Iwona Biernacka o poszukiwaniu kurpiowskiej tożsamości
Z gwiazdą chodzili już pierwsi Słowianie
Foto: wikipedia commons/użytkownik Ludmilagolabek

Kolędowanie to bardzo stary słowiański zwyczaj, dopiero później przypisany świętom Bożego Narodzenia. Odwiedzaniu domów z życzeniami pomyślności ma swoje źródło w pogańskich praktykach zaklinania urodzaju. Kolędnicy noszą ze sobą ogromną tekturową gwiazdę. U Słowian gwiazda nawiązywała do nowonarodzenia słońca, po synkretyzmie z chrześcijaństwem zaczęła się wiązać z gwiazdą betlejemską. Kilkadziesiąt grup kolędniczych z całej Polski zjeżdża właśnie do Bukowiny Tatrzańskiej.
Między 6-10 lutego odbywa się tam 41. Karnawał Góralski. Patronat nad wydarzeniem objął Program 2 Polskiego Radia.
- Jury dba o czystość, o sposób wypowiadania słowa, o dramaturgię obrzędów kolędniczych, bo musicie wiedzieć, że tych kolędowań jest mnogość i przepiękna barwność. Są turonie, gwiazdy, pasterze.. - mówi organizator festiwalu Bartłomiej Koszarek.
W Bukowinie odbędzie się też bardzo wyczynowy konkurs tańca zbójnickiego, w którym biorą udział zawodnicy z Podhala, ale i z Orawy i z Pisza. Poza tym wystawa twórczości ludowej, grafik niedawno zmarłego artysty Władysława Trebuni-Tutki.
W magazynie "Źródła" rozmawialiśmy także z Iwoną Biernacką - aktorką o kurpiowskich korzeniach o poszukiwaniu tożsamości, babci, zapisach jej pieśni.

 

usc

Zobacz więcej na temat: POLSKA
Czytaj także

Kapela ze Wsi Warszawa i Pablopavo znaleźli wspólny mianownik!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 16:34
- Z przeszłości w przyszłość. To jest idea: z jednej strony korzenie, z drugiej wszystko to, co przynosi nam świat współczesny - mówią o swoim projekcie koncertowym Pablopavo, Dewot i Szaja Bisurman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W PGR-ach chciano stworzyć "nowych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 15:30
Gdy powstały w 1949 roku, odmieniły polską wieś. Gdy upadły w 1993 roku, odmieniły oblicze polskiej wsi raz jeszcze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każdy muzykant miał powodzenie"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 14:48
14 listopada wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga za "zasługi dla kultury ludowej". W Dwójce rozmawialiśmy z laureatami tego ważnego wyróżnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folk jest prymitywny? Ludowe granie zagrożone? Muzycy dyskutują

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 13:00
- Na wsi nikogo to nie interesuje. Tworzymy sobie środowiskową polemikę. Nigdy się nie spotkałem z tym na wsi, żeby kogokolwiek oczerniono, bo odważył się dopisać autorski ciąg dalszy do zasłyszanego tematu. Muzykantom to jest zupełnie obce - mówi jeden z gości dyskutujący w studiu o złym wpływie folku na muzykę ludową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z serca Bukowiny Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 15:00
Stanisława Galica-Górkiewicz to najsłynniejsza rodowita bukowianka. Pochodzi ze starej góralskiej rodziny Galiców. Wydała właśnie książkę o swej rodzinnej miejscowości.
rozwiń zwiń